Skootterini.com

Merkkikohtainen moposkootterikeskustelu => Kymco => Aiheen aloitti: pruusum - 11.04.15 - klo:07:07

Otsikko: Kymco DJ Starttimoottori
Kirjoitti: pruusum - 11.04.15 - klo:07:07
Asiantuntijan neuvoja kaivataan, Kymco dj Sähköstartti - sopiko esim.Agilityn startti - tai joku muu Kiinalainen . Alkuperäinen älyttömän kallis.
Otsikko: Vs: Kymco DJ Starttimoottori
Kirjoitti: xx851z - 11.04.15 - klo:09:18
Lainaus käyttäjältä: pruusum - 11.04.15 - klo:07:07
Asiantuntijan neuvoja kaivataan, Kymco dj Sähköstartti - sopiko esim.Agilityn startti - tai joku muu Kiinalainen . Alkuperäinen älyttömän kallis.

En ole asiantuntija, mutta itselläni on sama skootteri. Käsittääkseni Kymcon nelitahdeissa kaikki muut moottorinosat, paitsi staattori (erilainen johdotus) ja variaattorin kopan tiiviste (Kymcossa kumia)  ovat geneerisiä kiinalaisten kanssa.

Oheisen linkin mukaan (application list)  kinuskin startti sopii myös DJ50S:ään.

http://www.racing-planet.de/electric-starter-motor-for-139qmbqma-p-99715-1.html#.VSi7Q_DUCis
Otsikko: Vs: Kymco DJ Starttimoottori
Kirjoitti: pruusum - 11.04.15 - klo:09:48
Eli siis, voin ostaa kymcon startin missä on samanlaiset liittänät?? Saa kolme dj:n alkuperäisen startin hinnalla.
Otsikko: Vs: Kymco DJ Starttimoottori
Kirjoitti: xx851z - 11.04.15 - klo:09:58
Sanoisin että kyllä, tuo linkittämäni startti sopii nelitahtisiin Agility, Filly, Like, DJ50S ja People-malleihin eli johonkin näistä sopivan startin pitäisi käydä laitteeseesi.

Mikä vika sinulla muuten on siinä startissa? Omassani on 8500 km jälkeen alkanut bendix lyömään välillä tyhjää. Tilasin eilen Kiinasta uuden, pitää kuitenkin puhdistaa vanha ensin.

Edit: Katselin Racing Planetista Kymcon eri mallien alkuperäisosia räjäytyskuvista, ja siellä näyttää, että varaosanumerot ja -hinnat poikkeavat. AlkuperäiNEN DJ50S startti on numerolla MB1004, hinta 83,42 ja sama sopii ainakin Agility 50 MMC ja Agility One ja Agility City-malleihin. Agility 4T KG10SA startin varaosanumero on
MX0132 ja hinta 154,45
Otsikko: Vs: Kymco DJ Starttimoottori
Kirjoitti: pruusum - 11.04.15 - klo:10:13
Ei pöyrittänyt ollenkaan , aukaisin ja toinen hiilen alla oleva jousi oli tullut ulos. Kokoaminen ei onnistunut, startti joutui koville kun pytyn vaihdon jälkeen en saanut tyhjäkäyntiä toimimaan. Nyt on kaikki uudet osat hankittu, paitsi startti. Pitää saada kaikki toimimaan myyntiä varten