Huoltokirjassa sellaisesta puhutaan, mutta onko vinkkiä miten vaihtaminen tapahtuu?
Tosta artikkelista löytyy myös pieni pätkä vaihtamisesta:
http://www.skootterini.com/vianhaku-ja-korjaus/98-alennusvaihteiston-purkaminen.html
- Ajetaan skootteri lämpimäksi (myös peräöljyt notkistuvat, jolloin tulevat paremmin pihalle ja sitovat itseensä skeidaa)
- Tehdään vaikka 4-litran tyhjästä tuulilasipesunesteastiasta valutusastia leikkaamalla toinen kylki auki
- Etsitään tyhjennystulppa, joka sijaitsee voimansiirtopaketin / alennusvaihteistokohdan alapuolella tai kyljessä (useissa Piaggioissa), ikään kuin jatkona variaattorinkopan kannen jälkeen. Tyhjennystulppa on se alempi "pultti", jonka alapuolella on yleensä tiiviste. Mikäli tiivisteellä varustettuja pultteja on kaksi päällekäin, on ylempi tarkistustulppa ja alempi siis tyhjennys.
- Avataan alempi tulppa ja laitetaan valutusastia skoden alle.
- Avataan myös tarkistustulppa ja mikäli tätä ei ole alemman tulpan yläpuolella, etsitään se voimansiirtoasetelman "variaattorin" päältä, on tällöin yleensä mittatikullinen ja sijaitsee luonnollisesti alennusvaihteiston kohdalla.
- Odotellaan kun tyhjenee. Kun tyhjä, niin tyhjennystulppa kiinni.
- Uudet vaihteistoöljyt sisään (esim. Piaggiossa suosituksena 80W90).
- Määrä on oikea, kun pinta on tarkastustulpan alareunan tasolla. Jos tarkstustulppa ei ole, niin mittatikulla mennään. Täyttö silloin luonnollisesti yläkautta.
- Täyttö on monesta hankalaa varsinkin tarkistustulpallisissa (joita suuri osa ainakin Piaggioista on). Tällöin täyttö onnistuu hyvin pienellä öljytippakannulla tai vaikkapa täyttöruiskulla.
- Tulppien avaamisen yhteydessä pitäisi uusia myös tiivisteet. Käytännössä, uusitaan mikäli on vuotomerkkejä ja muuten ainakin puhdistetaan hyvin.
- Siivotaan kaikki roisekeet.
Kiitos. Homma hoitu mukavasti.
Hyvä!
Tein varsi tehokkaan öljypumpun. Robbarissa on muutamalla ekellä haiseva pallopumppu letkuineen. Letkulla tekee ehkä jotain. Otin sököstä tippakannusta letkun jonka päässä on suutin joka mahtuu täyttöaukkoon. Avarsin sitä. Liitin sen palloon ja toinen pää taitetulla letkun pätkällä tukkoon. Parilla täytöllä syöttää öljyn.
Hyvä idea. Taitaa löytyä täältäkin varastosta pari tollasta pallopumppua jäänteinä veneilystä.
Ostin auton vaihteisto ja peräöljyjen vaihtoa varten semmosen pumpun, vähän järeämpi versio käsienpesunestepullojen pumpuista. Täytyy testaa soveltuuko myös skootteriin.. Luulis että letkuja vaihtamalla/supistamalla ainakin menis. Vastaava idea kuin perämoottoreita varten tehdyt pumput, mutta ei kierteytetty letkunpää/liitin.
Lainaus käyttäjältä: kani - 24.08.12 - klo:15:58
Ostin auton vaihteisto ja peräöljyjen vaihtoa varten semmosen pumpun, vähän järeämpi versio käsienpesunestepullojen pumpuista. Täytyy testaa soveltuuko myös skootteriin.. Luulis että letkuja vaihtamalla/supistamalla ainakin menis. Vastaava idea kuin perämoottoreita varten tehdyt pumput, mutta ei kierteytetty letkunpää/liitin.
Kuva ois kiva, muttei pakollinen. ;)