Skootterini.com

Moposkootterit => Yleinen tekniikka ml. ongelmat ja niiden korjaus => Aiheen aloitti: nyrilo - 27.12.13 - klo:13:29

Otsikko: Männänrenkaiden asennus
Kirjoitti: nyrilo - 27.12.13 - klo:13:29
Voisiko joku laittaa (4T-kiinalaiseen) tarkat männänrenkaiden asennus ohjeet,laitoin "jore 1961" ohjeiden mukaan 245 km:n jälkeen leipo kiinni.
Otsikko: Vs: 4T-kiinalaiset
Kirjoitti: Coastside - 27.12.13 - klo:13:33
http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=713.0
Otsikko: Vs: 4T-kiinalaiset
Kirjoitti: Skodesetä - 27.12.13 - klo:19:38
Teräväreunainen ylös, viistompi keskelle. Alimmaisissa sahalaitainen ensin ja sitten muut. Jos renkaissa jotain merkintöjä, ne tulevat ylöspäin. Renkaiden päätykohdat sijoitettava erilleen.
Otsikko: Vs: Männänrenkaiden asennus
Kirjoitti: Rippekoira - 10.03.14 - klo:20:09
"Viistompi keskelle" ????  :o
Otsikko: Vs: Männänrenkaiden asennus
Kirjoitti: Coastside - 10.03.14 - klo:20:23
On hyvä olla työntömitta jolla valoa vasten näkee mahdollisen viistouden. Silloin korkeampi särmä tulee alaspän ja rengas alempaan uraan. Jos renkaassa on viisteet se käy kuluneeseen sylinteriin ylimmäksi. Männän suunnalla on väliä. Renkaan päät pannaan kolmasosan kehästä eri kohtiin, niin ettei painerenkaiden päät satu etu tai takasuuntaan.