Kymco Xcitingin penkki on kova.
Niin kova, että persuusta puutuu... ajamisesta katoaa rentous, kun tarvii kiemurrella penkissä, niin kun paraskin sylitanssija.
Olisko apu löydettävissä verhoomon tädiltä - sille penkille?
Vai onko riski, että pehmennysten jälkeen löytyy pehmeyttä, mutta ei istuvuutta...
Muuten Kymcon penkki on hyvä, eikä muuta vikaa/ sanomista ku se kovuus.
Taitaa joka tapauksessa tulla niin kalliiksi että parempi vaan kun järjestää lisää lepotaukoja persuustalle? :-\
toisikohan ne lisäjalkatapit ajoasentoon muutosta jolloin penkki ei olisikaan niin "kova" mutta jos päädyt muokkaamaan penkkiä niin mieti samalla josko siihen laittaisi nk.selkänojan tyyliin "kuminen/muovinen" auton niskatuki... maailmalta löytyy kyllä kuvia vastaavista tuunauksista...
Vaahtomuovilla voi kokeilla auttaako pehmennys, siis ennen verhoilua.
Katselin tuossa parin verhoomon osoitetiedot. Tarvii piruuttaan laittaa kysely hinta-arviosta.
Emmä usko, että ne jalkatapit auttaa tähän ongelmaan... kun se penkki on oikeesti kivi.
Viime kesänä koitin polkupyörän penkille tarkoitettua geelipehmustetta, se kyllä auttoi, mutta on muuten hankala tuossa penkin päällä.
Tuota niskatuki-selkänojaakin harkinnut jossain vaiheessa, mutta se ei käy, koska vaimo nousee kyytiin kuskin paikalle ja siitä hivuttautuu omalle paikalleen.
Se ei jostakin syystä saa jalkaansa nostettua penkin yli, niin ollaan kehitelty ihan oma tyyli tuohon "ajoneuvoon nouse" toimintaan. ???
Alppilasta löytyy yksi hyvä verhoomo, jossa olen teettänyt yhden satularemontin Derbiin. Kaverin Suzukissa tehtiin iso muutos ja lopputuloksen laatu oli parempi kuin alkuperäinen.
Tuolta saattais saada hyvän satulan: http://www.ajomako.fi/geelisatula/geelisatula.html
Jos se geelipehmuste auttoi niin olet oikeilla jäljillä..
Ite olen Bellan satulita nyt vääntänyt jo useampia, ja joka kerta tulee parempi..
Kun ajamalla kokee mistä painaa tai missä pitäis olla pehmeempää niin on joka kerta helpompaa uusi satula vanhan runkoon..
Toistaiseksi en ole geeliä käyttänyt, mutta sekin on vain ajan kysymys koska tulee geelisatula Bellaan..
Lainaus käyttäjältä: pekpel - 23.03.13 - klo:19:05
Toistaiseksi en ole geeliä käyttänyt, mutta sekin on vain ajan kysymys koska tulee geelisatula Bellaan..
Ei kerma- vaan geeliperse. ;D