Tälläistä ei vielä löytynyt niin tein. Elikkäs kaikkea yleistä keskustelua variaattoreista tänne, sisältää variaattorin säädön.
-------------------------------------------------------------
Itse porasin eilen variaattorin koppaan jäähdytysreikiä eteen ja taakse että pääsee ajossa kylmä ilma kunnolla kiertämään ja jäähdyttämään. Kuumenee helteillä ja tälläisillä +10 keleilläkin pitkällä ajolla aika paljon ja vastapainejouset löystyy.. Narakun +7% vp löystyi jo 1000km jälkeen, kiihdytyksessä miettii hetken 0-15km/h välillä ennenkuin nappaisee piikin.
Mullakin tekee samaa, että lähtö on hidas ja piikki on jostain 20-30 km/h lähtien. Ilmeisesti vakiojouset ja painot. Solifer XTR 50 export -06 alla.
Normi kiinalaisen ja varmasti muidenkin variaattorinkoppien etupäässä on superlon suodattimella varustettu ilman sisäänotto aukko ja takapäässä poistoaukko ilman sitä suodinta... Piaggiossa ainakin jossain malleissa se ilman ottoautto on suoraan etuvarin kohdalla ja siinäkin superlon suodin...
Olisiko kuvaa miten porailit niitä reikiä.... ja kerro toki merkkikin että voidaan ihmetellä aikaan saannostasi
Edessä oli se jonkinnäköinen suodatin, mutta täysin lehtien tukkima jne, sellanen millireikä että siitä ei mitään kulje. Takaa löytyi alhaalta kanssa pieni reikä josta ei hurjasti ilman kiertänyt. Otetaan kuvaa kun ehditään ;D Niin ja cpi hussar kyseessä..
Ps. Siinä on joku randomi motot.netistä porannut tehari viritteiseen tuollaiset reijät:
(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsukelluspatonki.pic.fi%2Fkuvat%2FAerox%2Bv1.1%2FPC190142.JPG%2F_big.jpg%3Fhash%3D12283&hash=888b0c0c899b1e515528b1c4be30d51103d10e32)
Tuossa on siis aeroxin variaattorinkoppaan poratut jäähdytysreijät.. Itse en ihan tuollaisia tehnyt kun niitä tukipalkkeja melkein jokapuolella niin ei onnistunut.
Summittainen reikien porailu ja aukkojen sahailu on ihan turhaa hommaa. Varin tuuletuksella on suuri merkitys hihnan kestolle ja suodatin on oleellinen osa edellyttäen että homma toimii.. Yleensä merkkiskoduissa ei ole varin kuumenemisongelmia mutta niissä onkin ajatuksella tehty ja toimiva tuuletus(jäähdytys) Kannattaa lukea tämä ketju: http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=2887.0
Löytyy mm tarvittava tieto aukkojen tekoon ja mittaustuloksia.
Juu luin, ei olekkaan tarkoituksena tehdä jotain epämääräisiä letkuviritelmiä ja tehdä ruoska koko vehkeestä, eteen tein kuitenkin pariaukkoa joista ajossa ilma menee sisään ja takaa takavarin takaa on pari reikää josta ulos, sivullakin on pari josta imaisee ilmaan. Sormella kun kokeilee antamalla kierroksia niin tuntuu kyllä että edestä "imee" ilmaa ja takaa puhaltaa lämmintä.
http://www.youtube.com/watch?v=fcLluZliHR0&feature=youtu.be
Siinä video niistä reijistä ::)
Voisikos joku laittaa ohjeita/kuvia miten sen varikopan saa jäähdytettyä oikein. tuon viestiketjun luin, mutta en saanut siitä käsitystä miten tämä jäähdytys tehdään.
Hei!
Omistan onkelman:
Skootterini on Gilera Runner SP, kaasari. Viriä putki,prikka,suutin,vp-jousi. Meno on alkanut maistua laitteelle suolaiselta. Kylmiltään lähtö käy rivakasti ja kone kiertää aina rajalle asti. Pysähdyttyäni ja jatkaessani, ei skootteri lähde mihinkään. Variaattorissa MULJUU!?, kone ei ota kierroksia ja lopulta kun päästään vauhtiin, on meno matelevaa. Kone jurraa samoilla kierroksilla aina hiljattain nostaen käyntialuetta. Myös ylämäkeen tultaessa kovaa vauhtia meno rupeaa hyytymään hiljattain, myös hihna tuntuu luistavan. Koneen lämmittyä, joudun aina odottamaan tovin pysähdyttyäni, että skootteri lähtisi hyvin. Ja lähteekin, mutta kun vastaan tulee "vaihteenvaihto" kierrokset laskevat ja jää taas jyräämään niille kierroksille, joista rupeaa keräämään vauhtia. Ylämäestä lähtö ei tule kuuloonkaan, tai no jos haluaa sitä kymppiä pöröttää. Saa suorastaan polkea kuin kelkkaa että jaksaa mennä (eikä nyt miehen painosta kiinni, toivottavasti). Takarengas rohisee, joten se on kai laakerin vaihdon paikka. Varinhihna on löysä, joten solmisi vaikka rusetin. Eli sekin vaihtoon. Varinkoppa lämpenee ajossa ja pitää huminaa ja ujellusta...luettuani toisen artikkelin päätyisin hihnaan. Niin, ja tuntuu kuin hihna venyisi venymistään kun kiihdyttää. Ei tunnu muljuvankaan enää, mutta tunne on kuin purukumin venyttäminen. Lisäksi, variaattorista kuuluu KAUHEAA KILINÄÄ ja ROHINAA ajossa että paikallaan. Kuin olisi täynnä metallinpalasia ja pitävät kauhea mekkalaa, rohinaa. Ja osaa vaihtoon olisi rullat, kytkimen hilut ja se hihna?...mitä vielä? Teetän ammattilaisella, kenelläkään tietoa hinta PER toimenpide?
Ja kone käy hyvin RIKKAALLA, röpöttää pintakaasulla. Olisiko tukossa? Vaiko häikkää missä lie ryypyssä? Ja piru, kaasarin tiivistekkin on katkennut!
Sampalta jo vähän lunttasin tietoa, mutta pistän viestin palstalle jotta saavat muutkin neuvoa. Ja saan itsekin selvyyden tähän. Kiitos
Rikkaalla taitaa tosiaan käydä ja kolinat variaattorissa viittaa vahvasti rullakupin kulahtamiselta.
Suosittelisin etuvarin vaihtoa ja kaasariin pienempää suutinta.
Lainaus käyttäjältä: InsOmnia - 12.07.12 - klo:23:57
Rikkaalla taitaa tosiaan käydä ja kolinat variaattorissa viittaa vahvasti rullakupin kulahtamiselta.
Suosittelisin etuvarin vaihtoa ja kaasariin pienempää suutinta.
Kiitoksia. Merkkihuoltoon soitettuani uskoivat rullien olevan finiitto.
Piaggion jäähdytysjärjestelmästä piirros:
http://www.motot.net/forum/download/file.php?id=3316&mode=view
Tärkeintä on saada mahdollisimman viileä ilma virtaamaan variaattorikotelon läpi että lämpö kulkeutuu ulos variaattorin sisuksista. Suurin lämmittäjä lienee kampiakseli joka kuumenee todella lämpimäksi ja siitä kuumuus leviää koko variaattoriin. Toki lämpöä muodostuu myös hihnan kitkapintoihim ja takakytkimen pintoihin niiden luistaessa.
Siinä meni sekin myytti ettei laatu-vari kaipaa jäähdytystä, kuten täällä on mainostettu. Silloin jos ajomatka on alle 5 km, ei sitä tarvitse missään varissa.
Lohkon kampuran pää, olisi hyvä lämpöeristää varissa.
Niin vai olisko se niin ettei laatuvarin jäähdytystä tarvitse enää itse parannella, kun se on jo alunperin suunniteltu jäähtymään..
Korostan tätä että Piaggion variaattorin jäähdytys on vakiona AINOA joka toimii, kuten mototissa todettiin muut vehkeet tarvitsee parempaa jäähdytystä. Eli ostakaa Piaggioita ;D ;D
En ole koskaan mitään lisäjäähdytyksiä tarvinnut Piaggioissa tai Vespoissa ja alkuperäistarvikeosien kestävyys on varipuolella ollut sitä, mitä luvataan / huolto-ohjelmista saa ymmärtää. 8)
Muissakin vehkeissä varmaan kestää jos vakio on, vähän viritystä kehiin niin jo käy kuumana ilman jäähdytystä.
No ainakin minun baotian (solifer 50r) vari oli ihan tulikuuma ennen ilmastointireikiä. Ei varinkoppaan juuri voinut edes koskea.
No nuo kiinarit, solikat ym on oma asiansa ;D
Avasin tänään tuon -05 Vivacityn varin ja kummastuksekseni ei löytynyt mitään tuuletusta? ts ilmalle tulo ja poistoaukkoja ? Takapäässä on alhaalla pieni n puolen neliösentin kokoinen aukko minkä itse näen lähinnä huohotus eli kondenssi veden poistoaukkona. Vetolevyn ulkopinnassa on matalat, muutaman millin korkuiset ja n 20 mm pituiset siivet mutta eihän niillä mitään virkaa ole kun ilma ei pääse vaihtumaan. Jos tää on sama kone kuin SF2 niin onko siinä sama umpinainen vari ??
En muista lukeneeni pösöjen ongelmista varin suhteen (esim hihnan kesto)
Muuten oli kiva avata.. uudehko hihna ja kytkin+kello sekä vari(etu) näyttivät kans uusilta.(ajettu 11,7k)
Kolmessa rullassa(8g) hiukan kulumaa, vaihdoin ne uusiin.
Kohtuullisen kattava taulukko orggisrullien mitoista/painoista: http://beedspeed.com/html-pages/variator-roller-weights-chart.htm
Hyvä linkki. Kiinnitän pysyväksi.
Auttaakos tuommonen ''virivariaattori'' paljoa ihan oikeasti? Kyseessä siis morinin moottori. :)
Yleensä, siis vain yleensä, variaattori on optimi moottorin teholle ja rakenteelle.
Kauas ovat taakse jääneet ajat jolloin varin prikan poisto aikaansai "ihmeitä".
Jos moottorin ominaisuuksia ei ole muutettu, ei ole syytä koskea variaattoriinkaan.
Luku erikseen ovat ns. "stunttimopot" joissa haetaan mitä erikoisempia ominaisuuksia.
Jos lähdet variaattoria vaihtamaan valitse laitteisto jossa on vaihtoehtoja.
Vaihtoehtoisista, pistä kiinni, lähinnä vakiota oleva kokonaisuus.
Tee sen jälkeen vain yksi muutos kerrallaan.
Myös vakiovariin voi tehdä merkittäviäkin muutoksia.
Huolellisesti viritetty variaattori, parhaimmillaan pystyy muuttamaan yli 50%
moottorin tehosta, variaattorilla, lämmöksi 8)
Lainaus käyttäjältä: konenikkari - 08.09.12 - klo:14:44
Huolellisesti viritetty variaattori, parhaimmillaan pystyy muuttamaan yli 50%
moottorin tehosta, variaattorilla, lämmöksi 8)
Juu kiitos. :) Ainakin kun on 500% jäykempi vastapainejousi siellä kiinni. :o ;D
Sama onnistuu kyllä ilman jäykkää vastapainejoustakin
toteuttamalla variaattorin, joka ei missään olosuhteissa salli moottorin
kierrosluvun nousua, parhaalle vääntöalueelleen.
Jossain aiemmassa säikeessä puhuttiin
kiilahihnasta ja sen pidosta.
Nyt kait voitais puhua kiilahinasta ja sen muodostamista tehohäviöistä.
Kiihdyttäessä kiilahihnan pito lisääntyy
kun siirretyn tehon maksimi on saavutettu
sen ylläpito on huomattavasti "halvempaa"
Nuo virivarit ym. useinkin ylläpitävät ikuista "velkaa ja nälkää" ::)
Ja mainostettu maksimi saavutetaan vain vapaassa pudotuksessa
tai mokkulatestiä mukaellen
"Huomioithan, että myytävät laajakaistanopeudet ovat niin sanottuja teoreettisia maksiminopeuksia"
HI
;D ;D ;D
Meinasin vähän samansuuntaista juttua kuin "edellinen puhuja" kirjuutella..
Tuon lämmöntuottokoneen tekeminen variaattorista onnistuu välillä vähän liiankin helposti..