Noniin elikkäs, tallista löytyy Solifer r50 2010 moposkootteri (4-tahti) jossa kiinni 70cc vakio kannella ja nyt pitäisi kaasutin ostaa mutta mikä olisi passeli kaasutin koko? -Jorski
Vakio.
Muutoinkin kannattaa huomioida, että 4T kone hengittää viimekädessä sieltä venttiililautasen ja seetin välistä, jolloin asiaan vaikuttaa käytetty nokkakin. Esim: Jos nokan maksiminostolla (joka sekin on olemassa pienen hetken koko venttiilin aukioloajasta) venttiili nousisi 1mm jää seetin ja venttiililautasen väliin olematon rako josta sen polttoaineilmaseoksen on kuitenkin virrattava. Ei siinä paljon hyödytä vaikka venttiilinlautasen halkaisija ja imukanavankin koko olisi vaikkapa 30mm.
Kiitos asiallisesta vastauksesta! :) mutta sitten herää toinen kysymys, minkäs kokoinen suutin olisi ns. optimaalinen?
Tarjoa sille 90 koon pääsuutinta ja siitä sitten joko pienempään tai suurempaan sen mukaan miten tarve vaatii. Aikalailla tuossa kokoluokassa ne on tahtoneet 72cc sarjoilla olla. Yksilöstä riippuen tietysti. Kaasarin säätämisestähän täältä löytyikin sen verran paljon hakua käyttämällä, etten ala sitä tähän kertaamaan.
Juu! Mikähän sattuu olemaan Soliferin vakio kaasuttimen koko ??? googlettamalla en tuntunut löytävän mistään..
Taitaa olla sisähalkaisija 19mm vakio kaasarissa, 22mm kaasutin taitaa olla paras vakiokannella. muuten onko sulla 2 vai 4 valve kone?
Ei mulla ainakaan ole 72cc pytyillä kulku jäänyt pd19j kaasarilla kaasarista kiinni jos se vain toimii ja on ollut kunnossa :)