Tänään se tapahtui, ketju meni poikki! Kyseessä 4-venttiilinen Solifer (Baotian 49QT-20B3) Mopo on reilun vuoden vanha ja 1300km ajettu. Ketju murtui lenkistä nätisti poikki, palasia ei näyttänyt puuttuvan. Moottorissa oli kierroksia arviolta 4000, tasakaasulla. Onko kellään tietoa että ottaako venttiilit mäntään kiinni? Ei yhtään huvita korjata..
Tässä kuva: (https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fhimadiskstation.no-ip.org%2Fkuvia%2Fketju.JPG&hash=57b6895528a82817c46aa2bbd7b11c0d87f49ea9)
Kansi auki ja kahtoo. Ei varmaan sitä jakoketjua saa paikalleen ilman kampuran irroitusta. Joku tarkentakoon.
Riippuu mihin asentoon venttiilit jäi kun ketju katkesi.. joka tapauksessa joudut purkamaan pytyn ja avaamaan lohkon vaihtaaksesi ketjun, se kun kiertää kampiakselin takaa.. Sittenhän sen samalla näkee missä kunnossa ne venat on. Juuri vaihdoin itse 2-venttiili kannen tuollaiseen 4-venttiiliseen solikkaan. Mulla on kyllä sulle suorat venttiilit. Tai jos haluat myydä skopan pois pistä yksityisviestiä.
Jos moottori korjataan, on syytä selvittää,mikä ketjun katkaisi.
Noinkin pieni ketju on yllättävänkin vahva,
nokkaakseli lienee syystä tai toisesta pysähtynyt
hyvinkin nopeasti, ;D ja yllättäen, ja pyytämättä :o
Jospas kiristin ei olisi toiminut,katkeamihetkellä, ja jako pompsahtanut.
Tuho kannessa saattaa olla lähes täydellinen.
Myös kampiakselikoneisto,ja varsinkin kk.ylälaakeri saattaa olla kärsinyt.
Myy pois eniten tarjoavalle, ja osta toinen, mutta älä samanmoista ;)
Tuli mieleen että miten asensit kiristimen, puritko sen osiin ja annoit kiristimen jousen kiristää ketjun, vai olisko ketju mennyt ylikireälle jos ruuvasit kiristimen sellaisenaan paikoilleen. Silloin ketju menee kireimmälle mahdolliselle.
Vaihdoin sen sylinterin ja männän pari päivää sitten, ajettu alle 10km sen jälkeen. Ketju tuntui asentaessa tosi tiukalta ja oli hankala saada pultit jotka pitää ketjupyörää kiinni, nokka-akselin päähän. Ketjunkiristimen klipsi naksautti ketjua yhden pykälän kireämmälle kun laitoin kiristimeen sen jousen paikalleen. Olisiko ketju ollut liian kireällä?
Ei se sitten vika ollut siinä. Yllättävän kireällä se ketju kyllä sitten oli, mulla kun laitoin kiristimen jousen paikallaan, kiristin rätisi paljon syvempään jousen voimalla. Eikä pitäisi olla noin hankala saada se ketjuratas paikoilleen.
Ketju ei ilmeisesti ollut oikein, paikoillaan kampiakselin rattaalla....
Koska saat kiitettävän hyviä kuvia, :D
otappa kuva nokkaakselin ketjupyörästä.
Vielä parempi olis kuva kampiakselin ketjupyörästä
mutta koska on hivenen hankalampi, jäämme odotuskannalle ;)
Sylinterin ja lohkon välissä oli kaksi tiivistettä vakiona joista toinen tosi paksu, uuden sylinterin mukana tuli vain yksi ohut. Vaihdoin sen ohuemman uuteen ja jätin sen vanhan paksun kaveriksi sille.
Lainaus käyttäjältä: konenikkari - 28.03.12 - klo:19:51
Ketju ei ilmeisesti ollut oikein, paikoillaan kampiakselin rattaalla....
Katsoin taskulampulla moneen kertaa että olis oikein. Siellä näkyi kaksi ratasta vierekkäin.
Jos kaipaat apua tuon kuntoonlaittamisessa, pistä yksityisviestiä, mulla on pääkaupunkiseudulla tilat, työkalut yms. ja jotain osiakin yli omasta remontista jos saat tuon kuljetettua paikalle :). On kuitenkin asiaa tallilla, muita hommia tehtävänä vaikka kuinka. Ja juuri remppasin tollasen samanlaisen oman 50R mallin.
Se on kokoomisen jälkeen hyvä pyörittää konetta käsin jotta huomaa jos jokin on väärin. Ketju menee paikoilleen parhaiten kun kone on pystyssä. Minulla on se tuntuma että se ei pidä jos se on sivussa hampaista. Kiristimen oikea asennuskin on tärkeää, eli vain sen jousen voimalla kiristetään ketju.
Tänään purettiin moottori kani:n kanssa. Kiitos vielä avusta. Mäntä oli ottanut aavistuksen verran venttiileihin kiinni, karstassa näkyi pienet painaumat. Venttiilit purettiin irti, suorat. Ainoa vaurio oli siis itse ketju. Oli kyllä tuuria matkassa. Nyt odotellaan varaosia.
Lainaus käyttäjältä: juza - 29.03.12 - klo:20:24
Tänään purettiin moottori kani:n kanssa. Kiitos vielä avusta. Mäntä oli ottanut aavistuksen verran venttiileihin kiinni, karstassa näkyi pienet painaumat. Venttiilit purettiin irti, suorat. Ainoa vaurio oli siis itse ketju. Oli kyllä tuuria matkassa. Nyt odotellaan varaosia.
:) joo ja kivahan se oli tutustua siinä samalla ropaamisen ja mopon osien ihmettelyn yhteydessä. Jatketaan projektia jahka osat tulee. Olipa erinäkönen toi 50R valkoisena. Samalla selvis että omasta nelivenakannesta on varmaankin lähinnä rullakeinut väljistyneet ja melkoisesti onkin. Ehkä sekin tulee kunnostettua tämän innoittamana, pääsee kokeilemaan kansien eroja samassa koneessa. Ja tuli testattua että se on helpompaa huoltotöiden kannalta irrottaa kone kuin alkaa nysväämään katteita irti ja sitten ahtaasti tekemään töitä. Kun kone on irti asennusvirheiden ja asennuksenaikaisen vitutuksen määrä vähenee merkittävästi. Varsinkin nelivenakannessa noitten välyksien säätö on semmosta näpräämistä että se on helpompaa ja kivempaa pöydällä tehtynä. Pieni lovi piti tehdä vasempaan alakatteeseen niin sai moottorin kiinnityspultin pois katteet paikoillaan. Kaljalaatikko toimii taas hyvänä tukena rungolle ilman moottoria ;D
Nyt on moottori korjattu. 11h meni aikaa kaikkine peräkärryn haku reissuineen yms. Uusi sylinteri oli 0,3mm paksumpi kun alkuperänen, se riitti kiristämään ketjun liian tiukalle, joka johti todennäköisesti ketjun katkeamiseen. Lisäksi poistin sylinterin ja lohkon välistä toisen todella paksun (arviolta 1,5mm) tiivisteen. Muuten ketjua ei oli millään saanut paikalleen. Nyt skootteri kuitenkin on kasassa, ja toimi ainakin sen 200m jonka sillä ajoin.
Huomena täytyy ilmojen salliessa käydä ajamassa vähän pitempi lenkki, toivottavasti ei tarvi tulla taksilla kotiin hakemaan Hiacea ;)
Nyt on jos joku osais nopeesti auttaa oisin todella kiitollinen. Siis mulla on tommonen tavallinen kiinan skoba johon olin vaihtamassa mäntää niin ongelmana on se kun nokkaketju ei mene nokkaakselille. voiko se lähteä kampiakselilta ja miten sen saisi takaisin sinne? nimittäin ne laaheimet vai mitkä onkaan on ihanoikein ja kun pyörittää konetta niin ketju ei pyöri kuin jos sitä vetää todella lujaa.??
Se ketjun kiristin täytyy irroittaa sylkästä, mutta ensin löysätä sen jousen hattu. Otat sen jousen ulos ja sen hammastuksen salpaa painaen työnnät tapin sisään. Asentaessa ensin paikalleen ja jousen työntäminen ja hattu kiinni.
Ketju pyörii tyhjää jos se on rattaalta pois. Silloin se täytyy ohjata sinne takaisin.
Osaatko ajoitusmerkit?
Kiitos! Kiritstin on kyllä poissa mutta ketju taitaa siis olla sieltä kampiakselin päästä jostain rattaasta hypänny? Onko miten vaikee homma laittaa takaisin?:o Joo ajotukset tiedän
Jos kone on paikoillaan niin jollakin koetat saada sen rattaan päälle. Helpompaa kun sylinteri on irti. Kone irtaallaan se menee kone pystyssä hieman kallistettuna magneeton puolelle.
Nokkarattaalle saanti on aina nuljaamista ja menee kun nokkapukki on pois. jore1961 filkoissa hän näyttää kuinka. https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=FeomVN3DAD0 ja jonkun toisen https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=DPKfNbOL1Xo
Pytty poistettuna varrastikun (tai muu pitkä ja kapea tikku) kanssa nosta ketjua kampiakselin rattaalle ja pyöritä vauhtipyörästä samalla niin kyllä se siihen rattaalle ottaa.
Joo helpostihan se meni kun oli pytty poissa nyt taas toimii:p
Lainaus käyttäjältä: leze223 - 28.03.12 - klo:19:13
Kansi auki ja kahtoo. Ei varmaan sitä jakoketjua saa paikalleen ilman kampuran irroitusta. Joku tarkentakoon.
Jossain verkkokaupassa oli nokkaketju liittimellä kiinalaisiin.
Ite oon muuten vaihtanut 125 CB hondaan nokka ketjun purkamatta alakertaa.
Löin uuden ja vanhan ketjun poikki ja liitin uuden vanhaan ja pyöritin uuden paikalleen ja liitin takas hyvin kesti ainakin seuraavat parikymmenta tuhatta mitä ite sillä sit ajoin :)