tuleeko paljoa ajeltua kakspäänä?
ukon kans varsinkin viime kesänä tuli ajeltua kaksistaan,
tänä kesänä mun pitäny ajeluttaa 10v.tytärtä joka varmaankin istuisi kyydissä koko päivän jos voisi ;D
Tuleehan tuota vietyä vaimoa töihin jos sattuu olemaan iltavuoro ja samalla ajoa sinnepäin niin ja välillä muutenkin ajellaan kahdestaan jos on kiva aurinkoinen ilma kerran ajeltiin keskellä yötä ihan huviksee. ;D
Jonkin verran, ei hirveästi. Vaimolla kun on omakin skootteri. ;D
Pojan 5v kanssa ajellaan. Poika istuu etupuolellani jotta pysyy paremmin paikoillaan. Vaimo sanoi että on huteran näköistä mutta mieluummin noin kuin että se olisi takana, kun ei siitä tiedä jos ote herpaantuu hetkeksi.
Eikä mitään kummempia virallisia ohjeita asiasta löytynyt. Kerron sitten mitä poliisi sanoo tästä kun kohalle sattuu.
Tyttöystävä on usein kyydissä kun ajellaan. Kyllä sitä joskus tulee kavereita kyydittyä myös :)
Muuten... Kun tässä uudessa on rekisteriotteessa istuimien määrä 2 ja jalkatapit vakiona, niin tarkoittaako se, että on rekisteröity kahdelle? Vanhan rekkarissa oli että rekisteröity yhdelle..
Rekisteriotteestahan se selviää. Omallani en ole vielä ketään kyyditellyt.
No vaan kun ei rekkarissa ole mainintaa siitä.. Muute kuin tuo 2 penkkiä. Sitä varten sitä tässä kyselen.
Lainaus käyttäjältä: FrozenCorpse - 10.05.10 - klo:19:21
No vaan kun ei rekkarissa ole mainintaa siitä.. Muute kuin tuo 2 penkkiä. Sitä varten sitä tässä kyselen.
Juuri sitähän tuo tarkoittaa..
No hyvä tietää ;D Ei tuu sakkoja laittomasta matkustajasta ;D
Pitääkin kaivaa toi lastenturvaistuin taas varastosta ja kokeilla sopiiko kypärä päähän, ja ei kun taas baanalle.
Eipä tullut muistettuu siirtää viimeksi kuvia tänne. Muovinen istuin jossa on tuki selälle ja sivuille ja yksinkertainen jalkatuki hihnoista ettei kyydistä putoa.
Ei kyydittelyä Perheessä 4 skootteria,vanhimmalla pojalla kevari skootteri,vaimolla minulla ja nuoremmalla sällillä on moposkootterit,kesät menään näillä.
Sellainen pieni kommentti vielä, että katsokaas mopon rekisteriotteesta että kuinka suuren massan siinä käytännössä mopon omamassan lisäksi saa kuskata. Menee helposti aikuisilla ylitse sallitun. Pitäisi itse vielä tarkistaa mitä omassa oli, mutta muistaakseni n. 140kg mopon lisäksi, eli 2x70kg jamppaa(varusteineen) saa olla kyydissä. Tietysti en tiedä ratsaako poliisi juurikaan noita, mutta jotain sanktioita voi kyllä saada. Halvemmissa mopoissa taitaa myös aika hyvin pitää rungon kestävyydenkin puolesta tuo painoraja paikkansa.
Vespan (LX 50) kantavuus n.200kg joten juuri ja juuri vaimokkeen kanssa voidaan ajella yhdessä. Sanoisin että aikuisten mopo.
Omassa rekisteriotteessa: Tieliikeenteessä suurin sallittu kokonaismassa: 290kg ;D
Ei siis mikään heiveröinen lelu tämä meidän Jacy!
Kantavuus= kokonaismassa - omapaino. Eli se 290 kg ei kerro vielä sitä kantavuutta.
Mitäs omamassaan oikein kuulukaan? Kuuluuko siihen mm. bensat? Agilityssä näyttäisi olevan omamassan lisäksi mahdollista kuskata 150kg painoa.
290-108 = 182kg.
290 kokonaismassa ja 108 ilmoitettu omamassa.
Ei vieläkään mikään heiveröinen :D <3
Lainaus käyttäjältä: ilborg - 05.06.10 - klo:13:43
Mitäs omamassaan oikein kuulukaan? Kuuluuko siihen mm. bensat? Agilityssä näyttäisi olevan omamassan lisäksi mahdollista kuskata 150kg painoa.
Omamassa on mopon oma paino kuormaamattomana. Kokonaismassa on suurin sallittu paino ko. mopolle silloin kun siihen on laitettu kuormaa.