Skootterini.com

Merkkikohtainen moposkootterikeskustelu => Peugeot => Aiheen aloitti: kani - 12.04.14 - klo:15:01

Otsikko: Käytön jälkeen avaa öljytikun niin pulahtaa öljyä ulos?!?
Kirjoitti: kani - 12.04.14 - klo:15:01
Outo tuo yksi Peugeot v-clic (perus 10" baotian) minkä käynnistysongelman korjasin (sivujalan kytkimen ohitus oli tehty sokeripalalla mikä oli ihan hapettunut), moottori piti aika raskasta ja grolisevaa ääntä mikä hieman huoletti. Tarkistin öljyt niin öljyä pulahti täyttöaukosta reippaasti ulos. Ei ole ennen tuollaista tullut vastaan. Öljy ei myöskään tahdo valua täyttöaukosta moottoriin, sen valuminen kestää pitkään ja hitaasti. lopulta öljytikku ei edes kastunut vaikka öljyä valutteli koneeseen. Prosessia sai nopeutettua kallistamalla skootteria öljyä kaataessa.

Ilmiö kiinosti niin paljon että ehdotin omistajalle öljynvaihtoa josko öljypohjassa olisi jotain sinne kuulumatonta ja se myös tehtiin. Ei mitään outoa, suodatin ja kaikki oli ihan puhtaat. Ainoa outos oli että uuden öljyn täyttäminen tyhjään öljypohjaan parin ekan desin jälkeen oli jälleen todella hidasta, kunnes kyllästyttiin ja kallistettiin skootteria niin saihan ne sinne laitettua ja pinta oli lopulta kohdillaan. Onkohan se lohkon valu jotenkin epäonnistunut ja se kanava täyttöaukosta virheellinen vai mikä voi aiheuttaa tuollaista?? Tässä kyseisessä yksilössä kannattaa öljyt ehdottomasti tarkastaa ennen ajoon lähtemistä kuin sen jälkeen..
Otsikko: Vs: Käytön jälkeen avaa öljytikun niin pulahtaa öljyä ulos?!?
Kirjoitti: -Zone- - 12.04.14 - klo:15:56
Kuulostaa siltä että siellä on huohotin tukossa kerran painettakin kerää. Se selittäisi senkin ettei öljy tahdo mennä koneeseen kuin kallistamalla jolloin öljyn pinta ei tuki sisäänmenoa. Venakopassa ainakin on yksi huohotin. En juuri muista onko lohkossakin.
Otsikko: Vs: Käytön jälkeen avaa öljytikun niin pulahtaa öljyä ulos?!?
Kirjoitti: Coastside - 12.04.14 - klo:16:53
Huohottimen letku voi olla tukossa tai mutkalla. Näissä on ahtaat kanavat lohojen välissä mistä hidas virtaus johtuu ja tiivisteen malli voi tuottaa lisähaittaa tukkiessaan niitä.
Otsikko: Vs: Käytön jälkeen avaa öljytikun niin pulahtaa öljyä ulos?!?
Kirjoitti: -Zone- - 12.04.14 - klo:17:05
Lainaus käyttäjältä: Coastside - 12.04.14 - klo:16:53
Näissä on ahtaat kanavat lohojen välissä mistä hidas virtaus johtuu
Hmm.. Se ilma ei sit vissiin näissä päässytkään nokkaketjun kotelosta ylös venakoppaan esteettömästi ? Mulla on niin pirusti aikaakin kun on ollu lohkot levällään. En muista oliko sieltä esteetön kulku ylös vai ei.. Ei oikein selvinny noistakaan kuvista http://scooter-ns.ucoz.com/publ/oznakomitelnaja_statja/dvigatel_139qmb_v_razreze/2-1-0-35
Otsikko: Vs: Käytön jälkeen avaa öljytikun niin pulahtaa öljyä ulos?!?
Kirjoitti: tapiovuorent - 12.04.14 - klo:19:12
Minulla oli yksi V-Clic. Ehdin myydä pois.V-clic :ssä oli selkeästi erilainen venttiilinkoppa ,kuin muissa QMB 139 koneissa. siinä oli joitain läppiä ja putkistoa ,en vaan muista yksityiskohtia enää. Ne kannataisi varmaan tutkia.Esim. muissa korjaamissani QMB koneissa kannessa on tyypillisesti ollut vain yksi huohotinputki. Jos olen täysin väärässä ,kertokaa myös minulle.
Otsikko: Vs: Käytön jälkeen avaa öljytikun niin pulahtaa öljyä ulos?!?
Kirjoitti: Coastside - 12.04.14 - klo:20:36
Zoner on teknisesti sama kuin v-clic. Siinä on ilmastus kannessa ja kromattu venttiili sille kannessa. Huohotus on kopasta niin kuin muistakin.
Otsikko: Vs: Käytön jälkeen avaa öljytikun niin pulahtaa öljyä ulos?!?
Kirjoitti: kani - 12.04.14 - klo:22:04
Joo ihan perus kinkin oloinen. Eipä tullut huohotus mieleen että sellainen voisi olla kun omissa ei oo mitään huohotusta ollut. Poistettu turhana ja näköjään syystä. Siinä se vika on oltava.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Otsikko: Vs: Käytön jälkeen avaa öljytikun niin pulahtaa öljyä ulos?!?
Kirjoitti: -Zone- - 12.04.14 - klo:22:56
Kyllä kaikissa joku huohotuskanava öljytilassa on mikäli öljyt käytössä lämpiää, kun moinen on pakko olla. Mm. Ikivahassa PV suzukin koneessa jonkin verran mutkaakin tekevä vaihteiston huohotuskanava alkoi kytkimen puolelta ja päättyi eturattaan ylä- ja etupuolelle ihan lohkon yläreunassa ( kuva (http://i9.aijaa.com/b/00616/13196613.jpg) ). Skoottereissa esim. perävälityksen huohotuskanava on mutkikas (korkeussuunnassakin) siitä syystä että öljyt eivät tulisi niin helpolla ulos sen kautta esim kaaduttaessa. Kanava kulkee osan matkaa peränkopan toisessa lohkossa ja osan toisessa, välissä on väliseiniä jolloin muodostuu mutkikas kanava. Ulostuloreikä on tehty usein alareunaan. Esimerkkinä nyt vaikka pätkä kiinan 1E40QMB 2T moottorin perän huohotuskanavaa: http://i1.aijaa.com/b/00574/13196635.jpg

139qmb:n huohotusletku on kuvassa nro 1. Sitä ei saa tukkia, vaikka nro 2:n (eli secondary air cleaner -toiminnon) turhana kapistuksena poistaisikin.
(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi4.aijaa.com%2Ft%2F00704%2F13196538.t.jpg&hash=4698504bb33b28dea4a55e132eda653f00cee401) (http://aijaa.com/MEWlpx)

Kaikissa ei (kuten ei omassanikaan) ole tuota s.a.c. -venttiiliä, mutta kyllä niissäkin se välttämätön huohotuskanava on. http://img.alibaba.com/img/pb/021/549/559/559549021_009.jpg

Otsikko: Vs: Käytön jälkeen avaa öljytikun niin pulahtaa öljyä ulos?!?
Kirjoitti: kani - 12.04.14 - klo:22:58
Niin no. Minun skoottereissa on ollut parin sentin letkunpätkä tuossa.. Eikä öljyn häivää..


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Otsikko: Vs: Käytön jälkeen avaa öljytikun niin pulahtaa öljyä ulos?!?
Kirjoitti: -Zone- - 12.04.14 - klo:23:06
Lainaus käyttäjältä: kani - 12.04.14 - klo:22:58
Eikä öljyn häivää..
En oikein ymmärtänyt mitä ajat takaa, kun tuskinpa ilman öljyjäkään ajelit. Tuo huohotin voi olla tukossa sieltä venakopan sisäpuoleltakin kun siellä on se rakenne estämässä öljyjen karkaamista. http://img.alibaba.com/img/pb/018/549/559/559549018_705.jpg
Otsikko: Vs: Käytön jälkeen avaa öljytikun niin pulahtaa öljyä ulos?!?
Kirjoitti: kani - 13.04.14 - klo:18:34
Onko tuo kopankannen sisäpuolinen klunssi helpostikin tukkeutuva osa? Muistan sen joskus purkaneeni kun ihmettelin että mikä lie kyseessä, mutta en muista että se olisi kovin kummonen ollut, ja luulisi pysyvän "auki" kun kopan kansi lämpenee aina käytössä ja huuhtohtuu tuoreella öljyllä. Tosi erikoista kyllä että huohotus olisi tukossa, vaikka Peugeot kyllä osaa autoissakin tehdä tukkeutuvia huohottimia kuten muutkin eurooppalaismerkit  ;D. Onko vclicissä tehty joku hieno himmeli huohotusletkuun mikä tukkeentuu? Omissa kiinanskoottereissa siitä kannesta ei ole tosiaan lähtenyt kuin parin sentin letkunpätkä ulkoilmaan :). Ihmettelen vain suuresti.
Otsikko: Vs: Käytön jälkeen avaa öljytikun niin pulahtaa öljyä ulos?!?
Kirjoitti: -Zone- - 13.04.14 - klo:18:49
Joo, eipä tuo sitä letkua huohottimessa mihinkään tarvii. Se nyt vain johtaa niitä lämminneitä kaasuja vaan niin voi sen poiskin ottaa. Epäilen että se ei sieltä kopan sisältä kauhean helpolla tukkeennu, mutta jos letku ei ole tukossa niin kannattaa tutkia. Se paineiden kertyminen on sikäli pahasta että se voi alkaa tunkemaan öljyjä stefojen välistä vaikka vielä ei sitä tekisikään. Ja kyllähän se männän liikettäkin aina vähän ahdistaa kun mäntä haluaa tulla alas, eikä männän alta ilma pääse kunnolla tieltä pois kun tilavuus muuttuu. Näiden syiden vuoksihan koko huohotus onkin.