Baotian rocky -08 ajettu 7000tkm on ruvennut varista kuulumaan kolinaa.sitä kuuluu tyhjäkäynnillä ja veto päällä.variin vaihdettu rullat+ohjurit,painejousi,kytkinpaketti ja hihna.ääni ei kuulu startin pendixistä eikä luultavasti hihna pääse hakkaamaan koppaa koska ei ole isoja jälkiä.Eli tuo kolina on pahentunut viimesen 500km aikana paitsi se ei vaikuta tehoihin.mahdollisuuksia on paljon mutta oon kokeillu kaverilata uutta rullakuppia + holkkia mutta takavaria e ole testannu mutta se ei ole kuin pari milliä väljä akselilla ja oon kattonu ni kaverillla yhtä väljä mutta ei kolise ja kaikki sanoo että se on normaalia jos se on hieman väljä.Kytkinkello on kunnolla kiinni ja pitäs olla tarpeeks suora koska ei laahaa kytkinpinnoilla.polkukäynnistys systeemikin pitäisi olla kunnolla kiinni eikä polkukäynnistyksen rattaassa ole pahoja jälkiä.en tiiä kyl mitä sitä tekis ku ei viittis kaikkia ostaa mutta auttakaapas jos tiijätte.. ;)
No yksi mahdollisuus on tietenkin että se kolina kuuluukin kampiakselista eikä variaattorista. Kampuran kolinahan heijastelee vähän joka puolelle. Mulla itselläni hajosi kampura jo 5000km kohdalla. Ja piti melkoista kolinaa, todellakin.
Mutta jos olet varma että kuuluu nimenomaan variaattorista niin paha mennä sanomaan. Jos olet kerta kokeillut toisella rullakupillakin. Se tuli itsellänikin ensiksi mieleen. Voisit myös tarkistaa sen takavarin väljyyden niin että laitat mopon käyntiin ilman hihnaa. Jos kolisee silloinkin niin vika löytyy jostain muualta kuin takavarista.
Mite se kampura kolisee?Mistä väljä?ei se kyllä kauheesti tehoihi vaikuta ainakaa mut en tiiä..tuntus et kyl varista kuuluu :SAjettu 7000tkm 139QMA vari mikä vois kolista kertokaa muutki.
No se kampura voi kolista neljästäkin eri paikasta, vasemmasta petilaakerista, oikeasta petilaakerista, kiertokangen alapään laakerista tai yläpäästä, männäntapista. Mulla oli mennyt sököksi kiertokangen alapään neulalaakeri. Piti sellaista säännöllistä kolinaa, kuului sekä tyhjäkäynnillä että ajettaessa. Ei vaikuttanut tehoihin mitenkään.
Toivottavasti sinun tapauksessasi kyse ei ole kampurasta, joudut purkamaan koneen atomeihin. Kokeile nyt aluksi sitä käyntiä ilman variattorin hihnaa. Se kertoo jo paljon.
Yippee..!Kiva ku annoit vinkin et ota hihna pois ku mul ei oo tullu mieleenkään :PJoo otin hihnan pois ni kappas kolina katos.Eli enäähän ei ole muita vaihtoehtoja ku takavari.Pitää vielä lainata kytkinkelloa kaverilta jos sattuu mul olee kiero.Katoin,ni laakeri liikku takavarissa 1cm eteen ja taakse,ja se pitää semmosta ihan pientä sirinä ääntä ku rengasta pyörittää.Pitää varmaa tilata takavari sit ku on rahaa..ilman tietenki kytkinkelloo ja kytkinpakettia ku mul se on jo uus.Kertokaas mistä paikasta löytäs netistä takavarin ilman noita.
joo itekki just mietin tota ku avasin varin sen jälkeen,koska rullakuppi oli ihan "levällää"ni eihän se siinä pääse kolisee mutta pää asia on että vika ei ole kampurassa.Etuvarissa uudet rullakupin ohjurit ja rullat ja on vain ihan väljä keskireijästä holkkiin nähden.
No seuraavaksi voisit tehdä sen että jätät etuvarin pois ja laitat hihnan paikalleen. Siis pelkkä holkki kampuran akselille ja starttiratas kiinni. Jos edelleen käy äänettämästi niin takavarissa ei ole silloin väljää. Jos alkaa kolisemaan niin takavarissa on väljää.
Tuolla tavoin testasin juuri omasta mopostani kampuran/takavarin kunnon. Kävi täysin äänettömästi. Mutta kun laittoi etuvarin paikoilleen niin alkoi kolista.
Kerroit että se kolina kuuluu sekä tyhjäkäynnillä että ajossa. Ja että ääni on pahentunut viime aikoina. Kyllä tuo viittaa vahvasti takavariin. Varsinkin kun kerroit että se kolina kuului sillä toisellakin etuvarilla.
Itsellänihän kolisee kanssa tyhjäkäynnillä, ja kolina tulee aivan varmasti etuvarista. Ohjuripalat on väljät vastinpintoihin, eli vari on jostakin purkka-alumiinista valettu, ja ohjuripalojen liukutapit eivät kestä. Oma vari oli aivan täynnä alumiinpölyä, ja kun katseli mistä oli lähtöisin, huomasin, että ohjuripalojen liukupinnoista oli jokaisesta lähtenyt n. 0.5mm lastut pois. Eli rullien pidin heiluu kiertäessä väljästi, eikä asetelma ole napakka, kuten sen pitäisi olla. Yhdeltä foorumilaiselta ostin sitten toisen varin, jossa _hieman_ paremmat liukupinnat, sillä kolina katosi n. 1000 kilometrin ajaksi, kunnes taas metelöi :) Seuraavaksi Malossin multivari kiinni, niin johan katoaa kilkatukset.
Joo voi olla ittä just itelläki etuvari vaik on kuitenki suht. uude ohjurit,pitää testata joku päivä ilman etuvarii kuhan kerkee.Minkälaisia kokemuksia tosta Virijavaran ns."Multivarista"?Näyttäs olevan aika halpa mutta varmaa kuitenki parempi mitä vakio.. :-\
Kehuvat, että on kestänyt n. 20-30km, kunnes on levinnyt. Osta samantien Malossi tilalle, ei se montaa kymppiä kalliimpi ole, ja varihuolet on kertapyyhkäsyllä ohitte.
On se joka tapauksessa paljon parempi kuin vakiovari. Kiertää tasaisesti läpi kierrosalueen eikä tule sitä notkahdusta kuten vakiossa. Se teflonpinta kuluu tosiaankin jo muutaman kymmenen kilometrin jälkeen pois mutta so what? Itse en ole huomannut mitään vaikutusta vaikka se on kulunutkin pois. Ihan hyvin toimii edelleenkin.
Kaukalothan tuossa on ihan samanlaiset kuin esim. Narakun rullakupissa. Ainoa ero että siitä puuttuu ne jäähdytysrivat joilla ei niin kovin suurta merkitystä ole.
Ne mukana tulevat rullat ovat kyllä liian keveät. Itse ajelen 6.3g rullilla. Huutaa liikaa mielestäni niillä 4,5 tai 5g rullilla.
Joo testasin ilman sitä etuvarii eikä kolinaa kuulunut.Pitää varmaa ostaa se kopio multivari kuhan kerkee.
Kivasti tossa muutes yks päivä kävi ku olin lähössä pysäkille ni löysty se etuvarin mutteri ja alko pitää hirveet ääntä mutta sammutin aika piakkoin ni ei päässy hajottaa ku vähä sitä tuuletinpyörän siipiä meni poikki.Saattaa olla että tuo väljä etuvari voi löysyttää ton mutterin ni vedin sen iha tiukkaan ni ei pitäs enää irtoilla. :)
Muistan kun minun skodetietämys oli luokkaa "kun käännä tästä, mopo liikkuu" ja vaihdoin rullat, jätin varinmutterin väljälle jotta se on helppo aukaista seuraavalla kerralla. ;D Se seuraava kerta tuli 3m ajon jälkeen kun se aukesi. ::) Tiukalla sen pitääkin olla.
Täällä on myös variaattorin kolinan selvittelyhommia. Tapahtui seuraavaa: Ajelin tuossa kotiapäin ja 50 vaudissa alkoi variaattorista kuulumaan siritys ja kolina. Työnsin mopon kotia ja avasin variaattorin. Mitään ei näyttänyt olevan hajalla. Vaihdoin kuitenkin uuden hihnan, rullat ja ne 3 muovista ohjuripalaa. Testilenkille, niin edelleen sirittää ja kolisee. välillä kolina kuitenkin häviää kokonaan, jolloin mopon kulkupuoli parantuu selvästi. Kun sitten uudelleen avasin variaattorin kopan, niin sieltä löytyi katkennut kuminen O-rengas. Samanlainen kun tuossa kuvassa oikealla alhaalla:
http://kuvablogi.com/nayta/prev/img652197.jpg
Mikähän tarkoitus sillä on, ja vääntääköhän sen puuttuminen jotenkin hihnaa vinoon niin, että etuvariaattori rupeaa kolisemaan? Käsin kääntämällä ne takavariaattorin jousilautaset saa kyllä käännettyä ihan vinoon kevyesti. Ja saakohan tota o-rengasta edes erikseen vaihdettua?
Takavarissa ei saa olla kiertoväljää. O-rengas on tiiviste eikä kestä mitään hankausta kovin kauaa. Onko takavarin laakerit ehjät?
Laakerissa ei väljää tunnu, tosin rahisee jonkinverran. Tuo vinoontaipuminen mietityttää myös, josko se olisi rikkonut sen tiiviste renkaan myös.
(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi3.aijaa.com%2Ft%2F00462%2F6975788.t.jpg&hash=073c1b6b3b40f23c8e9840fbce3b62fcd7071b90) (http://www.aijaa.com/v.php?i=6975788.jpg)
rullakupissa oleva holkinreikä on väljistynyt , se oli omassani syy.
Mullakin oli toi sama syy,ostin narakun vakio varin ja on pelannut jo 8tuhatta
Lainaus käyttäjältä: kalevi - 01.11.10 - klo:17:01
...Tuo vinoontaipuminen mietityttää myös, josko se olisi rikkonut sen tiiviste renkaan myös.
Väljältä näyttää. Omassa härvelissä ura-holkki(toinen lautanen) on akseliin nähden sen verran tarkka sovite, ettei se taivu juuri lainkaan. Tosin se on pikkaisen erilainen rakenteeltaan...
Olikos osat muuten kunnolla rasvassa, kun purit? Ettei se vaan ole käynyt kuivana ja hinkannut ajan ollen itsensä väljäksi.
räjäytys kuva + osien nimet
http://store.motofinoparts.com/drandclas.html
LainaaVäljältä näyttää. Omassa härvelissä ura-holkki(toinen lautanen) on akseliin nähden sen verran tarkka sovite, ettei se taivu juuri lainkaan. Tosin se on pikkaisen erilainen rakenteeltaan...
Joo kyllä se oli ihan sohlo. Nyt on uusi kiinni ja toimii niin nätisti että. Ei tämän ehjän jousilautasta saa todellakaan väännettyä vinoon mitenkään.
Nonnii. Nyt on tässä uudemmassakin kulkineessa Milan sport vm-2010 hieman samanlaiset oireet takavariaattorissa, kun edellisessäkin. Eli:
-Lämpimällä variaattorilla liikkeellelähdettäessä Kytkin jotenkin kitisee.
-Liikkeelelähdössä esiintyy jonkinlaista ravistusta.
-50-60kmh nopeudessa koko mopo alkaa välillä tärrätä joskus voimakkaastikin.
Mopo on tehnyt tätä siitälähtien kun sen ostin. Oli ajettu 1200km, nyt 2800km. Vika ei ole tuossa välissä pahentunutkaan.
Rullat, ohjurit ja hihna (Malossi) on uudet.
Olisko nyt niin, että koko takavari uusiksi vai jotkut osat vain sieltä?
Veikkauksia kaipailisin.
Mulla on kiinanmopo aina värissyt enemmän tai vähemmän. Nyt kun ostin uuden hihnan värinät jatkuivat mutta vasta kun säätelin variaattoria riittävästi (holkkeja, hihnanvaihto, rullat) tuntui jotain loksahtavan kohdilleen koska värinät ja hälyäänetkin on pääosin hävinneet. Ei kuulosta enää sepelimyllyltä käydessään. Saa nähdä kauan iloa kestää, mutta käyttöruoskaksi tämä on hommattu :).
Uskoisin että osien toleranssit (joita tosiaan on kiinalaisissa osissa) ei kohtaa toisiaan. Renkaistakin kantautuu koneen ja variaattorin lisäksi tärinää. Nää nyt on vähän tämmösiä. Turkissa vuokraamoskootteri oli melkoinen elämys :). Huonoimmillaan se on se viimeinen osa jonka vaihdat mikä ratkaisee ongelman :(
Malossin osista olen kiinalaisten skoottereiden yhteydessä kuullut pääosin huonoa sanottavaa. Ehkä myös holkki, variaattori pitäisi vaihtaa Malossiin?? Että koko kokonaisuus olisi samaa puuta. Oletko muuten purkanut sitä takavaria tutkiaksesi tarkemmin? Mun kytkimeen oli mennyt jotain rasvaa/öljyä. Joko takavarin laakerista tai sitten vuotavasta vaihteiston stefasta.
Mitäs tuohon nyt sanoisi,, net palikat uusiksi mitkä on rikki..
Jos on kampi- tai kytkinakselien päissä selkeää sormiintuntuvaa klappia niin menis laakereita uusiksi..
Jos taa taas klappia tuntuu variaattorin etu tai takapakoissa niin sitten vaan selvittelemään missä se klappi luuraa ja sen myötä palikoita uusiksi..
Lika rullakupissa ja liukupinnoilla ym. voi tehdä kanssa tuollaisia oireita..
Samalla kytkimen kitkapinnat hiosin ja kytkin kellokin saisi smirgelipaperin kosketusta ihan kunnolla.
Eli ihan ekaks ite purkaisin variaattorin osiks ja putsaisin kunnolla ja palikat kasaan ja kokeilua..
Jos vielä ravistelee niin sitten tarkemmin laakerien ja muun kimppuun..
itselläni oli samantapainen ong. jaelmvarissa rätisi,kolisi yms miten sen sanookaan ja ongelma johtui käynnistyspolkimen huonosta asennosta, kokeile irrottaa variaattorin koppa ja sitten käynnistää ja kuuntele kuuluuko enään, jos ei niin ongelma on käynn. polkimessa