Eli missä mahtaa olla vika kun pojan mopo (derbi senda sm x-race-07) tekee seuraavaa:ryyppy päällä käy normaalisti ja kun ryypyn laittaa pois niin kierrokset nousee maksimiin? :o
Kaasuttimen luisti jumittunut yläasentoon tai joku tehnyt kepposen ja ruuvannut tyhjäkäynnin täysikaasuksi.
Juu tuskin se on luisti jumittunut kerta se nostaa ne kierrokset ilman,että kaasuun koskee,mut sit ku ryypyn laittaa pois niin nostaa..ruuvannut tyhjäkäynnin täysikaasuksi?? mites se todetaan?
Jos kierrokset nousee hyvin paljon(useita tuhansia rpm), vaikka kaasun ei kosketa:
Kaasuttimen vaijerin säädöt voi olla kiristetty siten, että luisti ei laske alas. Tyhjäkäynnin säätöruuvi(ei seosruuvi) voi olla ruuvattu siten, että luisti on alimmillaan pirun ylhäällä. Vaijerista voi olla säikeitä poikki ja kaasuttimen luisti ei pääse palautumaan.
Ilmanputsari kaasuttimesta irti ja katsoo peilillä ja taskulampulla onko kaasuttimen luisti alhaalla vai ei. Kun kaasun vääntää auki luistin pitäisi nousta ylös, ja vastaavasti kaasu kiinni -->luisti alas.
Onko mopoon päässyt joku ulkopuolinen käsiksi?
Kiitoksia neuvoista ,täytyypä katsoa. Ulkopuolisetkin varmasti pääsevät mopoon käsiksi mutta mopo on juuri ostettu että sikäli jäljet johtaa sylttytehtaalle...
Ainakin 2-tahtisessa kierrokset nousee kun bensa alkaa loppumaan, eli liian laihalla voi käydä se.
Epäilen että ei seoksen laihuudesta johtuisi tollainen kierrosten nousu ,on siis niin kova että rajoittimet paukkuu...ilmenee muuten kun kone on lämmennyt pikkasen..oisko imuvuotoa??
Purin kaasarin ja huomasin että luisti ei ollut ihan alhaalla,pitääkö se olla ihan alhaalla??
Hyvin pieni rako(~1 mm tjs) pitää olla, muutoin ei käy tyhjäkäyntiä. Mitä suurempi rako sitä suurempi tyhjäkäynti. Kaasuttimen kyljessä on usein ruuvi josta säädetään minimikorkeutta eli tyhjäkäynnin kierroksia.
Joo nyt oli jotain 1,5cm auki ::) ,mut kiitoksia vastauksista ,jatketaan ruuvaamista.
Luisti mahdollisesti 180 astetta pielessä? Eli ohjaintappi pitää luistia ylhäällä, kun ottaa siihen viisteeseen kiinni, johon tyhjäkäynnin säätöruuvin pitäisi ottaa kiinni. Nosta luisti ylös, käännä 180 astetta, josko laskeutuisi alemmas.
Sitä minäkin epäilen. Luistin viistottu sivu (terminä luistin leikkaus) kuuluu tulla ilmanputsarin puolelle Kuvassa melkolailla normaali asento reilulla tyhjäkäynnillä.
(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.pjmotorsports.com%2Fimages%2Fbv_img819.jpg&hash=50ebc12f7115fc9e58910d155c9774f4df7e85ca)
Nyt kun olen purkanut puoli mopoa niin huomasin että kaasuvaijeri ei aina palauta kunnolla,on uusi vaijerikin ja kaasukahva.kaasarina on dellorto.Luistin jousiko sen palauttaa?? Vai mitä muuta pitää huomioida? vaijeri ei mielestäni ole pahasti mutkallakaan.Säätöäkö vailla vaan...
Luistin jousi palauttaa. Katso ettei se luisti, jostain syystä jumita.
Edit:
Kannattaa öljytä se uusi vaijeri, ennen käyttöön ottoa.
Öljysinkin sen vaijerin ennen käyttöön ottoa,mut sit se varmaankin on se luisti joka jumittaa,voiko luistia voidella millään?
Luistia voi toki voidella siinä missä vaikka kengän pohjia, mutta sen kuuluu liikkua siellä hyvin ilman mitään voiteluja.
Kengän pohjat jo voitelinkin,ei muuten narise :D.. Mistähän muuten johtunee jos ei luisti liiku kunnolla? kulunut/jousi kuoleentunut?
Myös luisti tai sen reikä voi olla kulunut piloille.
Varsinkin jos ei ilmansuodatin aivan aina ole ollut virheetön.
Lainaus käyttäjältä: passonen - 25.04.15 - klo:10:00
Kengän pohjat jo voitelinkin,ei muuten narise :D.. Mistähän muuten johtunee jos ei luisti liiku kunnolla? kulunut/jousi kuoleentunut?
Onko mitenkään mahdollista, että vaijeri ja jousi on väärin kasattu toisiinsa nähden. Enhän mä muuten kysyisi, mutta kun olen senkin joskus nähnyt.
Vaijerin tulisi kulkea luistin kannen ja luistin välillä suoraan. Ja jousi siinä vaijerin ympärillä.
Ehkä parasta ottaa kaasari käteen, ja kasata se ilman vaijeria. Sen jälkeen sormin kokeilla laskeutuuko luisti takertelematta alas asti jousen voimalla.
Kyl vaijeri on oikein asennettu kulkee suoraan ja jousi on ympärillä mutta ilman putsarin letku on tosiaan ollut irti ilmanputsarin kotelosta, miten kauan lieneekään.
Voi elämän kevät...no nyt toimii ilman ryyppyä mutta ryypyn kääntää päälle niin sammuu?? tyhjäkäynti ruuvia kun kääntelee niin vaikuttaa normi käyntiin muttei ryypylliseen käyntiin?? Mistä moinen mahtaa johtua?
Ei sen tyhjäkäyntiruuvin juuri kuulukaan vaikuttaa ryyppypiiriin.
Se ryyppy piiri on kuin oma pieni kaasutin oikean rinnalla joka on vain säädetty rikkaalle. Ryyppymäntä toimii kuten luisti varsinaisessa kaasarissa, eli säätää läpivirtauspinta-alaa.
Jos se lähtee käyntiin ryyppy päällä, ja heti kohta toimii ilman ryyppyä, niin sehän toimii niinkuin pitääkin.
Juu lähtee käyntiin ryyppy päällä muttei pysy käynnissä vaan sammuu heti ::) kun taas ottaa ryypyn pois päältä niin käy hyvin...kait sen kuuluis pysyä käynnissä ryyppy päälläkin?? Aiemmin kun ongelmana oli se että nosti kierroksia jos ei ollut ryyppy päällä eli mopolla oli ilmeisesti ajettu sitten ryyppy päällä...
No sen ryypyn tarkoitus on vain saada kylmä moottori helpommin käymään ja kun se käy ilman ryyppyä, se pistetään pois. Kesähelteillä ei aina tarvita edes koko ryyppyä. Ei ole tarkoituskaan ajella ryyppy päällä.
En ajatellutkaan ajavani ryyppy päällä-mut ilmeisesti näissä mopoissa on erillainen ryyppy kuin moottoripyörissä ,joissa kone ei välittömästi sammu kun ryypyn laittaa päälle ::) ...
Onko se semmoinen portaattomasti säädettävä vipu ohjaustangossa? Sitähän voi heti käynnistyksen jälkeen vääntää vähän pienemmälle, vaikka puoliväliin.
Eräs vaihtoehto on lukea ohjekirjasta ohjeet käynnistykseen. ;)
Ei ole mitään vipua tangossa vaan kaasarissa...ei voi lukea kun ei sellaisia tullut mukana..koitetaan nyt pysyä asialinjalla,jossei tietoa ole -niin turha sitä on keksiä ;)
Tämän enempää ei voi asialinjalla pysyä. Ja tämä palsta on lähinnä skoottereista kiinnostuneille suunnattu. Joten vuosimallikohtaista täsmätietoa enskamopoon voi olla vaikea täältä saada. Pitää olla tyytyväinen tekniseen yleistietoon, jota täällä kyllä löytyy, vaikka muillekin palstoille jakaisi.
Siis Partanen ei voi tämän enempää pysyä asialinjalla. ::)
Derbi enskan kaasutin toimii aivan samoilla ehdoilla kuin skotun kaasutinkin.
Yllättävänkin monta enskamopojenkin asiantuntijaa kyllä löytyy täältä.
Joten tervetuloa palstoille passonen.
Ja hyvä että mopo nyt toimii normaalisti. ;)
Ohjekirjoja voi löytyä netistäkin.
Mutta mikä sen luistin jumitti?
Olisi asialinjalla pysymistä kertoa miten ongelmat saatiin ratkaistua. Näitähän lukee muutkin kuin Kysyjä itse.
IRTI Partanen irti.
Näitä "tietäviä" suunsoittajia alkaa näkyä siinä vaiheessa, kun ongelmat on ratkaistu. Mitään lisättävää heillä ei aiheeseen ole, mutta jotain pitää silti kirjoittaa. "Taito" kai se on sekin. ::)
No eipä tälläkään "suunsoittajalla" ole tietoa mistä moinen ongelma johtui?? Pitänee kysästä Herra Partaselta josko tietäis kun tuntuu olevan suurin Guru näissä piireissä ;D No asiaan sitten vika on kyllä vielä:mopo ei pysy käynnissä ryyppy päällä...Netistä löytyi ohjekirja mutta ei siitäkään selvinnyt..
Asentajan virhe se luisti sitten.
Jääkö se käymään, kun heti tai pian käynnistyksen jälkeen ottaa ryypyn pois? Entä miksi sen pitäisi käydä ryyppy päällä? Eihän se edes voi käydä jos ryyppy rikastaa seosta niin, että koneen saa käyntiin myös kylmällä kelillä.
Ihan ensiksi: Onko moottori kylmä vai lämmin kun vedät ryypyn päälle ?
Pitää myös kuunnella meneekö se rikkaalle vai laihalle kun vedät ryypyn päälle.
Jos menee rikkaalle ja mikäli on vaihdettava ryyppysuutin ja mikäli se on sen kokoinen kuin siihen kuuluukin, niin ok. Se ei vain tarvitse silloin ryyppyä. Toistamiseen; Moottorin ei ole mikään tarve käydä ryyppy päällä jos se kerran käy jo ilman sitä.
Mikäli se vetää laihalle ja siksi sammuu siihen on olemassa muutamakin mahdollinen syy. Liian alhainen bensapinta on yksi mutta tavallisesti se ei silloin vedä kunnolla tyhjäkäyntisuuttimeltakaan, eli tyhjäkäyntikin saattaa olla hankala säädettävä. Tämä ei ole mikään aina pätevä sääntö kun ryyppysuutin ja tyhjäkäyntisuuttimet voivat olla kohokammiossa eri korkeudellakin. Liian pieni ryyppysuutin (jos on vaihdettava) tai tukossa oleva vetää sen myös laihalle.
Mopo on ollut lämpimässä tallissa ja toiseksi luisti ei mene sisään kuin yhdessä asennossa (ainakaan ilman väkivaltaa).Jaa ei tartte käydä vai no sittehän se on kunnossa :) .Kokeilu mielessä testasin vaan laittaa ryyppyä päälle koneen käydessä.(edellisellä omistajalla se olikin ollut aina päällä ajaessa) Suuret kiitokset kaikille neuvoista.
Miten se luisti voisikaan mennä muuten kuin yhdessä asennossa paikalleen?
Lekalla ja voimalla ;)
Siitä se sanonta tuleekin että kun järki vähenee työkalut suurenee..
Tai kun järki loppuu, niin voima tulee tilalle.
Lainaus käyttäjältä: -Zone- - 30.04.15 - klo:21:09
Lekalla ja voimalla ;)
Siitä se sanonta tuleekin että kun järki vähenee työkalut suurenee..
Lekasta syntyy ikävä ääni, itse suosin äänetöntä väkivaltaa, siksi käytän prässiä ::)
Lainaus käyttäjältä: Partanen - 30.04.15 - klo:21:10
Tai kun järki loppuu, niin voima tulee tilalle.
Joo, tästä on monta versiota. Yksi on, joka pätee entisessä Neuvostoliitossa valmistettuihin koneisiin ja laitteisiin:
Siinä missä järki (tai insinööritaito) loppuu, siinä rauta alkaa :)
Ja niinkin sanottiin että pistivät ryssät ladan venttiilinsäätötyökalut lippuunkin = Sirppi välysmitaksi ja lekalla päälle.
Juu ja suuri ääni on kuulemma merkki mekaanisesti vahvasta laitteesta 8)
Asentajan virhe se luisti sitten-Miten se luisti voisikaan mennä muuten kuin yhdessä asennossa paikalleen? Sitä minäkin vähän ihmettelen,että miten sen luistin saa asennettua väärin?
Lainaus käyttäjältä: Partanen - 30.04.15 - klo:19:20
Asentajan virhe se luisti sitten..
en tunnusta mitään,vaikka lekalla löisitte..... ::) ::)