Skootterini.com

Moposkootterit => Yleinen tekniikka ml. ongelmat ja niiden korjaus => Aiheen aloitti: Coastside - 23.04.08 - klo:19:58

Otsikko: Rakotulkin viilailu
Kirjoitti: Coastside - 23.04.08 - klo:19:58
Tuossa Kiinamopojen BT49QT moottorissa suositetaan 0,05 ja 0,08 venttiilin välyksiä. Edullisissa mitoissa sitä ei ole, joten mieleeni tuli viilailla 0,10 mm liuskasta sopiva. Minulla on tarkka työntömitta, jolla voi ehkä sen mitata, mutta miten lie viilauksen tai hionnan onnistumisen kanssa.
Toisaalta tuon mittainen heitto ei suuria merkitse, mutta tulihan mieleen.
Otsikko: Vs: Rakotulkin viilailu
Kirjoitti: Partanen - 23.04.08 - klo:20:16
Hankalaa ja epäkäytännöllistä luulisin ma. Rakotulkkia pitäisi kuitenkin päästä liikuttelemaan ja  nytkyttelemään mitattaessa. Vaikka tulkin saisikin viilattua yhdestä kohtaa sopivaksi, niin jo toisesta kohtaa se olisi eri mittainen. Tai se mitta ei vaan liukuisi mitattavassa raossa.

0.1mm tulkilla kun laittaa nihkeäksi välyksen, niin on erittäin lähellä 0.08, joka on parempi kuin 0.05.
Otsikko: Vs: Rakotulkin viilailu
Kirjoitti: Coastside - 04.05.08 - klo:10:59
Välyksellä on mekaanisestikkin merkitystä. Kilkattelu kuormittaa vipuja ja nokkia  ja rikkoo öljykalvoa, koska sen paineenkesto ei ole aina riittävä. Mekanismi kuluu ja kitka lisääntyy.
Toisaalta kantava pakoventiili kärähtää, joten sitä täytyy välttää. Imu saa kaasarissa paukkumaan. Pitäisi varmistaa mittaamalla kuuman koneen välykset tai ainakin kokeilla onko välystä edes hieman. Asia johon huolloilla ei ole aikaa eikä tarmoa.
Otsikko: Vs: Rakotulkin viilailu
Kirjoitti: Coastside - 04.05.08 - klo:16:35
Säädin Zonerin välykset 005 ja 01 mm. Pakovena oli liki säädössään mutta imu oli yli 01. Kylmänä kuului selvä toisen venan naputus.

Hyvä keino tehdä tarkka säätö on esikiristää sen lukitusmutteria niin että säädön voi tehdä, niin ettei se liiku loppukiristyksessä.
Tulkin liuska kannattaa irroittaa nipustaan, jotta se on herkästi käsiteltävissä.

Mahdollisimman pienillä välyksillä on merkitystä jopa moottorin tehoon, koska hivenen aiemmin avautuva venttiili antaa paremman virtauksen. Pienen, mutta kun kierroksia on 7000 /min, niin pienetkin asiat vaikuttavat.