Skootterini.com

Merkkikohtainen moposkootterikeskustelu => Aprilia / Derbi / Gilera / Piaggio / Vespa => Aiheen aloitti: ilmari86 - 13.07.14 - klo:20:36

Otsikko: Aprila sr hyytyy
Kirjoitti: ilmari86 - 13.07.14 - klo:20:36
Eli ostin tossa keväällä aprilia sr 50 r vm. 2001. Ja siitä otin prikan pois noin 1 vk sitten. Ja olen sillävasta sen 1300 ajellut.
Mut tänään kun ajoin n 7km, josta suurimman osan täysillä, niin yhtäkkiä kun oli kaasu pohjassa
Niin alkokin hidastua ja sen jälkeen ei pystyny antaapaljoa kierroksia koska jos oli yli 1/4 kaasun
Niin ei kulkenut, mutta alle 1/4 kaasulla kulki niin kuin pitikin. Sitten kun pysähdyin niin kun odotteli siinä jonkun aikaa niin kulki taas normisti mutta jälleen n. 7km jälkeen tapahtui sama, että en tiiä mistä johtuu kun en ole mikään skoba ekspertti ::).

Kun se rikka sieltä pois otettiin niin ei laitettu ditä mutteria momentti avaimella
Vaan pistettiin se vaan kiinni tiukasti, saattaisko olla siitä, tai siitä että kun laitettiin sitä ratasta kiinni niin osa niista hampaista ehkä hieman tylsistyi.

Uskon että tältä sivustolta löytyy monta ihmistä jotka osaavat auttaa! Kiitos!!
Otsikko: Vs: Aprila sr hyytyy
Kirjoitti: ko2610 - 13.07.14 - klo:21:45
Täyskaasulla hyytyminen voi johtua siitä, että kone on leikkaamassa kiinni, mutta silloin kone sammuu pysähtyessä. Jos kuitenkin käy tyhjäkäyntiä tai osakaasulla, ei ole siitä kyse, vaan seuraava arvaus olisi tukossa oleva tankin ilmareikä. Bensaa ei jaksa virrata niin paljon, että riittäisi täyskaasulla, mutta tyhjäkäynnillä täyttää kohokammion ja taas mennään jonkin matkaa ongelmitta.
Otsikko: Vs: Aprila sr hyytyy
Kirjoitti: ilmari86 - 14.07.14 - klo:14:04
Joo kiitos avasin bensa tankin korkkia vähän eikä oo aen jälkee kovin paljoa hyytyny ihan vähän ehkä
Otsikko: Vs: Aprila sr hyytyy
Kirjoitti: ilmari86 - 14.07.14 - klo:15:13
Nyt alkoi jälleen hyytymään eikä ota kierroksia edes pienen tauon jälkeen :-\ . Kuinka sais sen ilma-aukon auki ja skopan taas toimimaan??