Baotian kulki ennen 60 nyt itestään tuli joku vika. Paikallaan ottaa kyllä hyvin kierroksia, mutta ei kulje, kuin 30 enään. kytkin ei luista, kun ei huuda kierroksilla ajettaessa. Missä vika ?
Oletan että se mopo on 4T moottorilla ja kerran ei yhtikäs mitään taustatietoja kerrottu, oletan että siitä ei ole tutkittu yhtikäs mitään.
Ihan ensimmäiseksi kannattaa aina tarkistaa kaasuttimen kalvo. Sitä kalvoa kannattaa hiukan venytellä. Joskus sohloamiseen riittää ihan pienikin reikä.
Kyllä nelitahtimoottorilla on. Mitään ei ole vielä tutkittu, vika tuli aivan yht äkkiä. keskijalalla, kun kierrättää takarengas ilmassa niin ottaa kierroksia aivan hyvin. Sit, kun lähtee ajamaan niin hyytyy vauhti.
Se keskijalalla kiertää siksi hyvin koska tehontarve on pieni ja luistin nousemattomuus ei haittaa, mutta ajossa se ei silloin saa tarpeeksi seosta.
Puristukset kannattaisi mittauttaa, onnistuu varmaan parilla eurolla jossain.
Lainaus käyttäjältä: Coastside - 25.08.14 - klo:11:07
Se keskijalalla kiertää siksi hyvin koska tehontarve on pieni ja luistin nousemattomuus ei haittaa, mutta ajossa se ei silloin saa tarpeeksi seosta.
Eli viittaako tämä kaasarin kalvoon ? Vai miksihän luisti ei nouse ?
"kyselenkö tyhmiä"
Tähän sopiikin hyvin mainita että ajelin tänään skodella, kunnes yhtäkkiä pysähtyi vauhti kuin seinään. Kävi juuri ja juuri tyhjäkäyntiä, muttei ottanut yhtään kierroksia. Ajelin sitten ihan kävelyvauhtia kotiin, nykien. Olin varma että suutin on tukossa, kun aiemmin oli oireillut ihan samalla tavoin. Purin kaasarin, ei ollut suutin tukossa. Tsekkasin sitten kalvon, ja siinä oli sormen mentävä reikä.
(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fkuvaton.com%2Fk%2Fypao.jpg&hash=7b142dc2cd4f352d18c8899a3b7b7541c3c61b96) (http://kuvaton.com/k/)
Oli hyvä tuuri että sattui vain parin kilometrin päässä kotoa. Pitänee alkaa vissiin pitämään mukana varakalvoakin, kaikkien muiden romppeiden lisäksi. Olisipa se ollut kiva kun olisi sattunut jossain 100km päässä. Olisi mennyt about vuorokausi kun olisi päässyt kotiin, jos olisi ylipäätään päässyt..
Mulla ei tosiaan ottanut yhtään kierroksia edes paikallaan, mutta ilmeisesti jos kalvossa on vain pieni reikä, niin saattaa ottaa normaalisti kierroksia paikallaan, muttei ajossa.
Pitäisi kokeilla voiko ilman luistia ajaa, tuon varalta.
Sama tuli minullekin mieleen. Onko kukaan kokeillut?
Lainaus käyttäjältä: atk - 25.08.14 - klo:17:47
Ilmastointiteippiä on mulla matkassa varoks moneen. Sillä sais varmaankin tuon paikattua ensiapuna kupin sisäpuolelta.
Polkupyörän renkaan paikkarasia vaan mukaan :)
Jahas, jos ei kukaan ole kokeillut, niin pitääpä huomenna testailla miten pelittää ilman kalvoa. Joskus olen kokeillut ilma jousta, ja kyllä se toimi, mutta hiukan oudosti. Kierrokset ei laskeneet normaalisti, vaan kone jäi huutamaan, kennes tasoittui hiljalleen. Raportoin huomenissa..
Ehkä siellä pitäisi olla luistin tilalla jokin tulppana että se ei vedä kalvon tasauskanavan kautta (http://munkuvat.net/k/2014/08/25/mmage1.jpg) ilmaa ja sitten luistikammiota pitkin alas. Nimittäin noin kiertäen se ei välttämättä vedä kunnolla soppaa pääsuuttimelta. Toisaalta kun muutoinkin joutuu varaosia mukana kuskaamaan, niin eipä se yksi ylimääräinen luistikalvo kauheasti tilannetta pahenna.
Se käy rikkaalla ja se ohivuoto voi jopa auttaa.
Totta. On sekin kyllä ihan mahdollista.
Kyllä se käy ja toimii vaikka luisti ei nousisi yhtään. Mulla oli sillon kierrokset keskijalalla n. 7000 ja veto päällä max huippu 40-45 km/h 72cc pytyllä ja virinokalla. Toisaalta luisti on kyllä niin helppo ja nopea vaihtaa eikä paina/vie tilaa vaikka olis mukana.
Ei lähtenyt edes käymään kun kokeilin ilman kalvoa. Hörähteli, muttei jaksanut käydä edes tyhjäkäyntiä. Eli eipä taida onnistua ajella ilman kalvoa. Pitänee hommata toinen kalvo varalle ja tosiaan kuljetella sitä vaikka hansikaslokerossa, niin ei pääse ruttaantumaan tyäkalujen seassa.
Mitenköhän ihan oikeasti, jos paikkaisi kumiliimalla? Kestääkö kumiliima bensaa?
Sen voi koettaa kiilata puoliksi auki jolloin se toimii ainakin puolikaasulla.
Ilman kalvoa (ja neulaa) kaasu pohjassa voisi toimia, käynnistäessä voi joutua tukkimaan ilmanottoaukkoa kouralla.
Pelkän kalvon saa kyllä vaihdettua luistiin (olen pistänyt 16mm kalvon -> 18mm luistiin) mutta homma vaatii pitkää pinnaa kun se prässäys murtuu helpolla avatessa. Mietin miksi sen luistin ja kalvon on edes pakko olla prässätty. Roskiin menee yleensä kalvon myötä aina turhaan täysin toimiva luistikin ja jos se olisi tehty avattavaksi eli kalvoja saisi erikseenkin, niitä olisi kätevämpää kuskata mukanakin + luultavimmin hintakin olisi murto-osa nykyisestä. Jonkinsortin pieni kannellinen muovipurnukka olisi melkeinpä välttämätön jos koko luistia+kalvoa kuskaa mukana. Työkalupussissa vapaana pyörivä kalvo tuskin pysyy pitkään hyvänä.
Paikkasin ihan mielenkiinnosta tuon rikkinäisen kalvon kumiliimalla. Laitoin paikat reikien molemmille puolille, siis sisä ja ulkopuolelle. Polkupyörän paikat ovat vähän turhan paksuja, joten leikkasin sopivankokoiset palat toisesta, rikkinäisestä kalvosta. Saa nähdä kauanko kestää. Ainakin ensimmäisen, 20km reissun kesti ihan hyvin.
Kiinalaiset riisipellonreunalla varmasti paikkaa purkallakin että pääsee kotiin :)
Hätätilanteessa varmaan keksii vaikka millaisia virityksiä. Kuvittelisin, että ainakin kumihanskasta saa tehdyksi oikean kalvon seuraksi tiiviin kerroksen, jonka avulla pääsee jatkamaan matkaa.
No eipä kauaa kestänyt kalvo, tänään jo hajosi taas tien päälle. Onneksi oli varakalvo mukana, ei ollut kuin muutaman minuutin juttu ja pääsin jatkamaan matkaa. Itse paikka kesti kyllä, mutta viereen oli tullut uusi, sormenmentävä reikä. Kalvo on ilmeisesti jo niin ohut ja hauras ettei kestä enää rasitusta. Kaput.
http://plastion.fi/tuotteet/
" Venyttäessä pinta ei halkeile maalin tavoin, vaan joustaa kuin kumi" Tuossako on siis mopon kaasarin kalvon paikkaus ja kondomi samassa kätevässä spray-pullossa.. :P
Mutta vakavasti puhuen kosteudelle arat liittimet voisi tietysti ylimaalata tollasella..
E: Itseasiassa saattaisi olla liittimiin oikein hyvä suojauskeno. http://youtu.be/kicJ8A4JAAw
Lainaus käyttäjältä: tommi - 31.08.14 - klo:14:29
No eipä kauaa kestänyt kalvo, tänään jo hajosi taas tien päälle. Onneksi oli varakalvo mukana, ei ollut kuin muutaman minuutin juttu ja pääsin jatkamaan matkaa. Itse paikka kesti kyllä, mutta viereen oli tullut uusi, sormenmentävä reikä. Kalvo on ilmeisesti jo niin ohut ja hauras ettei kestä enää rasitusta. Kaput.
Ihan uteliaisuudesta kysyn, että oletko ajanut viinabensalla vai ikäkö kalvon on noin rappeuttanut?
Ikä varmaan rappeuttanut. Kyseessä about 6-7v vanha kaasari..