Skootterini.com

Merkkikohtainen moposkootterikeskustelu => Muut merkit ja Kiinalaiset merkit => Aiheen aloitti: yamaha - 20.07.10 - klo:10:29

Otsikko: kiinalaisen muovikatteet rämisevät
Kirjoitti: yamaha - 20.07.10 - klo:10:29
onko muilla samaa että muovi katteet pitää räminää pienellä kaasulla ajaessa mutta vauhdin kovennettua ääni rauhoittuu, johtuneeko juuri kun on neli tahtinen ja resenoi eri lailla?jos kiinalainen käyttäisi enemmän kumia katteiden saumoissa ehkä äänet ei olisi niin häiritseviä ::) voiko asialle tehä jotain vai vaan asennoitua siihen että kun olen ostanut kiinalaisen halpa vehkeen ja siihen vaa on tyydyttävä ja totuttava ;D
Otsikko: Vs: kiinalaisen muovikatteet
Kirjoitti: Timo - 20.07.10 - klo:10:56
voihan niitä ohuita kuminpalasia pistää sinne tänne auttamaan räminää :D Kyllä ne mullakin jonkiverran rämisee,eipä sitä tossa kovemmissa vauheissa kuule.
Otsikko: Vs: kiinalaisen muovikatteet
Kirjoitti: yamaha - 20.07.10 - klo:11:36
joo en taida jaksaa ruveta purkamaan katteita!tottuuhan ajan kanssa sitten näin aluksi häiritsee kun edellisessä ei pitänyt räminää.
Otsikko: Vs: kiinalaisen muovikatteet
Kirjoitti: Plom - 20.07.10 - klo:19:16
Eipä ainakaan omassani mitään räminöitä katteista kuulu.
Otsikko: Vs: kiinalaisen muovikatteet
Kirjoitti: pekpel - 20.07.10 - klo:20:38
Ei rämise ei.
Otsikko: Vs: kiinalaisen muovikatteet
Kirjoitti: karkulainen - 21.07.10 - klo:11:19
Rämisee ja ilkeästi. Ihan alussa rämisi se musta muovihärpäke etuvalon edessä (XTR50), sen resonoinnin sain loppumaan laittamalla sen katteen ja sen muovikoristeen väliin fillarin sisärenkaasta tehdyt "prikat". Nyt rämisee melkein jokainen kate... ::)
Otsikko: Vs: kiinalaisen muovikatteet
Kirjoitti: yamaha - 21.07.10 - klo:11:50
sitä ajoinkin takaa että jos käytetään noin paljon muovia niin pitäisi olla selvää että tarvitaan jotain vaimennusta muoveihin.esim oli vuosi sitten lainassa uusi toyota kun oli oma laitettavana,aika ilkeästi siinäkin koelauta rämisi kun oli ihan muovia,muovi on vaan niin yleistynyt sen edullisen valmistuksen takia.
Otsikko: Vs: kiinalaisen muovikatteet rämisevät
Kirjoitti: Plom - 21.07.10 - klo:15:26
Yksi räminän lähde voi olla löysällä oleva äänenvaimentajan lämpösuoja.