Hei!
Olen useiden päivien ajan yrittänyt ratkaista varsin "kiinalaiseksi jutuksi" tulleen mysteerin. Tyttäremme otsikon mukaista skodea vaivaa kummallinen käyntihäiriö: lähtee kertapolkasulla käyntiin, muuta jää tyhjäkäynnille!?! Vaikka annat kaasua niin ei kierrokset nouse (vaijerit ja välitystangot ehjät), vähän aikaa pyörii kunnes sammuu vähän kuin tukehtuen.
Olen puhdistanut p-a tankin, vaihtanut uudet bensat, varmistanut bensan tulon, puhdistanut kaasuttimen ja vaihtanut korjaussarjan (myös kalvon), tark. + pudistanut ilmanpuhdistajan, uusi tulppa, uusi CD-boksi, uusi sähköryyppy, säätänyt venttiilit + tarkistanut ajoitukset, tark. + säätänyt pickup coilin kärkivälin... Ei helmapelti, auttakaa miestä mäessä! Nyt ei keksi enää.
Eli kyseessä Baotian BT49QT-12
Kone 139QMA
Ota kaasutin irti. Tyhjennä se ja kokeile pölynimurilla (vastaa moottorin imua) imien toimiiko luisti kun läpän vääntää auki.
Kävin juuri testaamassa, hyvin näyttää nousevan...
Kuinkas paljon tällä on ajettu? Onko männänrenkaat ehjät? Puristuksia? Imu ja pakoventtiilit suoria ja kunnossa?
Edit:
Kaverilla oli soliferissa sellainen vika että oli maajohto löysällä ja kierroksia antaessa sytyspätki ja sammui. Tarkista ne johdotkin:p
6600 km mittarissa. En ole yläkertaa avannut siitä vielä, puristuksia ei ole mitattu, mutta aivan normaalilta pur.paineet tuntuvat polkiessa... Kumma homma kun ajon jäljiltä tälläiseksi muuttui.
Mitä bensaa laitoit tankkiin ? Onko bensasuodatin puhdas? Bensaletkut pykineet? Tulpanhattu vaihdettu muoviseksi?
98E bensaa ja b.suodatin vaihdettu, letkut ehjät ja kuten aiemmin kerroin tarkistettu bensan tulo... Alkuperäinen peltihattu on vielä paikoillaan, täytyy vaihtaa.
Entä tulppa? Onko vakio? Yleensä tämmöset viittaa sähkövikoihin, kuten liian aikasella sytkä, tai tulppa mykkä.
Pari helppoa juttua voi kokeilla haarukoida... kun olet saanut käyntiin niin jos kaasarin kurkussa on alipaine letku niin ota se irti ja katso mitä tapahtuu (myös kaasarin ja kurkun liitosta voi löysyttää (ideana siis laihentaa seosta,.. ja seurata reaktiota)
Samoin ilmanputsarin ilmanottoaukkoa voi peittää hitaasti ja katsoa miten kone siihen reagoi (paksuntaa seosta)
Ilmanputsarin voi myös ottaa irti ja kokeilla koneen käydessä manuaalisesti nostaa kohoa samalla kun käännät kaasukahvaa.
Uskoisin että johonkin näistä koneen käynti reagoi, siitä voi sitten jotain keksiä..
Vakio tulppa, vasta sekin uusittu, tulpan nokisuus antaa viitettä että liikaa polttoainetta. Seosta säädetty laihemmalle , ei vaikutusta.
Eikös noissa ole kärjetön sytkä ja olen ymmärtänyt ettei sitä voi säätää -> cd boksi säätää ennakkoa, olenko oikeassa?
Alkaa huumorintaju hiipua tästä vehkeestä, kohta kilvet konttorille ja mopo varaosiksi myyntiin... >:(
Lainaus käyttäjältä: MPJ - 18.08.11 - klo:11:33
Eikös noissa ole kärjetön sytkä ja olen ymmärtänyt ettei sitä voi säätää -> cd boksi säätää ennakkoa, olenko oikeassa?
Kyllä. Peruslähtökohtana on, että ei voi säätää. Toki joissakin merkeissä staattorin asentoa voi hieman muuttaa (ruuvin reiät ovat ovaalin malliset, mutta kinuskeissa taitaa kyllä olla ihan pyöreät). Magneeton vauhtipyörän kiila on ilmeisesti paikoillaan? Toisaalta uskoisin, että ei se kävisi jos olisi pois lähtenyt.
Miten tämä häiriö syntyi eli alkoiko kerrasta tekemään tuota vai jonkun seurauksena "ajon jälkeen muuttui", kerro tarkemmin?
Kun skoden käynnistää kylmällä ilmalla, nouseeko kierrokset ryypyn seurauksena ja sitten vähän päästä laskevat tyhjäkäynnille?
Jako varmasti kohdallaan?
Lainaus käyttäjältä: MPJ - 18.08.11 - klo:11:33
Vakio tulppa, vasta sekin uusittu, tulpan nokisuus antaa viitettä että liikaa polttoainetta. Seosta säädetty laihemmalle , ei vaikutusta.
Eikös noissa ole kärjetön sytkä ja olen ymmärtänyt ettei sitä voi säätää -> cd boksi säätää ennakkoa, olenko oikeassa?
Alkaa huumorintaju hiipua tästä vehkeestä, kohta kilvet konttorille ja mopo varaosiksi myyntiin... >:(
Tulpan nokisuus voi olla viite rikkaasta seoksesta ja siitä on ehkä hyvä aloittaa mutta käytännössä se kertoo meille ainoastaan ettei palaminen palotilassa ole täydellistä. Syynä siihen voi olla huonot puristukset mukaan lukien vuotavat venttiilit, sytytyksen ajoitus, kipinän vahvuus, tulpan lämpötila-arvo, liian rikas polttoaineseos jne. näin muutamia seikkoja nimetäkseni.
Karkealla yleisarvauksella kaasuvaijeri ohjaa perhosläppää. Läppä ohjaa ilmansaantia. Lisääntynyt ilmansaanti vaikuttaa paine-eroihin jolla saadaan luisti nousemaan. Luisti nousee ja polttoainetta virtaa suuttimen kautta ilmavirtaan. Ja niin sitä mennään sitten eteenpäin. Jos tätä karkeasti ajattelee niin tarkistaisin liikkuuko läppä fyysisesti vaijerin välityksellä koska jos läppä liikkuu niin jotain käyntimuutosta pitäisi tapahtua moottorissa mikäli luistinkumi on ehjä. ja senhän pitäisi olla ehjä kun olet sen juuri vaihtanut.
Kieltämättä kinkkinen juttu...
Tämä sama juttu oli meidän soliferissakin, ja syyksi paljastui (turhaan purkasin koko kaasuttajan) kyseinen "metallilärpäke". Sitä vääntämällä "käyremmäksi" alkoi mopo ottaa kierroksia. Valitettavasti en kovin teknistä kuvausta osaa kertoa mutta kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa:
(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fkuva1.kuvablogi.com%2Fiso%2Fimg3212980.jpg&hash=35dbac62310270a067505ceb7287553ee97763b3)
Stefat katottu?...
Kiitos kaikille apua tarjonneille! Vein tänään kilvet pois ja skode myytävänä vaikka osa kerrallaan tai kokonaisena. Hyvää syksyn jatkoa kaikille!