Skootterini.com

Merkkikohtainen moposkootterikeskustelu => Kymco => Aiheen aloitti: Sampuli - 15.10.12 - klo:18:22

Otsikko: Missä varin kuri?
Kirjoitti: Sampuli - 15.10.12 - klo:18:22
Avattiin vkl tossa iskän kanssa vari. Kyseessähän on vm 08 Agi. Suora holkki sielää valkmiiksi oli. Mutta skopa kulkee 45 ja tuntuu että ei välit riitä. Jossain on kuri mutta missä?
Takavaria ei ole ikinä avattu, epäilen että se saattaa olla hieman jumissa.
Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: leze223 - 17.10.12 - klo:21:42
Avaa kaasutin ja katso onko kaasuttimen tappia. Otitko kokonaan variaattorin ihan irti asti? Siellä variaattorin takana voi olla semmoinen takalevy, joka rajoittaa varin aukenemista.
Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: PappaSkootteri - 17.10.12 - klo:22:26
jos "mistään" ei löydy varsinaista kuristusta niin liian kevyet rullat eivät jaksa painaa lautasia kuten pitäisi... avatessasi variaattoria niin punnitse rullat... toki se takavarikin voi jumittaa...
Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: Sampuli - 19.10.12 - klo:22:13
Vaihdoin rullakupin, rullat ja holkin. Nyt skopo menee n. 60 oikeaa mutta. Kiihtyvyys 40-55km/h on tooodddeeeelllaaaaaa hidas. VP-jousi saattaa vaikuttaa? Rullat olivat hyvin kuluneet, olihan niillä jo 9k ajettu. Olisivatko jumissa olleet?
Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: ramba - 19.10.12 - klo:23:03
Vaihdoitko samanpainoiset rullat? Ettei olisi lipsahtanut liian painavat?
Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: pekpel - 20.10.12 - klo:02:48
Lainaus käyttäjältä: Sampuli - 15.09.12 - klo:17:50
Lainaus käyttäjältä: ko2610 - 14.09.12 - klo:23:51
Kannattaa muistaa vanha totuus... moottoripyöräilijöitä (skobailijoita, mopoilijoita jne.) on kahta lajia: niitä, jotka ovat kaatuneet ja niitä, jotka eivät vielä ole kaatuneet. Kypärä kunnolla kiinni ja sen verran tukevat kamat päällä, ettei oma hipiä heti ensimmäisistä pikkulipoista kulahda, niin kyllä se siitä. Hyviä kilometrejä onnelliselle kortin omistajalle!
Liityin tänään ensimmäisiin. Ojaan ajoin, ei käynyt paljon mitään. Ite en ois saanut mopoa ylös, iskän soitin apuun. :D

Eipäs kauan lipoista menny kun kaivataan jo lisää vauhtia ..  ;D
Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: Sampuli - 20.10.12 - klo:10:36
Vakiona 6.5-8.5gr, Nyt 5,5 ja kiihtyvyys 0-40lmh sama 9s kuin ennenkin. Eihän tuolla ole pakko ajaa 60. Nyt motti ei huuda enää kun ajaa n 50kmh. :)

EDIT:

Kiihtyvyyden haussa laitoin 5.0g rullat. Ei muuttunut mihinkään. Kiihtyvyys on aika huono, mutta tosin hihna on n. 15 mm liian lyhyt (Virijavaran lapussa luki), joten takavari joutuu olemaan pienempänä->enemmän huippuja, vähemmän kiihtyvyyttä?
Rullat saattoivat olla myös hieman jumissa.
Lainaus käyttäjältä: VirijavaraMoi, agilityn oma hihna on 743~18 että tuo 729 voi olla hiaman tiukka saada päälle
Tuo oli siis kirjoitettu käsin kuittiin.
Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: ramba - 22.10.12 - klo:22:44
Ehei, vaan lyhyemmällä hihnalla vähemmän huippuja sillä hihna ei etuvarissa pääse nousemaan ylös asti.
Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: Sampuli - 22.10.12 - klo:23:08
Huomenna 8.5g rullat kiinni... kokeillaan. Jos ei sittenkään oikein, 6gr ja sitten saa pirulainen olla.
Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: pekpel - 22.10.12 - klo:23:47
Pidä originaalina kunnes opit oikeesti ajamaan..
Ja kyse ei ole vauhdista, vaan äkkiä pysähtymisestä ja väistämisestä.. Ja oman nahan pitämisestä ehjänä..
Itekin meinaa välillä pukata auton kylkeen, kun ne ei muka nää että mopo tulee, eivät toppaa vaikka niitten pitäis väistää..

On meinaan oikeesti mopon toppaaminen äkkiä ja hallitusti harvojen osaama taito..
Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: Juissi - 23.10.12 - klo:03:14
Mjoo,
Ei oo montaa viikkoa aikaa, kun ite jouduin pysähtymään aika rajusti, ettei oikealta kolmion takaa tullut täti olisi ajanut päälle, niin meinaskin takana ajellut setä tulla reppuselkään, auto kun ei ihan niin näpäkästi pysähdykkään.
Tuli kiire höllätä jarrua.. :o
Nimimerkillä mielenkiintoisia manöövereitä.

Asiaan; ota auki ne varipakat, etu- ja takapakka ja putsaa kummatkin hyvin-
Itse laiskana olen ruiskinu takapakan väliin liuotinta ja väännellyt sitä käsin, yleensä tulee paljon mustaa lientä ulos.
Purkaminen olis parempi tapa, mutten ainakaan ite jaksa niitä aina ottaa auki, jos en oo vaihtamassa osia.
Voidellakin sen voi vaikka kuivavoiteluaineella, kun ei lautasia liukasta tai kytkimen kitkapaloja, tietenkään.

Etupakka kannattaa kanssa purkaa ja putsata liuottimella ja tutkia varin rullakupista ettei liukupinnat ja tapit oo kuluneet.
Samoin muoviset liukuholkit 3kpl pitäis olla ehjät ja välys pieni.
Rullat ei sais olla kuluneet kantikkaiksi, vaikka itselläkin on, toimii jouhevammin eikä jumi kun ne on pyöreät.

Noi kun teet rullanvaihdon yhteydessä, niin sen jälkeen oon helppo tutkia eri rullien, vp jousen, hihnanpituuden ja muiden muutosten vaikutuksia.
Ja jos sulla on suurinpiirtein varikopin kaikki osat kiinni skopassa, niin ei noi kovin nopeesti paskaannu  uudestaan, eli hommasta on iloa pidemmäksikin aikaa.

Tietenkin voi tuntua pahalta ostaa pientä hommaa varten liuotinta ja kuivavoiteluainetta mutta niillä on näiden kanssa paljon käyttöä muutenkin ja yksi pullo kumpaakin kantaa aika pitkälle.
Varin osat taas on kulutuskamaa ja ne kannattaa käytännössä vaihtaa, jos ne on kulunut, onneksi ne ei mitään hirvittävän kalliita oo, ainakaan jos kattoo suht vakipalikoita.
Vähän käytettynäkin niitä kysyvä löytää.

Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: ramba - 23.10.12 - klo:11:05
Lainaus käyttäjältä: pekpel - 22.10.12 - klo:23:47
Pidä originaalina kunnes opit oikeesti ajamaan..
True story ;D


Lainaus käyttäjältä: pekpel - 22.10.12 - klo:23:47
Itekin meinaa välillä pukata auton kylkeen, kun ne ei muka nää että mopo tulee, eivät toppaa vaikka niitten pitäis väistää..
Vaikka tyhmältä kuulostaa niin tuohon auttaa hyvin jos auto tulee kolmion takaa eteen lyöt töötin pohjaan ja ajat todella läheltä autoa töötti pohjassa, kuitenkin silleen että ei osu. Eipä tule toista kertaa eteen. ::)

Tuosta tuli mieleen koulussa ajelin pyöräkuormaajalla työmaalta toiselle niin auto tuli aivan naaman edessä kolmion takaa eteen niin töötti pohjaan ja läheltä auton kulmaa vaan. Eipä olisi itseä paljon sattunut jos olisi vielä parimetriä jatkanut eteen.
Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: Sampuli - 23.10.12 - klo:15:45
Lainaus käyttäjältä: Sampuli - 20.10.12 - klo:10:36
Eihän tuolla ole pakko ajaa 60. Nyt motti ei huuda enää kun ajaa n 50kmh. :)

Eihän se täysiä ole pakko ajaa... Kurillista holkkia ei ole, miten kuristan jos haluan kuristaa?
Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: ramba - 23.10.12 - klo:17:04
Pistä peruna pakoputkeen.
Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: Juissi - 23.10.12 - klo:17:39
Lainaus käyttäjältä: ramba - 23.10.12 - klo:17:04
Pistä peruna pakoputkeen.
Näissä tarvii laittaa kuin makaroni.
Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: pekpel - 25.10.12 - klo:20:08
Tai vappupilli..
Niinkuin Juissi teki mulle ja luulin että koko vari oli hajonnu kun alko ujeltaan karmeesti..  8) 8)
Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: pekpel - 25.10.12 - klo:20:12
Lainaus käyttäjältä: Sampuli - 23.10.12 - klo:15:45
Lainaus käyttäjältä: Sampuli - 20.10.12 - klo:10:36
Eihän tuolla ole pakko ajaa 60. Nyt motti ei huuda enää kun ajaa n 50kmh. :)

Eihän se täysiä ole pakko ajaa... Kurillista holkkia ei ole, miten kuristan jos haluan kuristaa?

Sopiva prikka varin etulautasten väliin hihnan alle, joka estää että etupää ei laita niinsanotusti liian isoa vaihdetta päälle..
Vähän metallia ja sorvi ja kokeilemalla löytyy sopiva prikan halkaisija(ei ota hihnaan kiinni ) ja leveys (joka rajaa huippunopeuden halutulle alueelle), eikä ota mitään pois kiihtyvyydestä..
Otsikko: Vs: Missä varin kuri?
Kirjoitti: Kinkster - 22.05.15 - klo:08:21
Lainaus käyttäjältä: pekpel - 25.10.12 - klo:20:12

Sopiva prikka varin etulautasten väliin hihnan alle, joka estää että etupää ei laita niinsanotusti liian isoa vaihdetta päälle..
Vähän metallia ja sorvi ja kokeilemalla löytyy sopiva prikan halkaisija(ei ota hihnaan kiinni ) ja leveys (joka rajaa huippunopeuden halutulle alueelle), eikä ota mitään pois kiihtyvyydestä..

Hei, muutama tyhmä kysymys aiheesta;

Tarkoitatko tuolla prikalla sellaista mikä tulee variholkin jatkeeksi vai variholkin päälle?

Itsellä ei ole pääsyä sorvin ääreen ja pitäisi rajoittaa agilityn huippunopeutta (menee varmaan 70 alamäkeen, joka on aivan liikaa).
Rajoitetulla alk.per. holkilla rajoittaa taas jo liikaa. Nyt on suora holkki (39mm) kiinni, mikä on n. 1mm pidempi kuin alk. per. holkki (38mm) mutta nopeus on silti liikaa. Koitin 14mmx20mmx0,2mm sovitelevyillä kasvattaa holkin pituutta mutta ei tunnu tepsivän, 1mm lisää pituutta vaikutti vain siten, että kierrokset kasvaa mielestäni liikaa 40-50km/h alueella mutta edelleen kulkee liikaa. Sama tulos 0,6mm pidennyksellä. 2mm pidennyksellä taitaa käynnistyspoljin ottavan jo kiinni kun rahisee sen verran.

Tarkoitus olisi saada huippunopeudeksi joku 60 tai hieman alle.

Toimisiko jos suoran holkin päälle etsisi jostain n. 1-5mm pitkän toisen matalan holkin/prikan joka sitten pyörisi (tai ei pyörisi, riippuen tiukkuudesta) tuon suoran holkin päällä. Sisähalkaisija pitäisi tuolle rajoitinholkille olla 20mm ja ulkohalkaisija sitten hieman yli 20mm.  Vai pitäisikö laittaa suora 38mm holkki ja sen perään 0,5-1mm paksu prikka, jonka ulkohalkaisija on isompi kuin 20mm jolloin varilevyt eivät pääsisi ihan yhteen. Onko tuollaisen perään laitettavan prikan sisähalkaisija oltava täsmälleen 14mm eli sama kuin variholkin vai tekeekö jollekin hallaa jos ko. prikan sisähalkaisija on hieman isompi.
Onko prikan ulkohalkaisijalla kuinka iso merkitys hihnan kulumiselle/liikkumiselle?