Ensinnäkin, voiko levyjarruun lisätä alakautta nestettä, kun yläkautta pitäisi purkaa todella paljon katteita että pääsisi käsiksi säiliöön, toinen kymysys koskee pääsuuttimen vaihtoa, elikä kun suutinta vaihtaa selkeästi isommaksi, tarvitseeko mitään tyhjäkäynti tai muuta kaasarin säätöä koskea (2T)!??? Eki
Periaatteessa voi lisätä jarrunestettä alakautta, pitää olla vaan hyvä ruisku, sopiva letku ja rutkasti tuuria ettei pääse ilmaa sekaan.
Jos pääsuutinta vaihtaa niin teoriassa ei sen pitäisi vaikuttaa tyhjäkäyntiin tai tyhjäkäynti seoksiin, todellisuudessa siiten toisilla onnistuu näin ja toiset joutuvat säätämään seokset ja tyhjäkäynnin uudestaan.
Tuorevoitelu pitää säätää uudestaan, koskapa saa enemmän bensaa joka tarvitsee lisää 2T-Ãljyä !!
Tuosta neuvottiin jo aiemmin. Letkulla saa nestettä lappoamalla mistä suunnasta vain, mutta säiliö pitää avata ja varmistaa ettei maalit sitä saa. Ainakin kahden metrin letkuun imaistaan nestettä pullosta ja kun siitä on ilmat pois se kiinnitetään nippaan jossa on valmiina lenkkiavain niin että sen saa auki ja kiinni. Avataan nippa ja nostetaan pulloa niin että virtaus on siitä poispäin katsoen ettei säiliö tulvi. Joskus voi joutua kahvan irroittamaan että alkaa virrata. Uuteen nesteeseen voi sekoittaa väriä jotta näkee koska se tulee läpi. Vanhat voi olla likaista niin että siitä jo näkee kun kirkastuu.
Ei välttämättä tarvi avata säiliötä.
Siellä on se kumikalvo joka painuu nesteen mukana kuopalle ja nousee takaisin ylös kun lisää pikkasen nestettä paineella ruutalla alakautta..
Varovainen pitää olla ilmaruuvin kanssa jottei aukase liikaa kun ruiskulla pitää pientä painetta yllä, nesteet voi ruuvin kierteistä tulla ulos komeassa kaaressa..
Mun tuurilla se suihku osuu aina leukaan ja siitä rinnuksille..
Kiitoksia neuvoista, taidan sittenkin purkaa katteita ja laittaa jarrunesteet sieltä mistä kuuluukin, sitten ilmaus hommelit perään. Täytyy vaihtaa entinen suutin, koska mulla oli tehari minkä poistan, niin riittää se suutin mikä on ollutkin ... Eki
Se miksi alakautta täyttö on hyvä, on se että ilma tulee sieltä nipan kierteiden välistä tai nousee säiliöön. Nipan falskaamista ei siten tarvitse korjata.
Jotenkin epävarmaa jos rupean sitä letkulla imeskelemään jne .. :)))
Harjoittele vedellä. Jarruneste ei ole myrkyllistä sekään ja kun letku on kirkasta se näkyy.
Miksi nestettä pitää lisätä.
Siksi että sitä on liian vähän, oletan koska takajarrukahva painuu liikaa verrattuna etujarruun. Toki kokeilen huomenna ilmata, elikä jos siellä onkin ilmaa kun kahva on välillä ok ja välillä painuu liikaa (vaihtelee)! Tgb Bullet :) (http://aijaa.com/cITRrq)
Onko jarrupalat vähissä, jarrupaloja vaihtaessa ja männät taakse painaessa neste palautuu säiliöön ja jarru ilmautuu samalla.
PS. Takajarrulevysi palkittaisiin raumlaisis pitsikisoissa ;D
Ostin läpinäkyvää muoviletkua (5mm) sisähalkaisijaltaan, venyi hyvin sen nipukan päälle, otin ison aboteekin ruutan millä yleensä vaihdan vaihteiston öljyt, aikani leikittyäni kahvassa ei ollut enää mitään vastetta, eipä muuta kuin avaamaan katteita etupäästä ja täyttämään sieltä mistä ne säiliöt kuuluukin täyttää, ilmaus ja kaikki on ok. Jarrupalat ovat vielä keväällä ostetussa mopossa ihan ok, sillä suurimmaksi osaksi jarrutan etujarrulla, käyttäen takajarrua sopivasti siinä ohessa jos tarvitsee, mutkiin tietenkin hiukan takajarrua vain. Joku neuvoi täällä säätämään tuorevoiteluöljyn saantia isomman suuttimen takia, no enstenäkin ei ole minkään valtakunnan säätöä, varmistin maahantuojan huoltomieheltä, minä säädän siten että korkillinen tai pari öljyä tankkiin ennen tankkausta ja hyvin on toiminut. Eki
Totta ja hyvä sinne säiliöönkin on joskus kurkata, jokos teit reiän kannen kohdalle ;)
Typerästi piilotettu monessakin skotussa tuo säiliön kansi.
Aeroxissa, öljynmäärän säätö on ratkaistu seuraavasti:
http://www.pedparts.co.uk/product/500/adjustable-performance-oil-pump-aerox.
Eli kun kyseessä on mäntäpumppu, männän liikettä säädetään.
En toki katteita pilaa reittämällä tikkuaskin kokoista aukkoa niihin, toki varaosa skodessa olisi ihan vastaava kate mutta silti. Nyt tarveis taas viisaammilta hyviä vinkkejä kun mulla on ylläolevan kuvan mukainen tehoputki, niin vakiosuutin on tehtaan jäljiltä 60, itse olen pitänyt ennen tehoputkea 74 suutinta, ei röpöttänyt ja toimi moitteetta, mutta nyt on 80 suutin ja varsinkin "kylmänä" liikennevaloissa ja lähdössä ei oikein ota kierroksia vaan röpöttellee hiukan satunnaisesti hetken aikaa, kumpi viisaampi että pienennän vaiko neulaa säädän, nyt on kaiken aikaa ollut keskilovessa, jos pienennän niin joku 76 voisi olla mutta onko se liian pieni teharille? Ajoin moposportista Vantaalta luukku auki teharilla ja silloin oli 74 suutin, hyvin toimi ja toimisi edelleen, heti ajon jälkeen otin tulpan irti ja näytin Hyvinkään mopokellarin entiselle crossikuskille, ken totesi että ehkä ihan aavistuksen saisi olla tummempi tulpan väri. Elikä kannattaako käyttää sitä 74:sta vai ostaa 76 koko, kun laitan kuitenkin joka tankkauksen yhteydessä korkillisen öljyä bensan sekaan, toki tuorevoitelukin voitelee mutta siinä ei ole minkään valtakunnan säätöä. (Neulan nosto saattaa viedä ehkä huippuja vai viekö, kun neula ei nouse ihan niin ylös), elikä kumpi parempi, kun täällä on tämmöisiä ohjeistuksia:Tehoputkiin liittyvistä säädöistä
Tehoputken laiton jälkeen tulee kaasutin ja variaattori ehdottomasti säätää, muuten tehot jäävät vakiota huonommiksi sekä jos suutinta ei vaihda, riskinä voi olla jopa moottorin hajoaminen.
Teharia laitettaessa lähes vakioon on hyvä muistaa muutama asia:
(Prikka pois)
•Pääsuutinta pitää suurentaa noin 5 - 10 numeroa suuremmaksi kuin vakio
•Variaattoriin noin 1-1,5 grammaa vakiota kevyemmät rullat, viritysvariaattorilla tämä on variaatorikohtaista ajettu 50km+50km 74 tulpalla ja luukku auki liki koko matkan ... (http://aijaa.com/JszoJ4) <- tulppa on iridium, siksi vain tuo piikki tuossa ... 80 suuttimella ajettu muutama tunti sitten noin 25km, vuotaako tai onko tulppa ollut liian löysällä)? (http://aijaa.com/iuSnOg) tässä tämä täysin uusi tulppa, kierteet öljyssä ja väri sama kuin 74 suuttimella, elikä on ilmeisesti liian laihalla seos?
Itellä piaggiossa röpöttää aina kylmänä ekan parin sadan metrin aikana. Tulppa vähän tummempi kuin sinun. Eiköhän tuo ole aika kohdallaan?/
Eikös sitä voi ns hienosäätää neulalla jos tarve vaatii, täytyy hakea kevyemmät rullat puotista ja keskustella liikkeen pitäjän kanssa tuosta tulpan väristä tai että tarvitseeko kaasariin isompaa sitä toista suutinta, mikä se nyt olikaan nimeltään? :) Edit: kaikki ok, kylmänä röpöttää siksikin että automaattiryyppy on hetkenaikaa päällä, tulppa ok ja ilmeisesti suutinkin, täysin vaikea arvioida kuulemma kun olen tuorevoitelun lisäksi lisännyt korkillisen, jopa parikin aina tankatessa öljyä tankin pohjalle, mikäli kävisi laihalla olisi takuuvarmasti tiltannut kun puottelin Salosta Hyvinkäälle liki koko matkan luukku auki!!! Ps. (tuorevoitelussa ei ole säätöä)! Eki
Tarviiko öljyä lisäillä tankkiin kun meneehän sitä isomman suuttimen kautta lisäbensan mukana samassa suhteessa koneeseen? Mitä enemmän bensaa sitä enemmän öljyä. Ja on siinä tehtaalla katsottu sopiva varmuusvara valmiiksi.
Monesti on öljynsyöttö kaasariin omalla reiällä joka ei ole yhteydessä bensaan ennenkuin kaasarin kurkussa..
Nyt ilmeisesti menee kun on isompi suutin, mutta huoltomies totesi taannoin että jos on tarve, niin lisää korkillinen öljyä. Nyt skode on todella ok, parempi kuin ikinä, lähtee kuin tikka pöntöstä jos moposta voi niin sanoa? :)
Voi Pirkula että on kiva kuulla välillä hyviäkin juttuja ;D
Ei suuttimilla ole vaikutusta öljymäärään, koska tuorevoitelun syöttämä öljy sekoitetaan bensailmaseokseen vasta imukurkussa. Tai jos ei imukurkussa, niin luistin jälkeen kuitenkin.
Mun nähdäkseni korkillinen öljyä bensan seassa on yhtä tyhjän kanssa. Vaikeuttaa vaan kaasuttimen säätöä entisestään, jos sitäkään.
Eki:n ajomäärillä osaisi laskennon hallitseva nopeasti laskea paljonko tuorevoitelu syöttää öljyä koneeseen verrattuna polttoainemäärään, prosentteina.
Ite olen ajellut tämän kesän alkuperäistä isommalla suuttimella, eikä Vespassakaan saa öljynsyöttöä lisättyä mitenkään. Ei ole vielä kilahtanut, vaikkakin ajoa on ollut vain n. 2000km. Bensan sekaan en lisäile öljyä.
Eikö Eki sun moposta voi kiristää öljypumpun vaijeria vähäsen? Sillä saisi vähän enemmän öljyä koneeseen.
Ensiksikin maahantuojan huoltomies on todennut että minkäänlaista säätöä tuorevoitelulle ei ole, eikä myöskään missään näkyvää vaijeria, paitsi kaasuvaijeri jne. Minusta helpoin tapa on lisätä yksi korkillinen ennen jokaista tankkausta, niin se korkillinen öljyä sekoittuu paremmin kun päälle lorottaa paineella bensaa, kaikki on pelannut vaikka minkälaisessa ajopätkässä, esim Salo-Hyvinkää ja tultiin koko ajan liki kaasu kaakossa, hyvin on mennyt eikä oireita kuumaleikkaamisesta ole ilmaantunut. Miksi ruveta kokeilemaan mitään muuta kun tuo tuntuu toimivan tosi hienosti, löytyi tismalleen oikeanpainoiset rullatkin viimein ja eikun taas ajelemaan! :)