Kesän ajoihin mukaan tällä hyvin huolletulla ja pidetyllä moposkootterilla, joka kokonsa puolesta sopii hyvin aikuisellekin!
Isot 16 tuuman renkaat takaavat mukavan tasaisen ajon pienistä kuopista välittämättä ja ohjaus on miellyttävä. Skootteri on niin hyvässä kunnossa, että uskallan sen hyvin mielin myydä vaikka tutulle. Olen skootterin toinen omistaja, ostin sen käytettynä R.M. Heinolta Tampereelta. Edellinen omistaja teetättänyt takuuhuollot kuten kuuluukin. Mittarissa oli silloin hieman yli 11.000 km ja nyt kahden vuoden ajon jälkeen on
mittarissa hieman yli 18.000 km.Koneesta uusittu viime keväänä mäntä, männänrenkaat, männäntappi, tapin sokat sekä kaikki tiivisteet alkuperäisvaraosilla. Kulutus alle kolme litraa satasella ja tankkiin menee menovettä 7 litraa, joten tankillisella ajaa helposti 250-300 km. Penkin alla on runsas tavaratila jossa olen itse pitänyt mukana muutamia varaosia kuten tulppaa, hihnaa, puolta litraa polttoainetta ja rekisteriotteen teknistä osaa sekä kirjoittamaani huoltohistoriaa tulostettuna.
Vuoden 2011 kesältä ajot jäi hyvin pienelle kauppareissupörräilylle, sillä isompi pyörä vei kaiken ajan.
Akku on uusittu tänä keväänä.
Takana on iso lukollinen laatikko, johon sopii joko ostoksia tai isompikin kypärä, esimerkiksi kauppareissun ajaksi. Laatikko on irroitettavissa sisäpuolelta yhdellä sormiruuvilla.
Skootterin huoltohistoriasta olen pitänyt kirjaa tietokoneella ja kyseinen
huoltohistoria löytyy tästä linkistä (http://koti.mbnet.fi/einstein/moposkootteri/huoltokirja.pdf (http://koti.mbnet.fi/einstein/moposkootteri/huoltokirja.pdf)) PDF muotoisena. Kaupan mukana saat alkuperäisen takuu-/huoltokirjan, suomenkielisen omistajan käsikirjan sekä englanninkielisen huoltomanuaalin, jossa on selkeästi kuvien kera selostettu skootterin huolto jokaista mutteria myöten ja joka sisältää ohjearvot kuluville osille kuten sylinterille, männälle ynnä muille.
Skootterilla ei ole tietääkseni kaaduttu eikä sitä ole kaadettu, mutta katteissa näkyy muutamat kulumajäljet. Takana vasemmalla on maali kulunut peukalonpään kokoiselta alueelta edellisen omistajan käyttämän sivulaukun/-repun takia ja edessä jalkotilassa on normaalista käytöstä aiheutuneita kuluma-/hankaumajälkiä.
Skootterin
hintaan kuuluu valikoima uusia ja vanhoja varaosia, joita on jäänyt yli joko vaihdon myötä tai kun olen tilannut netistä useampia kerralla postikuluissa säästääkseni.
- kaksi uutta etupolttimoa, kertaakaan en ole vaihtanut
- kaksi uutta variaattorin hihnaa, Dayco merkkiset
- 5 kpl uusia sytytystulppia sekä kovamuovinen suojus jotta tulppa ei kolhiintuihi rikki tavaratilassa
- uusi variaattorikotelon erikoisruuvi
- 6 kpl vaihtosuuttimia kaasuttimeen, itsetehtyjä, koko stanssattu päähän
- ruostumattomasta teräksestä sorvatut tankopainot
- ruostumattomasta teräksestä tehtyjä rajoitinprikkoja variaattoriin nopeussäätöjä varten
- alkuperäinen (kulunut) Kymcon etuvariaattorin rullakuppi
- alkuperäinen (käytetty) Kymcon takavariaattorin jousi
- Malossin 6 gramman keskipakoisrullasarja, kerran kokeillut
- kaasuttimeen sopiva metalliverkkosuodatin (uusi)
- alkuperäinen kuristinkumiholkki imuilman suodattimeen (käytetty)
- 3 litraa moottoriöljyä
- hieman vajaa pullollinen vaihteistoöljyä
- hieman vajaa pullollinen jarrunestettä
Hintaan kuuluu myös täydellinen työkalusarja skootterin purkamiseksi osiin vaikka tien päällä. Näitä olen ostellut työkalu kerrallaan aina tarpeeseen.
- momenttiavain sylinterin pinnapultteja ja muita varten
- 1/4" räikkäväännin, jolle kaksi jatkovartta ja lajitelma erikokoisia holkkeja
- 1/2" T-väännin, johon lajitelma erikokoisia holkkeja, yksi Torx-pää (#45) sekä jatkovarsi
- etuvariaattorin lukitsinlevy
- tyhmä akkulaturi 6/12 V
- 0.05 ja 0.10 mm paksut rakotulkit
- 39 mm holkkiavain, jonka pää on sorvattu suoraksi takavariaattorin avausta varten
- alkuperäinen tulppa-avain ja siihen sopiva kaksipäinen meisseli
- pitkävartinen ristipääruuvimeisseli kaasuttimen helppoon säätöön
- lajitelma erikokoisia kiintolenkkiavaimia, joista yhdessä räikkä sisäänrakennettuna
- suppilo öljyn lisäämiseen
- rengaspainemittari
- vara-avain ja avainkoodilipuke
- kauko-ohjattava varashälytin, jossa säädettävä herkkyys ja kaksi kaukosäädintä
Skootteriin voit tulla tutustumaan Pirkkalaan Turkkiradan teollisuusalueelle soittamalla/tekstaamalla minulle numeroon 044 346 3433 ja sopimalla ajan.
Toistaiseksi skootteri on varastoituna Hämeenlinnassa, mutta saan sen alle viikossa Pirkkalaan tarvittaessa tai siihen voi tutustua Hämeenlinnassa eriksen sovittaessa.Soitot mieluiten arkisin kello 15:30 jälkeen, jolloin pääsen töistä. Viikonloppuisin voi soittaa 22:00 asti ainakin.
Lisää kuvia osoitteista:
http://koti.mbnet.fi/einstein/moposkootteri/04_varaosat_ja_tarvikkeet.jpg (http://koti.mbnet.fi/einstein/moposkootteri/04_varaosat_ja_tarvikkeet.jpg)
http://koti.mbnet.fi/einstein/moposkootteri/05_tyokalut.jpg (http://koti.mbnet.fi/einstein/moposkootteri/05_tyokalut.jpg)
http://koti.mbnet.fi/einstein/moposkootteri/ (http://koti.mbnet.fi/einstein/moposkootteri/)
Hinta 650 EUR, ei vaihtotarjouksia. Vain nouto, maksu käteisellä noudettaessa tai erikseen sovittaessa ennakkomaksuna tilille.
Myynnissä edelleen, hintaa vain 650 EUR kaikkine hiluineen, pakko päästä eroon jotta saa moottoripyörän rempattua kesän ajokeleille :)
Ostaisin, jos olis paikkaa toiselle.
Tämä on kyllä erinomainen kulkine, omalla vastaavalla ajoin 40 000 huoletonta kilometriä!!
Ja tämä on tehty Taiwanin puolella ja huolella ;)