Erikoinen ongelma ilmestyi Solikkaan:
Magneetto/jäähdytin puhallin vai mikä se nyt on lensi kuoren läpi kadulle kesken ajon.
No, akseli oli mennyt poikki. sen verran oli pätkää, että hitsasin sen kiinni ja kokosin romut.
Tämä kesti 10 km, jolloin skode sammui systeemi oli taas irronnut ja juuttui paikalleen eikä mopoo saanu poljettuakaan käyntiin. Kulku oli ollut ihan normaalia.
Uusi huolellisempi hitsaus. Nyt tosin akseli jäi hieman vinoon hitsauksen jälkeen. Magneetto siis pyörii hieman epätasaisesti, mutta ei ota sisäkaluihin kiinni.
Nyt vaan ongelmana on, että 20 km/h on maksiminopeus. Kierrosluku mittari näyttää seisontatuella käyttäessä malsimissaan 8000rmp, mutta kolinaa kuuluu eikä pyörä pyöri lujaa.
Ajaessa tuntuu, että skode kiihtyy kohtuullisesti, mutta nopeus tyssää 20.
Vaikuttaako tuo magneeton heitto nopeuteen? Akseli taitaa olla kampiakseli? Onko sama akseli myös suoraan variaattorin vetoakseli?
Kiitoksia jos joku vastaa!
Sytytyksen ajoitus tulee myös siitä magneetosta. Ei taida olla kohdallaan enää. Vaihda suosiolla kampiakseli.
Onko kampiakselin vaihto kamala homma? koko moottorin purku? Kallistakin?
Koko moottorin joutuu purkamaan. Kampiakseli 50€ + uudet tiivisteet koneeseen 10€. Kokenut harrastaja tekee homman 3-4h. Liikkeessä teetettynä maksaa satoja euroja.
Taisi olla kiinalaisten osiossa pyttyjä kansia kampuraa... ketju. Jos yritit hitsata kampuraa niin kyllä sen vaihto meitin ohjeilla sujuu. Älä sitten paa vanhoja tiivisteitä, kun ketuttaa sitten tihkuvuodot. Jos on ajettu paljon niin uusi pyttysatsi ei ole kallis virilläjavaralla.
Vehkeellä on ajettu 5700. vm 2008. Mietin vaan kun on pihassa kolaroitu Daifo San Remo jolla ei ehditty aikoinaan ajaa kun 2400. Sopiikohan sen koko moottori Solikkaan? Variaattori ei ilmeisesti sovi kun Daifossa on pienempi pyöräkoko?
Saako tuon Solikan moottorin pudotettua alas vai joutuuko paljon katteita purkamaan?
Kokemusta on autopuolelta, nyt rupeaa tulemaan näitä 2-pyöräisten korjauksia kun tytär kortin sai.
Tänään käyttelin ja ihmettelin: Kierroslukumittari tosiaan näytti lähes 10000, mutta äänen perusteella ei kyllä paljoa kiertänyt bensa haisi voimakkaasti. Kai se sytkä on pielessä. Tässä ei siis kai voi säätää sytytystä mitenkään?
Se Daifon kone käy kyllä kiinnikkeiltään suoraan Solikkaan mutta siinä voi tulla muita esteitä kun ne koneet on erimittaisia, mahtuuko se solikan 12 tuuman rengas pyörimään siinä Daifon koneessa, iskarin kulma voi muuttua, staattorin liittimet voi olla erilaiset jne parempi vaan kun vaihdat siihen solikkaan uuden kampuran. Ensikertalaiselta varmaan ottaa kokonaisen työpäivän vaihtaa mutta mikäs kiire siinä on. Jossain huollossa ottavat tosiaan satoja euroja + osat joten turhan kalliiksi menee.
Kyllä se kampura on entinen joten ei kannata yrittää mitään poppaskonsteja. Uusi vain tilalle ja ajoksi.