Skootterini.com

Merkkikohtainen moposkootterikeskustelu => Muut merkit ja Kiinalaiset merkit => Aiheen aloitti: latromster - 01.06.12 - klo:07:28

Otsikko: Kierrokset ylös ja kiihtyvyys alas uusilla rullilla
Kirjoitti: latromster - 01.06.12 - klo:07:28
Tuli tässä 5.5 g rullien vaihdon jälkeen sellainen ongelma, että joissain kiihdytyksissä kierrokset nousevat liikaa ja samalla kiihtyvyys alenee. Olisiko kyse liian kevyistä rullista vai onko jotain oikeaa vikaa? Niissä kiihdytyksissä, joissa kierrokset pysyvät alle 7500 ongelmaa ei ole. Tuo käyttäytyminen on outoa siksi, että esim. nyt kun kokeilin ajaa kylmällä koneella töihin kiekat eivät nousseet yli 7000. Hihna on kevlar ja skootteri solifer xtr 50 export eli perus kiina 4 t.
Otsikko: Re: Kierrokset ylös ja kiihtyvyys alas uusilla rullilla
Kirjoitti: leze223 - 01.06.12 - klo:08:48
Tuo on ollut joka soliferista mitä oon nähny. Tuo vaihtuu vaihtamalla esim. Narakun variaattoriin. Rampit  on vakiovarissa  pikkusen jyrkempiä tietyn nopeuden jälkeen.
Otsikko: Vs: Kierrokset ylös ja kiihtyvyys alas uusilla rullilla
Kirjoitti: Coastside - 01.06.12 - klo:08:55
Kun mietitään varin toimintaa niin katsokaa onko valmistajan merkkejä niissä niin voi sitten verrata paremmin.
Otsikko: Vs: Kierrokset ylös ja kiihtyvyys alas uusilla rullilla
Kirjoitti: kani - 01.06.12 - klo:16:51
Pura ja putsaa variaattorin *kaikki* osat ensin huolellisesti. Onko hihna oikean mittainen ja vielä huoltolimiitin sisällä kuluneisuudeltaan (kapeus)
Otsikko: Vs: Kierrokset ylös ja kiihtyvyys alas uusilla rullilla
Kirjoitti: latromster - 01.06.12 - klo:19:16
Vika selvisi. Kävi liian laihalla ja bensaa ei riittänyt yläkierroksille. Kaikki vaikuttaa kaikkeen.
Otsikko: Vs: Kierrokset ylös ja kiihtyvyys alas uusilla rullilla
Kirjoitti: kani - 01.06.12 - klo:22:59
Vaihdoitko isomman suuttimen? Mikä vakio oli?
Otsikko: Vs: Kierrokset ylös ja kiihtyvyys alas uusilla rullilla
Kirjoitti: latromster - 10.06.12 - klo:12:17
Vakiossa ei ollut merkintää. Alipaineletku vuoti kummastakin päästä ja putsarin & kaasarin liitoksessa oli vuotoa myös.