Minkäslaisia hinta-alennuksia näin syksyllä olette nähneet? Viime viikolla taisi olla Ideaparkin MiniManissa Leone moposkootteri 499eur. Oli muutamia kappaleita jäljellä.
Ei taida tuosta paljoa alaspäin enään mennä ;D
545 on Espoossa ollut paras tarjous. Milan Sporttia Tarjoustalossa muutama kappale. En oo tosiaan 499 hintoja täälläpäim mähnyt. Samassa rivissä oli samalla tekniikalla varustettu kiinanskootteri, en paljon havainnut eroja hintaan 899â,¬ Valot ja katteet poikkesivat, muuten samat.
Tuo halvempi oli jopa ulkonäöltäänkin parempi minun silmääni.
Ei tietenkään yhtä hieno, kun Solifer SM vm 82 :) (Mielipide :) )
Tarjoustaloissa ainakin oli skoottereita ihan oikealla merkillään, eli Baotian. JM-racingin sivuilla näyttäisi olevan aikalailla saman näköinen mallinimeltään BT49QT-12. http://www.jm-racing.fi/baotian.php Ehkä nuorempien makuun tuo muotoilu, mutta erikoista oli, että vanteet olivat peltiä. Oli muistaakseni juuri tuon 899â,¬.
Heh, kaverille oli joku hänen työkaverinsa yrittänyt myydä 4000km ajettua Solifer-skootteria 500â,¬ hintaan. Mieluummin vaikka tuommoinen Minimanin 2-tahti Leone sitten, kuin ylihinnoiteltu Solivieteri ilman takuuta. :)
ns "Solifer" Tampereen Lielahden K-raudassa 1 195 euroa. Mukaan Solifer kypärä, taittuvarunkoinen citymaastopyörä ja joku Solifer back-bag.
Savenmaa: (http://kauppa.savenmaa.fi/PublishedService?file=&pageID=3&action=view&groupID=514&OpenGroups=514)
Leone RX6 2T: 699
Wanda bt49qt 649, sama kuin omani ,mutta 10'' takarengas
Wanda Bella ( se Honda kopio) 799
Perusskootteri 645
Myymälän varastosta seuraavia konemalleja:
Skootteri SanRemo 599.-
Skootteri Wanda Litle Fish sin., pun. 599.-
Skootteri Rx6 sininen, punainen 699.-
Skootteri Rx8 999.-
Skootteri Generic Xor sininen, musta, hopea, kelt 1398.-
Skootteri Generic Ideo sininen, musta, hopea 1398.-
Skootteri Baotian BT49QT-7D 649.-
Skootteri Wanda Rally 799.- pun, sin, musta, oranssi
Skootteri Wanda Bella 890.- Sininen, musta, valkea, hopea
Jotensakin minun makuuni tuo Bella. Vieläköhän hinta putoaa talveksi?
Miten vaimolle perustellaan 2.skootterin hankinta?
Taitavat nyt myydä jäännöskappaleita , kumpi tapahtunee ensin, tavaran loppuminen vai lisäalennus?
Jos odottaa liian pitkään , niin jää ilman kakkosskootteria.
Tämän aiheen voisi taas nostaa esiin, kun kevät alkaa kurkistelemaan...
Fude Classic (www.myllymaki.fi) 649 eur.
Kinroad 50QT-2 (www.glanspower.fi) 599 eur.
TYSCON SKOOTTERI
Moottori: 1-Syl / 4-tahti / ilmajäähd.
Teho: 3 hv 8000 rpm
Max nopeus:
Voimansiirto: V-BELT
Käynnistys: sähkö / poljin
Sytytys: CDI
Vaihteisto: automaatti
Kytkin:
Mitat (p/l/k): 1670 mm x 640 mm x 1060 mm
Kääntösäde: mm
Paino: 83 kg
Jarrut (Etu/Taka): levy / rumpu
Renkaat(Etu/Taka): 3.50-10 / 3.50-10
Polttoainetankki: 4 l
Kulutus:
Värit: sininen, punainen, hopea
Takuu: 6 + 6 kk
Lisävarusteet tavaraboksi 29 â,¬
690 â,¬
http://www.motorpower.fi/dirskoot/
"Street Elegance 50 sport"
http://www.motoforum-finland.fi/Page3.html
"Street Elegance 50 sport"
Maksimikuorma näytti olevan 90 kg ja silti rekisteröity kahdelle...
Aika heiveröinen peli taitaa olla jossei yli 90 kiloa jaksa ja kahdelle tarkoitettu? Lapsetko sillä ajaa?
Eikun kiinalaiset. Helposti tuommoisella Kiinassa kulkee koko perhe. ;)
Muistaakseni Fudessakaan ei ole kantavuus ainakaan yli sadan kilon, mutta voi olla että muistan väärin. Myllymäki ei sivuillaan kerro kantavuutta.
Samoja laitteitahan nuo ovat kaikki, joten kai ne kaikki saisi rekisteröityä siten, että kantavuus olisi 150kg.
Kantavuus on tärkeä indikaattori rungon, josituksen ja jarrujen laadusta. Yhdelle mitoitettu ei kannata ostaa tuossa mielessä. Harvemmin rajoituksen perusteena on jousituksen optimointi halppishintaluokassa.
TM:n tuoreen kestotestin maininta Fude Sportin etujousien lässähtämisestä on huolettava tieto, jos se on ominaisuus.
Hui.. Kyllä näissä taitaa se hinta olla laatua...
http://www.elämyscenter.fi/tuote5b02.php
Tässä taas on korkein hinta peruskiinalaiselle skootterille :
ZS 50 QT-8
Moottori 1-sylinterinen 4-tahti
Jäähdytys ilmajäähdytys
Vaihteet CVT automaatti
Voimansiirto hihna
Mitat (P/L/K) 1750 / 660 / 1080 mm
Akseliväli 1210 mm
Istuinkorkeus - mm
Kuivapaino 95 kg
Rengas edessä 100 / 80 - 10
Rengas takana 20 / 70 - 10
Polttoainesäiliö 5 l
Käynnistys sähkö / poljin
Ajovalot EEC hyväksytty
Jarrut edessä hydraulinen levyjarru
Jarrut takana rumpujarru
Jousitus edessä hydraulinen
Jousitus takana hydraulinen
Kantavuus 150 kg
KATUMALLI: 1 270 â,¬
Yleinen kaupan lainalaisuus on että tuotteen haluttavuus määrää lopulta sen hinnan riippumatta sen tuotantokustannuksista. Se määrää sen kannattavan myynnin alarajan.
Skootterit ovat enimmäkseen trendituote, joka ostetaan sen kiinnostavuuden vuoksi kun hintakaan ei ole suuri este. Eri ryhmät valitsevat mallin eri perustein, vaikka mekaniikka olisi suurinpiirtein samaa. Siis koteloinnin malli voi ratkaista hyvinkin paljon ja suurin ostajaikäluokka 15+ maksaa tietyista malleista suurempaa hintaa tyyliperustein.
Tekniikan tuntemusta ei tuossa iässä yleensä ole mainittavasti, vaikkei myöskään vuoksikymmeniä mopoilematta olleilla vanhemmilla. Lisäksi kokemus voi olla vanhasta painorajoitetusta, "jousettomasta ja jarruttomasta" mopomallistosta.
Kiinantuonnista sitten olisi valittava oikean tehtaan valmistama, jottei osta ala-arvoisen kehnosti tehtyä, joita kiistatta on ollut myynnissä, leimaamassa koko ryhmää huonoksi.
Onko hinta aina sitten laadun indikaattori? Tuskinpa.
Lainaus käyttäjältä: Coastside - 20.03.08 - klo:17:04
Kantavuus on tärkeä indikaattori rungon, josituksen ja jarrujen laadusta. Yhdelle mitoitettu ei kannata ostaa tuossa mielessä. Harvemmin rajoituksen perusteena on jousituksen optimointi halppishintaluokassa.
TM:n tuoreen kestotestin maininta Fude Sportin etujousien lässähtämisestä on huolettava tieto, jos se on ominaisuus.
Siis jousitus pettää vain kahdesta syystä.. joko itse jousi pumpun sisällä on sekundaa, tai öljyt täyttä p,,kaa. halpaankin skodeen saadaan kunnon kepit kun etsii vaikka paiolin tai vastaavan merkkisen valmistajan jouset sisään. Sekä laatuluokan öljyt, niin alkaa meno maistua..
Olen huolissani siksi että jousitus on hallittavuuden kannalta erittäin tärkeä elementti. Etupyörän pomppiessa alta, on kaatuminen varmaa. Jarrutuksetkaan eivät suju huonoin jousin. Pienipyöräinen on muutenkin arempi jousituksen suhteen.
Omaan skodeen harkitsen ohjausiskarin asennusta, jotta se olisi tietyissä tilanteissa rauhallisempi ohjata. Onneksi Qingqi-zoner tuntuu jousiltaan vakaalta. Koeajon tein kuoppaisella tiellä ja asiaa tarkkaillen.
Tämä ketju on skootterin hintakeskustelulle, ajettavuus- ja jousituspohdinnat jatkukoot omilla alueillaan, vaikkapa tuolla : http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=245.0
Tampereen Lielahden tarjoustalossa tänään itse nähtynä pikkubaotian BT49QT-9 malli hintaan 499e.
Jyväskylän Taloustalossa samainen BT49Qt-9 499â,¬ ja QT-12 taisi olla 599â,¬ ja piikki 899â,¬.
On se 499 kyllä halpahinta ja sen takia ihmetyttää kun ihmiset toisinaan kauppaavat vanhaa qt-9:ään huutonetissä lähtöhinnalla 450â,¬ tmv.
Qingqi:n hinnat tuntuivat pompsahtavan kun nelarimallista tuli ilmeisen kosmeettisesti parannettu malli. Projektorivalot etukatteeseen. Taitaa olla tonnin pintaan nyt (CM). Merkkilisää, vaikka katettakin löytyy.
Käytettyjen hinnan korkeutta selittää lähtöhinnan alhaisuus ja pikkuvikatakuuhuoltorumban läpikäynti, jos sille on edes ollut tarpeen.
BT49QT-9, Baotian ja "Milan sport", on saanut tälle vuodelle isommat 12" renkaat. Näytti kaupassa oudolta, mutta liikenteessä se oli jo paljon luonnollisempi. Hinnat eivät näköjään ole juurikaan muuttuneet viime vuodesta.
Missä niitä isompirenkaisia on myynnissä, googletus ei tuottanut tulosta?
Saiturinpörssi myy Baotiania, mutta sivuillaan on viime vuoden mallista kuva. Samaa laitetta Milan Sporttina myy Tarjoustalo. Siis pk-seudulla. Baotian-jälleenmyyjät ja esitteet löytyy osoitteesta: http://www.jm-racing.fi/baotian.php
Ok. Halpa-Halli mainosti juuri telkkarissa hintaan 699 â,¬ samankaltaista skootteria kuin omani. Ajovalo näytti siinä olevan hehkulankaumpio.
Tässä taas on kallein perusskootteri : http://www.elamyscenter.fi/tuote5b02.php
- ZS 50 QT-8
Moottori 1-sylinterinen 4-tahti
Jäähdytys ilmajäähdytys
Vaihteet CVT automaatti
Voimansiirto hihna
Mitat (P/L/K) 1750 / 660 / 1080 mm
Akseliväli 1210 mm
Istuinkorkeus - mm
Kuivapaino 95 kg
Rengas edessä 100 / 80 - 10
Rengas takana 20 / 70 - 10
Polttoainesäiliö 5 l
Käynnistys sähkö / poljin
Ajovalot EEC hyväksytty
Jarrut edessä hydraulinen levyjarru
Jarrut takana rumpujarru
Jousitus edessä hydraulinen
Jousitus takana hydraulinen
Kantavuus 150 kg
KATUMALLI: 1 270 â,¬
Halvempi on tämä : ZS 50 QT-4
Edullinen ja kestävä mopo-skootteri.
Moottori 1-sylinterinen 4-tahti
Jäähdytys ilmajäähdytys
Vaihteet CVT automaatti
Voimansiirto hihna
Mitat (P/L/K) 1660 / 680 / 1070 mm
Akseliväli 1195 mm
Istuinkorkeus - mm
Kuivapaino 84 kg
Rengas edessä 2,15 - 10
Rengas takana 2,15 - 10
Polttoainesäiliö 3,2 l
Käynnistys sähkö / poljin
Ajovalot EEC hyväksytty
Jarrut edessä hydraulinen levyjarru
Jarrut takana rumpujarru
Jousitus edessä hydraulinen
Jousitus takana hydraulinen
Kantavuus 100 kg
KATUMALLI: 750 â,¬
Savenmaalla on kiinanskoottereita hintaan 499 euroa.
Lainaus käyttäjältä: Jkarha - 14.10.07 - klo:15:29
Jotensakin minun makuuni tuo Bella. Vieläköhän hinta putoaa talveksi?
Miten vaimolle perustellaan 2.skootterin hankinta?
Sillä että hänkin pääsee mukaan ja osalliseksi riennoista ;) ;D
http://kauppa.savenmaa.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=DAR0924
Street Elegance Sport skootteri
Suomen halvin moposkootteri Savenmaa.fi -verkkokaupasta.
Tässä mallissa tyylikkäät 2-väri maalaukset ja alumiinivanteet!
Hiljainen ja ympäristöystävällinen 4-tahtimoottori. Helppokäyttöinen perusskootteri.
Pituus: 1660 mm
Leveys: 680 mm
Korkeus: 1070 mm
Akseliväli: 1195 mm
Moottori: 1 sylinterinen, ilmajäähdytteinen, 4-tahtinen
Kuutiotilavuus: 49,5 cm3
Suurin teho: 2,2 kW/7500 rpm
Nopeus: max 45 km/h
Etujarru: Levy
Takajarru: Rumpu
Etupyörä: 3.0-10
Takapyörä: 3.0-10
Polttoainetankki: 6,5 l
Sytytys: CDI
Kulutus: < 1,9 l/100 km
Paino: 84 kg
Kytkin: Kuiva keskipakoinen
Käynnistys: Sähköinen/jalkakäynnistys
Huoltoverkosto läpi Suomen.
Vuoden takuu.
Rekisteröity kahdelle.
Värit: tarjous skootterin väriin ei voida vaikuttaa, toimitettava väri on jokin seuraavista: Punainen, musta, sininen, oranssi.
Tavarapoksi kaupanpäälle!
.
Helppo rekisteröidä mukana tulevalla tyyppirekisteriotteella. Rekisteröinti lähimmällä katsastusasemalla, mopon ei tarvitse olla mukana. Rekisteröinnin hinta 15 euroa. Vakuutusmaksu n. 100 eur/vuosi.
Toimitetaan kuljetuspakkauksessa. Tämä tuote vain verkkokaupasta, ei myymälässä!
Hinta: 499,00 â,¬
^ Aika pitkään sai sivulta etsiä tuota tietoa, löytyi lopulta kohdasta "ilmoittelumme" . Mitään lisäinfoa ei siellä ollut tarjolla. :-\
Nimestään huolimatta rautakauppatasoinen ja asenteinen pulju, jota tuo saitin sekavuuskin ilmentää. Palveluun erityisesti mieltynyt on siellä vikapaikassa.
Syksyn loppualet tais alkaa. Tampereen Lielahden löytötavaratalossa baotianin perusmallinen kiinanskootteri 499e. Eilisessä aamulehdessä oli kuvassa viininpunainen malli, jossa oli "korinväriset puskurit". Eli kokonaan helmiäisviininpunainen.
Tässä läheisellä st1 huoltamolla hinnat olivat melkein koko kesän 499e
Nyt saattaisi saada halvemmallakin ja koska minun isä on myyjien tuttu pitkältä ajalta, saisin luultavasti hinnan tingittyä vieläkin alemmas. ;D
Kevari Zonereita alle 700e marketeista. Oiskohan kannattava ostos, möis sitten keväällä kalliimalla? Eipä kyllä oo ylimäärästä ja ei kai siitä voiton puolelle jäis?
Jos rahaa riittää, osta kasa skoottereita ja myy ne keväällä. Kunhan ei tule persnettoa. ;D
Tai sitten ostetaan porukalla Kiinasta kontillinen skoottereita. Olishan se hienoa, kun skootterin merkki olisi vaikka Skootterini. ;D Nimikin kalskahtaisi sopivan ulkolaiselta.
Samppako johtaa rahankeruuta... :D
Tietysti erä, johon on kaikkiin lipsahtanut iso pytty. ;)
Niin, vahinkoja sattuu... ;)
Tulevaisuudessa kaikki skootterini.com käyttäjät ajaa 150â,¬ maksavalla kiinalaisella, joka suhahtaa liikkennevaloista viidessä sekunnissa 0-70km/h
Lainaus käyttäjältä: Juha - 01.11.08 - klo:14:23
Tulevaisuudessa kaikki skootterini.com käyttäjät ajaa 150â,¬ maksavalla kiinalaisella, joka suhahtaa liikkennevaloista viidessä sekunnissa 0-70km/h
Olisikin noin... ;D
Nyt talven tultua skoottereita myydään todella halvalla, kaikilla kun ei ole talvisäilytysmahdollisuuksia. Keväällä hinnat taas kohoavat, joten pitemmälle ajatteleva ostaa skootterin talviaikaan ja ottaa sen käyttöön keväällä. ;D
Edit: Nyt uudella san remolla taisi olla hintaa 640e. Kesällä ja syksyllä vähänkäytettyjä saa alle 400-500e.
Jonway Warrior 699.00 â,¬, Linkki (http://www.tehopekka.fi/tuotteet.html?id=32/188)
TEKNISET TIEDOT
* Moottori: 50cc, 2-tahti, ilmajäähdytys
* Teho: 2.8kW
* Huippunopeus: 50 km/h
* Polttoaineen kulutus n. 2,8 l/100 km
* Renkaat (etu/taka): isot 12" renkaat edessä ja takana
* Käynnistys: sähkö/poljin
* Mitat: 1890x670x1170 mm
* Paino: 95 kg
* Polttoainesäiliö: 4,3 l
* Rosterinen pakoputki
* Säilytystilaa penkin alla
* Jarrut (etu/taka): levy/rumpu
LISÄTIEDOT
* Kahdelle rekisteröitävä
* Takuu: 6kk
* Värivaihtoehdot: sininen ja punainen
* Skootterin toimituskulut 80 euroa
* Rahoitusmahdollisuus
Ei tuo 6kk oli kovin houkutteleva tarjous. Jos pitää valita 6kk tai ???km ja 12kk tai 4000km väliltä, ottaisin tuon 12kk vaihtoehdon. Mikähän mahtaa olla tuo kilometrimäärä sen 6kk takuuajan ohella?
http://www.glanspower.fi/products.php?p=377503 (http://www.glanspower.fi/products.php?p=377503)
GlansPower Kinroad 50QT-2 Moposkootteri
NYT SHOKKIHINTAAN JA RAHTIVAPAASTI PERILLE!!
Tyylikäs uusi menopeli.
Uuden sukupolven hiljainen, ympäristöystävällinen,savuton ja vähäruokainen 4-TAHTIMOOTTORI!
REKISTERÖITY KAHDELLE.
- 49,6 cc
- Maks.teho 2,4 kw/7500 r/min
- Automaattivaihteisto
- Sähköstartti+ poljinkäynnistys
- Alumiinivanteet
- Lukittava tavaratila penkin alla
- Kassikoukku ja hansikaslokero
- Nopeus-, matka- ja polttoainemittari
- Vilkun merkkivalo
- Kahdet taustapeilit
- Levyjarrut edessä
- Mitat 1600*970*1100 mm
- Akseliväli 1190 mm
- Renkaat 3.50-10â€
- 6,3 L polttoainesäiliö
- paino 87 kg
- E-tyyppihyväksyntä
- Vuoden takuu
TOIMITUS KASATTUNA JA LUOVUTUSHUOLLETTUNA
Hinta on 599â,¬
Linkki (http://kauppa.savenmaa.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=sko599)
Wanda Littlefish skootteri
Wanda Littlefish edustaa Suomen kaikkien aikojen myydyintä mallisarjaa (Kinroad, Sanremo, Baotian, Fude, jne..), Näitä 50QT-2 skoottereita on Suomessa myyty vuodesta -02 lähtien ja vuosittainen rekisteröinti määrä pyörii 8000 kpl liepeillä. Wanda Littlefish on Wandamotor malliston Edullisin skootteri, 4-tahtimoottori ja muu tekniikka on kuitenkin samaa kuin kalliimmissakin malleissa. Kevyt ja ketterä Littlefish on erittäin helppo ajaa. Saatavilla sininen ja punainen. Tavaraboxi sisältyy hintaan! Littlefish on turvallinen valinta sillä varaosia on nykyisellään hyvin saatavilla ja laite on hyvin tunnettu. Tätä mallia olemme toimittaneet jo 5 vuoden ajan ja yli 3000 kpl.
Tekniikka:
Moottori: 1 sylinterinen 4-tahti
Moottorin jäähdytys: ilmajäähdytys puhaltimella
Moottorin koko: 49,6 cc
Maksimi teho: 2,25 kw 7000 rpm
Maksimi vääntö: 3,0Nm 7000 rpm
Kaasutin: PD18J
Sytytysjärjestelmä: CDI
Käynnistys: Sähkö- ja jalkastartti
Vaihteisto: CVT variaattori (automaatti)
Polttoainesäiliö: 4 litraa
Polttoaine: 95 oktaaninen bensiini
Sytytystulppa: A7RTC (NKG C7HSA)
Jousitus: edessä ja takana Swing arm
Jarrut: edessä ja takana hydrauliset levyjarrut
Rengaskoko: edessä ja takana 3,50-10 "
Pituus: 1670 mm
Leveys: 640 mm
Korkeus: 1060 mm
Istuinkorkeus: 600 mm
Kuivapaino: 83 kg
Takuu: 12 kk
Norm. 649,-
Hinta: 599,00 â,¬
Tuohan näyttää aikalailla Peugeotilta..
V-Clic on käytännössä sama skootteri , jos sitä tarkoitit. Peugeottina sitä on myyty vasta muutama vuosi. Kymco Filly on se, josta kaikki lähti liikkeelle.
Lainaus käyttäjältä: Kappas Vaan - 15.02.09 - klo:00:48
Kymco Filly on se, josta kaikki lähti liikkeelle.
.. ja Kymco Filly lähti liikkelle Honda Dio (Fx) skootterista? Jostain muistan näin lukeneeni ::)
http://www.ocasionmoto.com.ar/honda-super-dio-50.htm
Kymco Filly (http://www.powersportsnetwork.com/motorcyclereviewdetail/rv=10873/veh=6167/review10873.htm) , ei se Honda Dio oikein sovi tähän kuvioon. ::)
Noissa oli varmaan kymcon oma 4-tahtikone, toisinkuin näissä kiinalaisissa? Hondan gy6 (lisenssi) motti taitaa löytyä.
Lainaus käyttäjältä: tarbash - 25.01.09 - klo:23:35
http://www.glanspower.fi/products.php?p=377503 (http://www.glanspower.fi/products.php?p=377503)
GlansPower Kinroad 50QT-2 Moposkootteri
NYT SHOKKIHINTAAN JA RAHTIVAPAASTI PERILLE!!
Tyylikäs uusi menopeli.
Uuden sukupolven hiljainen, ympäristöystävällinen,savuton ja vähäruokainen 4-TAHTIMOOTTORI!
REKISTERÖITY KAHDELLE.
- 49,6 cc
- Maks.teho 2,4 kw/7500 r/min
- Automaattivaihteisto
- Sähköstartti+ poljinkäynnistys
- Alumiinivanteet
- Lukittava tavaratila penkin alla
- Kassikoukku ja hansikaslokero
- Nopeus-, matka- ja polttoainemittari
- Vilkun merkkivalo
- Kahdet taustapeilit
- Levyjarrut edessä
- Mitat 1600*970*1100 mm
- Akseliväli 1190 mm
- Renkaat 3.50-10â€
- 6,3 L polttoainesäiliö
- paino 87 kg
- E-tyyppihyväksyntä
- Vuoden takuu
TOIMITUS KASATTUNA JA LUOVUTUSHUOLLETTUNA
Hinta on 599â,¬
onko tietoo koneen merkistä?
Linkki (http://kauppa.savenmaa.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=wan799)
Tekniikka
Ilmajäähdytteinen 4-tahtimoottori
Kuutiotilavuus: 49.6cc
Poraus: 39*41.5
Puristussuhde: 10.5:1
Max teho: 2.25kw/7000r/min
Max vääntö: 3.0N.m/7000r/min
Voitelu: Splash
Kytkin: keskipakoinen
Sytytys: CDI
Käynnistys: Sähkö/jalka
Polttoainetankki 4.2L
Tyhjäkäynti: 1800¡À180r/min
Sytytstulppa: A7RTC
Runko
Etujousitus: Hydraulinen teleskooppihaarukka
Takajousitus: Hydraulinen swing arm
Etujarru: Levy
Takajarru: Rumpu
Eturengas: 3.50-12
Takarengas: 3.50-12
Pituus: (mm) 1850
Leveys: (mm) 725
Korkeus: (mm) 1040
Istuinkorkeus: (mm) 770
Pienin maavara: (mm) 72
Kuivapaino: (kg) 87
Takuu 1 vuosi/6000 km
Norm. 799,-
Hinta: 699,00 â,¬
Linkki (http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?storeId=1444&productId=395081&shopId=10006&findPath=true&compartmentId=10048&categoryId=10374&catalogId=1444&ddkey=ProductDisplay)
Ominaisuuksia:
* hyväksytty tieliikennemalli
* korkeatasoinen laatutuote
* erittäin tyylikäs sporttinen viimeistely
* pirteä 49cc 4-tahti moottori
* uuden sukupolven hiljainen ja ympäristöystävällinen,savuton ja vähäruokainen 1 sylinterinen 4-tahtimoottori, ilmajäähdytteinen
* vetotapa: variaattori
* automaattivaihteisto
* sähkö- ja jalkakäynnistys
* suurin teho 1,7 KW
* huippunopeus 45 km/h
* CDI-sytytys, akku 12 V
* suuret 12 tuuman renkaat
* valojen lukumäärä 2
* kevytmetallivanteet
* edessä levyjarru, takana rumpujarru
* polttoainetakki 5 litraa, bensiini 95E (ei mukana)
* valmiina öljyt ja jarrunesteet
* skootterin pituus 184 cm, leveys 67 cm ja korkeus 111 cm, paino 93 kg
* varustuksia ovat: kassikoukku lukittava kypärätila istuimen alla lukittava polttoainetankki oikea ja vasen taustapeili nopeus-, matka- ja polttoainemittari vilkun merkkivalo sivu- ja keskijalka.
nelitahtinen, Sukida-skootteri
Hinta 895,00 €
Norm. 995,00 €
Kuukausierissä 11 x 87,00 € /kk = 957,00 €
Kotiinkuljetus 40,00 €
Linkki (http://www.wihonen.fi/product_details.php?p=66)
Baotian 50cc Oliver Sport TARJOUS 599,- + tavaraboksi 49,99
Tekniset tiedot:
- Moottori: 49,5 cc, 4-tahti
- Max.vääntö: 3,5 Nm / 5500rpm
- Max.teho: 2,6 kw rajoitettu
- Huippunopeus: 45 km/h
- Sytytysjärjestelmä: CDI
- Vaihteisto: Automaatti
- Voimansiirto: Variaattori
- Jarrut: Levy / Mekaaninen
- Käynnistys: Sähköstartti + poljin
- Akku: 12V , 5A
- Etujousitus: SuperSUS
- Eturenkaat: 120/70-12
- Takarenkaat: 130/70-12
- Pituus: 1910mm
- Leveys: 755mm
- Korkeus: 1045mm
- Bensiinitankki: 4,5l
- Omapaino: 95kg
- Kantavuus: 150kg
- Rekisteröity kahdelle
Linkki (http://www.myllymaki.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=81100V)
Skootteri Fude Elegance
TEKNISET TIEDOT:
Moottori: 4-tahti, 1-sylinterinen, ilmajäähdytteinen
Kuutiotilavuus: 49,58 cm3
Suurin teho: 2,2 kw / 7500 rpm
Suurin vääntö: 2,7 Nm / 6500 rpm
Suurin nopeus: 45 km/h
Akku: 12 V
Käynnistys: Sähkö- / poljinkäynnistys
Jarrut: Levyjarru edessä
Renkaat: 3,5" x 10"
Paino: 85 kg
Mitat: pituus 1860 mm, leveys 700 mm, korkeus 1050 mm
Akseliväli: 1330 mm
599 â,¬ ,
Aamulehdessä (18.3.2009) oli Ylöjärven Löytötavaratalon ilmoitus.
Speedy moposkootteri
- 4-tahtimoottori
- sähköstartti
- edessä levyjarrut
- elektroninen nopeudenrajoitin
- rengas 10" takuu 1v/6000km
- värit: punainen, sininen ja musta
Vain 10 KPL Erä.
Hinta: 475 euroa.
Edit: Pätmän ja jalat. Tähän ketjuun ainoastaan otsikon mukaista keskustelua.
http://www.kuljunkartano.fi/loadPdf.php?city=1
Tuossa on se ilmoitus.
Pirkkalan Citymarket eilen 18.3.2009 nähtynä iso rivi Solifer Speed kiinanihmeitä
- ilmajäähdytys
- 4-tahtinen
- 49cc
- 2.5kW/6000rpm
- edessä levyjarru takana rumpujarru
- 12" renkaat
- maximinopeus 45kmh
- takuu 1 vuosi / 5000 km
Hinta plussakortilla 795e (ovh:sta -500e)
Kuva täällä samanlaisesta (http://www.solifer.com/media/kuvapankki/thumbnails/Speed_400x400.jpg)
Oulussa on -08 malleja Keeway F-Act RR:ää 1090,- (norm. 1298,- plus 95,-)
Matrixistakin oli joku tarjous, siis -08:sta.
Sitä myy nykyään LS Motor (www.lsmotor.fi)
Click (http://www.tokmanni-konserni.fi/liikkeet/skootteri.asp?Lid=6)
Milan sport 12 " renkailla 699 â,¬ rekisteröitynä.
Lainaus käyttäjältä: möhnä - 19.05.09 - klo:15:51
Click (http://www.tokmanni-konserni.fi/liikkeet/skootteri.asp?Lid=6)
Milan sport 12 " renkailla 699 â,¬ rekisteröitynä.
Kappas Vaan? ;D
Täällä oli tarjouksessa uusi baotian 650e
Hieman offtopiccia, mutta
Tämän päivän mopoikäinen kun haluaa itseopiskella mekaanikoksi korjaillen kiinalaista mutterikasaa on tarjolla skootterien lisäksi hienoja kiinalaisia enduro/supermoto-mopoja. Eiköhän noissakin vikaa ja virittämistä riitä sen mitä skoottereissakin ;D
Enää ei tarvitse isopyöräistä haluavan ostaa kallista merkkimopoa.
Apollo Orion Supermoto 50 cc 1190,00 â,¬
http://www.myllymaki.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=AGB-36
Jatketaan OT:
Pappamopo (http://www.forteco.fi/t_vogue_vs2.html)
LainaaVOGUE VS2
Moottori
Yksisylinterinen 2-tahtimoottori
Iskutilavuus
49
Käynnistys
Poljin
Teho
2,0 kW / 6000
Kaasutin
PZ19JQ
Sytytysjärjestelmä
12 V, CDI
Jäähdytys
Ilma
Voimansiirto
Variaattori
Etujousitus
Teleskooppihaarukka
Takajousitus
2 kpl iskunvaimentimia
Etujarru
Rumpujarru
Takajarru
Rumpujarru
Eturengas
2 1/4-16 TT
Takarengas
2 1/4-16 TT
Polttoainesäiliö
4
Öljysäiliö
1,3
Mitat p x l x k (ilman peilejä)
1720 x 600 x 1015 mm
Akseliväli
1140 mm
Paino
50 kg
Suurin sallittu kokonaispaino
150 kg
Istumapaikkoja
1
Hinta
990,-
Värit
Musta (NK)
Varusteita mm.
Nopeus, -matka- ja polttoainemittari.
Kävin Fortecolla tsekkaamassa tämän Voguen pari viikkoa sitten. Olipa hilpeen näköinen laite polkimineen kaikkineen. Jos nyt tarvitsisin mökkimopoa, niin Pösö lähtisi oitis matkaan. Ei tarvitsisi huoltoja varten katteita purkaa ja kasata.
Fude Classic Myllymäki.fi, hinta 649e + rahti 30 e. Itsellä ollut 3 v ja ei mitään ongelmia, kulutus n. 2,3 l7100KM. Pidän vielä kauan, käy kuin enkeli. Starttaa hyvin ihan ekalla. Kannattaa tutustua. Erik.
Jonway-tarjouksen (http://www.tehopekka.fi/tuotteet.html?id=32/188) hinta pudonnut 659,-:n ja takuu noussut 12 kuukauteen. Mites esim viime kesänä, paraniko tarjoukset syksyä kohden?
Jonway Warrior
TEKNISET TIEDOT
* Moottori: 50cc, 2-tahti, ilmajäähdytys
* Teho: 2.8kW
* Huippunopeus: 50 km/h
* Polttoaineen kulutus n. 2,8 l/100 km
* Renkaat (etu/taka): isot 12" renkaat edessä ja takana
* Käynnistys: sähkö/poljin
* Mitat: 1890x670x1170 mm
* Paino: 95 kg
* Polttoainesäiliö: 4,3 l
* Rosterinen pakoputki
* Säilytystilaa penkin alla
* Jarrut (etu/taka): levy/rumpu
LISÄTIEDOT
* Kahdelle rekisteröity
* Takuu: 12kk
* Värivaihtoehdot: sininen ja punainen
* Skootterin toimituskulut 80 euroa
Mitähän sanoisi viranomainen tuosta 50 km/h mainostuksesta? Tehopekkahan myy siinä mopona 50 cc kevaria?
http://www.wihonen.fi/product_details.php?p=67 on edullinen tuokin, kun muistaa sitten vaan sen vakuutuksen suuremman hinnan..
Jyskän Varastomyymälä www.jvm.fi Jyväskylässä myy 16.-17.7 Jonway 2-T:t pois 500 euron hintaan.
Kävin tänään hakemassa Tuusulan Talousmarkasta Chika Fresh (tai Fresh Chika) moposkootterin hintaan 595 â,¬. Kyseessä on Baotian BT49QT-7B2, jota mm. Soliferina myydään sikamaiseen hintaan.
Ajelin sen Tuusulasta katsastuskonttorin kautta Mäntsälään, kilsoja kertyi pikkuteitä pitkin 56 km. Oli mukava ajella tollasella mopolla, kerkee kattelemaan maisemia! Skode tulee vaimolle muutaman kilsan työmatkaajoon ja miksei sillä itekin kaupassa käy. Oma pyörä on 1400cc Intruder. 8)
Myydään 599â,¬ Tehopekka oy:ssä ja Säästö-Karit oy:ssä. Kannattaako ostaa vai onko eurot niissä hukassa. Hirveästi ei remonttipuuhat kiinnosta.
Kannattaa lukaista tuota Kiinalaisosiota, aiheesta on keskusteltu useassa eri topicissa. Käytännössä kannattaa ostaa, mikäli osaat / jaksat tehdä tiettyjä huoltokorjauksia itse. Onhan näissä tietysti valmistajan takuu, mutta takuunkin toimivuudesta (lähinnä sen nopeudesta) on monella melko huonojakin kokemuksia. Takuuasioitakin on käsitelty tällä foorumilla. Toki aina voi löytyä yksilö, joka ei tarvitse toimiakseen kuin bensaa ja öljyä...
http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=189.0
RALLY USA UUTUUS SKOOTTERI 4-Tahtikone. Hinta 590,- käsiraha 190,- loput 5x100,-/kk. Toimitukset koko maahan rahti 75,-. Yli 150 huoltopistettä koko maassa.
http://www.rally.fi/index.php?s=rallymodel&c=four-50cc
Moottori: 50cc 1-sylinterinen Ilmajäähdytteinen 4-tahti
Max teho: 2,8 Kw/7500 rpm.
Max nopeus: n. 45km/h
Voimansiirto: Variaattori
Käynnistys: Sähköstartti + poljin
Sytytys: CDI
Vaihteisto: Automaatti
Mitat: P 1750mm x L 570mm x K 1160mm
Paino: 82kg
Maksimi kantavuus: 150kg
Renkaat: Etu/taka 3.50-10
Jarrut: Edessä levyjarru takana rumpu
Jousitus: Tupla iskunvaimentajat edessä, takana yksi
Kulutus: n. 1,5l / 100km (polttoaineena 95E/98E)
Värivaihtoehdot: Metallihopea ja musta
Muuta mainittavaa: Tieliikenne varustus. Ohjaustangonlukko, ajovalot (lyhyet ja pitkät). Satulan alla säilytys boxi+etu boxi ohjaus tangon alla. Paras hinta / laatusuhde!. Oikea säästöpeli työmatkalle, mökille ja hupiajoon! Tilaa heti omasi!. Rahti 80,-.
http://motokauppa.net/skootterit/35-kml-hybridi-skootteri.html
KML Hybrid on uuden sukupolven hybridi-moposkootteri joka toimii hybridivoimalla. KML Hybrid on erittäin luontoystävällinen sekä taloudellinen vaihtoehto esimerkiksi autoon tai joukkoliikenteeseen verrattuna.
Tarjous!
899,00 â,¬ alv sis.
"Toimitukset koko maahan rahti 75,-
Tilaa heti omasi!. Rahti 80,-."
Hmmmm..... ???
Halpatuontia yhdistää asiat: Huono ja vaihteleva laatu ja tehtynä kaukoidässä. Sen kokee kaikentyyppisten koneiden kohdalla.
Periaatteessa kiinanmopon lähtökohdat ovat kunnossa: Mopon pääkomponentit on suunnitellut laadukas suurvalmistaja japanissa. Materiaalit ja työvoima ovat edullisia ja lainsäädäntö väljää.
Tulos on osin pelkkää kuraa, kuten muovioksien materiaalit. Koneen toleranssit heittää ja kootessa osia ei pestä, seurauksella että moottoriöljyssä on metallia. Kokeilkaa lohkon ruuvinreikien tiukkuuttaa. Huomaa että jenkatappi on ehkä itsesorvattu.
Valmistaja voi olla hajauttanut tuotannon ympäriinsä eri nyrkkipajoihin, joiden työkulttuurin juuret ovat riisinviljelyssä opittu. Samalla vastuu hajautuu niin ettei syyllistä voi tavoittaa.
Kauden halvin : http://www.glanspower.fi/tuote/884
- 49,5 cc
- Maks.teho 2,2 kw/8000 r/min
- Automaattivaihteisto
- Sähköstartti+ poljinkäynnistys
- Lukittava tavaratila penkin alla
- hansikaslokero
- Nopeus-, matka- ja polttoainemittari
- Vilkun merkkivalo
- Kahdet taustapeilit
- Mitat 1665*610*1050 mm
- Akseliväli 1230 mm
- Renkaat 3.00-10â€
- paino 71 kg
- E-tyyppihyväksyntä
- Vuoden takuu
Hinta: 499 â,¬
Siis tossa tulee varaosapeilit kaupan päälle? eikös noi peilit oo tossa kuvassa väärin päin? heh käyhän ne tietty noinkin.
http://www.ultimatemarket.com/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=12005
Generic 50 cc
Värit: Sininen, Hopea
Istuin: 2 paikkaa
Paino: 96 kg
Max.teho: 1,54 kw/5000 rpm
Kuutiotilavuus: 49,8 cc
Max. vääntö: 3,16 Nm/4000 rpm
Moottorin tyyppi: 2-tahti
Polttoaine: Bensiini 95 okt
Tankintilavuus: 3,8 litraa
Voitelu: Tuoreöljy
Kytkin: Variaattori
Vaihteisto: Automaatti
Käynnistys: Sähkö / poljin
Renkaat: Edessä: 120/70-12
Takana 130/70-12
Akseliväli: 1275mm
Pituus: 1770 mm
Leveys: 702 mm
Korkeus: 1085 mm
998,00 EUR
- Onnettoman pieni bensatankki kaksitahtiseksi.
Jos sen ei ole pakko olla uusi niin monen merkkistä laatupeliä saa tuohon 500-1000e haarukkaan.
http://glanspower.fi/tuote/884
499â,¬ - ei ainakaan hinnalla pilattu. Silkkaa hulluuttani tilasin heti. Noh, eiköhän jonkinlainen etäoston palautusoikeus päde, jos järki vaikka nukkumisen jälkeen palaisi päähän. :-X
Näyttäs olevan vanteet samat mitä 2003 vuosimallin kiinanruoskassa. Eli rumpujarrut edessä ja takana. Muuten ei varmaan eroa tekniikaltaan nykypäivän kiinan vehkeistä.
Pakoputki näyttää samalta kuin Zoner/V-clic. Keulan vaihdolla saisi levyjarrulliseksi jos runko on sama.
Tänne vois taas alkaa keräämään tuoreimpia hintabongauksia kesää silmällä pitäen. Vanhat bongaukset ovat luettavissa ketjusta eikä niitä ole tarvis tuoda uudelleen esille.
EDIT:
http://www.tarjoustalo.fi/valikoima-ja-tarjoukset/item/moottoriajoneuvot-ja-varusteet/milan-sport-skootteri (http://www.tarjoustalo.fi/valikoima-ja-tarjoukset/item/moottoriajoneuvot-ja-varusteet/milan-sport-skootteri)
Milan Sport 49cc -skootteri
Levyjarru edessä, max kuorma 150 kg, paino 85 kg, pituus 1673 mm, leveys 663 mm, korkeus 1100 mm, akseliväli 1210 mm, takaboxi + takasiiveke, renkaat 110/70-12, aluvanteet, polttoainesäiliön tilavuus 6,5 l, kulutus 2 l/100 km
Moottori: 1-sylinterinen, nelitahtinen, ilmajäähdytteinen, max teho 2.2 kW / 7500 rpm, max vääntö 2.9 Nm / 7000 rpm, huippunopeus 45 km/h, sähkö/jalkakäynnistys
Saatavilla seuraavista myymälöistä:
Espoo: Suomenoja; Forssa; Heinola; Hollola; Hyrylä; Ideapark; Iisalmi; Joensuu; Jukola Oulu; Järvenpää; Kangasala; Klaukkala; Kouvola; Kuninkaantie; Kuopio Kodintukku; Kuusankoski; Kylmäkoski; Lahti; Lappeenranta; Masku; Nastola; Piipanristi; Pori Tokmanni; Porvoo; Riihimäki; Uusikaupunki; Vantaa: Petikko, Porttipuisto, Tammisto
749 €
Jos pieni mainos suodaan, niin linkitän. Ylläpito saa poistaa jos haluaa. Minulla ei ole mitään tekemistä gigantin kanssa. Kunhan törmäsin tähän diiliin ja otin osaa :)
Ja jaan linkin, että saadaan tuo 50 osallistujaa mukaan, jotta itsekin tuon saan. Siis vain oma lehmä ojassa :D
Eli solifer 50S kotiinkuljetettuna
649e (norm. 1099e)
http://www.gigantti.fi/diili
Linkin voinee poistaa kolmen päivän kuluttua, kun diili on umpeutunut :)
Tokmanni-konsenissa on huomisesta alkaen Baotian Milan Sport alennuksella myynnissä hintaan 599 € . Tarjouskirjeestä bongasin , ei näy vielä nettisivulla.
http://www.emaileri.fi/g/p/145188/8350767/83091/790/389/8
Juu noita Milaneita on näkynyt taas Tokmanneilla jonkin aikaa, ja nyt saisi halvalla. Omien kokemuksien perusteella suosittelen, jos sattuu osumaan hyvä kappale kohdalle.
https://kauppa.rellunkulma.fi/category/10/baotian-ja-jonway--skootterit
Baotian Sporttiskootteri BT49QT-12C1, shampanja
790,00€
tai osamaksulla
Alkaen 30,40€/kk
Tämän tuotteen toimituskulut alk.
85,00€
VarastossaTuote lähetetään 1-3 arkipäivässä.
NYT VARASTO TYHJÄKSI!
Moottori 4-tahti, 1-sylinterinen, ilmajäähdytteinen
Sylinterintilavuus 49 cm3
Käynnistys Sähkö- / poljinkäynnistys
Sytytysjärjestelmä CDI
Voitelu Roiskevoitelu
Jarrut Edessä levyjarrut, takana rumpujarru
Jousitus Edessä ja takana säädettävällä jousella oleva nestetoiminen iskunvaimennin
Renkaat Edessä 120/70-12 56J, takana 130/70-12 58J
Mitat Pituus 1850 mm, leveys 680 mm, korkeus 1150mm, akseliväli 1300 mm
Istuin- / satulakorkeus 800 mm
Omapaino 88 kg
Kokonaispaino 242 kg
Suurin nopeus 45 km/h
Polttoainesäiliö n. 4 L
Suurin teho 2,61 kW/8000 r/min
Suurin vääntömomentti 3,56 Nm/5500 r/min
Takuu 12 kk
Näyttää viiteen hunttiin saavan ihan hyvän mopon:
http://glanspower.fi/tuotteet/37
(http://glanspower.fi/tuotteet/37)
https://www.toknet.fi/ennakkovaraus-mad-croc-skootteri-50-cc-2-tahti/6438114784136/dp?openGroup=336&utm_source=viikkokirje&utm_medium=sahkoposti&utm_campaign=Viikkokirje%208%20-%20Toknet
Mad Croc -skootterin toimitus:
Toimitusaika: maaliskuu 2012
Tokmanni voi säilyttää ostettua tuotetta varastossa toistaiseksi asiakkaan niin halutessa
Tuotteen toimituskustannukset kotiinkuljetettuna 39 e
Nouto myymälästä ilmainen
Tekniset tiedot
Iskutilavuus: 49 cc
Vaihteet: automaatti/variaattori
Käynnistys: sähkö- sekä poljinkäynnistys
Sytytysjärjestelmä: 12 V, CDI
Jarrut (Etu/Taka): levy/ rumpu
Renkaat (Etu/Taka): 120/70-12" alumiinivanteet
Polttoainesäiliö: 3 l, kulutus n. 3 l/100 km
Kantavuus: 150 kg, rekisteröity kahdelle
Istuinkorkeus: 800 mm
Akseliväli: 1265 mm
Mitat (mm): 1730*680*1180
Paino: 87 kg
Nimellisteho: 2,2 kW/7500 rpm
Nimellisvääntö: 3,4 Nm/5500 rpm
Rengasteho: 3,2 kW*
Rengasvääntö: 5,09 Nm*
Rajoitettu kierrosnopeus (rpm): 6250*
* Mitattu Suomessa Dyno Dynamics 450DS AWD -mittalaitteella. 995 € (4t -versio saman hintainen, 4 L bensatankki)
Pieni bensatankki: 3 L
Ylivuotinen Kymco Visa 50R (2011). Ei ehkä halvin, mutta sentään Taiwanista. Bonuksena oikeat jalkavaihteet (ilman kytkintä, joka on automaattinen) ja kyyditettävälle muhkeat tilat. Takuu kaksi vuotta.
R. M. Heinolla 1099 euroa +TK 170 euroa (voi yleensä / kannattaa yrittää tinkiä pois).
http://www.motopalsta.com/kauppiaat/R.M.+Heino+Oy/15/1/122402/0 (http://www.motopalsta.com/kauppiaat/R.M.+Heino+Oy/15/1/122402/0)
(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fdl.dropbox.com%2Fu%2F49224198%2FKymco%2FKymco_Visa_50R.JPG&hash=d1e35786a21ee2f0f41203cfc9de7fcec1e31d63)
(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fdl.dropbox.com%2Fu%2F49224198%2FKymco%2FKymco_Visa_50R_6.JPG&hash=5942cacf6b5807d44c1435ba83cc2e3132e6ddba)
(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fdl.dropbox.com%2Fu%2F49224198%2FKymco%2FKymco_Visa_50R_2.JPG&hash=d13b12d7d8a28568311c852d58c9fe504e4145ec)
(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fdl.dropbox.com%2Fu%2F49224198%2FKymco%2FKymco_Visa_50R_3.JPG&hash=6855a44325326cea2e25a621cc4d335f7dc6ce1d)
Kuvat: omia viime vuodelta
Edit: lisätty maininta jalkavaihteista ja takuusta.
Ylivuotinen mutta uusin hinta. ???
Lainaus käyttäjältä: lehtijussi - 01.04.12 - klo:13:22
Ylivuotinen mutta uusin hinta. ???
----------------
Tuleekohan näitä uusia enää tarjolle, epäilen vähän. Mutta hintahan riippuu tinkimistaidoista. Luulisin lähtevän alle tonnilla. Jos ei, jääköön kauppaan :(
On siellä käytettykin saatavilla 790 euroa (päästelty menemään jo yli 3000 km). Sitä voi käydä koeajamassa.
http://www.motopalsta.com/kauppiaat/R.M.+Heino+Oy/15/1/121890/0 (http://www.motopalsta.com/kauppiaat/R.M.+Heino+Oy/15/1/121890/0)
Lainaus käyttäjältä: khaosaming - 01.04.12 - klo:13:26
Lainaus käyttäjältä: lehtijussi - 01.04.12 - klo:13:22
Ylivuotinen mutta uusin hinta. ???
----------------
Tuleekohan näitä uusia enää tarjolle, epäilen vähän. Mutta hintahan riippuu tinkimistaidoista. Luulisin lähtevän alle tonnilla. Jos ei, jääköön kauppaan :(
http://www.motopalsta.com/kauppiaat/R.M.+Heino+Oy/15/1/121890/0 (http://www.motopalsta.com/kauppiaat/R.M.+Heino+Oy/15/1/121890/0)
Onhan se maahantuojan sivuilla listattuna... vai onko ollu jossain mainintaa että loppus valmistus/maahantuonti?
Sen verran ruma vekotin että tunkisi suohon ;D
Lainaus käyttäjältä: lehtijussi - 01.04.12 - klo:13:43
Onhan se maahantuojan sivuilla listattuna... vai onko ollu jossain mainintaa että loppus valmistus/maahantuonti?
----------------
Valmistus ei ole loppumassa. Aasiahan on täynnä tällaisia puoliautomaatteja, tosin 100-125-kuutioisina. Meidän raukoilla rajoilla tuskin on kysyntää pappamalliselle retrolle. Maahantuojallakin on varmaan vielä liiteri täynnä lisää ylivuotisia.
Minulle kelpaisi kyllä, nätti peli, aivan kuin Honda Wave. Olisin jo hakenut pois, jos olisi 110-kuutioinen (http://www.kymco.com/product/overview.asp?MotorCTID=57DBC156-10E7-44A6-99B9-79748EB640BB).
Honda Wave 125
(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fdl.dropbox.com%2Fu%2F49224198%2FHonda_Wave%2FWave125.JPG&hash=c5c249073d68c885285e7a35fc96bf1e72bab8e5)
Kymcollakin taisi olla tuosta manuaalikytkimellinen versio.
Sellaisen voisin ottaakin, ja ajella sillä satulalla mahallaa makaillen niinkuin ulkomaan pojat tuubivideossaan. ;D
Seinäjoelta Kymco Visa 50R hintaan 890 euroa (+ TK 100 euroa).
http://www.moto-seinajoki.fi/kymco-visa-4tahti-isopyorainen-mopo-p-397025.html (http://www.moto-seinajoki.fi/kymco-visa-4tahti-isopyorainen-mopo-p-397025.html)
Jos ton sais kevarina se olis tosi kiinnostava :P
Kiinasta tilaamalla perus kiinanihme hintaan 120$. ;D http://m.alibaba.com/product-gs/506745938/49cc_Gas_Scooter_FLD_GS49_4_.html
Mites tuommosen rekisteröinti suomeen?
Ja paljonkoha rahti suomeen? :)
Lisää siihen hakuun EEC jotain niin saat eurooppamallit ja kauppaehdot.
Tuossa 2-tahdissa on kahden litran tankki eli ei ihanteellinen matka-ajoon.
Lainaus käyttäjältä: User - 24.07.12 - klo:22:19
Tuossa 2-tahdissa on kahden litran tankki eli ei ihanteellinen matka-ajoon.
Eikä oikein noilla 6,5 tuumasilla kuoppatutkilla muutenkaan. ;D
Lainaus käyttäjältä: InsOmnia - 25.07.12 - klo:08:17
Lainaus käyttäjältä: User - 24.07.12 - klo:22:19
Tuossa 2-tahdissa on kahden litran tankki eli ei ihanteellinen matka-ajoon.
Eikä oikein noilla 6,5 tuumasilla kuoppatutkilla muutenkaan. ;D
Hankala kuvasta hahmottaa tuota kokoa. Pitäisi olla jotain mihin verrata. Vaikka suomalainen mies istumaan päälle. Tähän tyyliin:
http://youtu.be/P51tMtKrclo?t=6m30s (http://youtu.be/P51tMtKrclo?t=6m30s)
http://m.alibaba.com/product-gs/50919216/Fashion_50CC_Gas_Scooter.html?keywords=scooter
tää 10 " renkailla ,eec sertfikaatti ja 4,25 L tankki.
http://m.alibaba.com/product-gs/309521195/SCOOTER_VESPA_VENUS_2.html?keywords=2%20stroke%20scooter toi olis peltiä, ei muovia jos oikein ymmärsin.
osta pois multa generic xor ainoa vika tällä hetkellä on että ei lähde käyntii koska kampiaksila on jumissa :/
Tokmanissa (JKL, seppälä ainakin) näytti olevan sellainen perus-fude/zonerin näköinen Milan skootteri 12 tuumaisilla renkailla vain 479€. Ei pahan hintainen, uudeksi.
Itse pari vuotta sitten hommasin Helkama SC-R:n ja Hki noista huudettiin uusista 1.600;-, kun Hml niitä sai 1.100;- No kärry perään ja noutamaan => "tienasin" tuolla reissulla 500;- 200km ajolla, ei yhtään paha :)