Heps.
Kellään tietoa kyseisen merkin etujarruviasta?
Oireena että jarru jumittaa päälle jarrutuksessa. Kyseessä siis ihanaisen hieno jarrurumpuviritys.
Kaikki viittaa siihen että pinnoite on kulunut loppuun. Jumi voi sattua pahasti ja kaataa, joten korjaa heti. Joko etsit vaikka mallaillen muihin tai teetät pinnoitteen. On firmoja jotka liimaa uudet jarrupinnat mihin tahansa jarruihin.
http://www.mpt.fi/index.php?ukey=product&productID=38145
Tuolla yksi kauppaa niitä.
http://www.storm-motor.fi/osat/mopot/italjet/velocifero/1999/
hep.
Pinnoite ei ole kengässä lopussa, joten ei hirtä siitä syystä kiinni.
Lasittuneet ja kuluneet hihnat temputtaa nykivällä toiminnalla muukin mekaniikka voi tökkiä. Eli uutta hihnaa ja mekaniikkaan kuparitahnaa ja vaijeriin öljyä. Laite on noilla yleensä kunnossa.
Ja tietysti etujarruvaijerin tsekkaus ml. simplex -levittäjän toiminta jarruissa (liike / jouset), kerta tässä rumpujarru on.
http://www.skootterini.com/web/perushuolto-ja-kunnossapito/54-jarrukenkien-vaihto-rumpujarru.html
Koitetaan alkuun noita.
Palataan kulholle jos ei tokene.
Jarrukenkien jousien levittämiseen kannattaa käyttää sen omaa vipua ja panna puutapit väliin, jotta ne saa pois kun vipu palautuu. Asentaessa takaisin voi levittää vivuten ruuvarilla alustan (lauta) koloista (poratuista) ja asettaa kiilat kun toinen on kiinnitetty alustaan.