Skootterini.com

Moposkootterit => Yleinen tekniikka ml. ongelmat ja niiden korjaus => Aiheen aloitti: Kanisteri - 17.09.09 - klo:22:51

Otsikko: Tehoputki
Kirjoitti: Kanisteri - 17.09.09 - klo:22:51
moro!

Osaako kukaan sanoa, mitä tarkottaa jos tehoputki on E-hyväksytty? (putkessa on kuristin?)
Saako sillä ajaa tiellä? Itse en nopeutta edes halua lisää kulkee kyllä tarpeeksi, mutta en tykkää neo`sin äänistä. :) Joku halpa tehoputki joka on vakioputken näköinen olisi hyvä.
Esim. Gianelli Go. Lähes saman näköinen kuin Neo`sin vakioputki, mutta ääni muuttuu varmaankin.
Rajoitinta ei olisi tarkoitus poistaa putkesta ollenkaan.

En tiedä onko mitään järkä vai ei. ;D 
Otsikko: Pakoputkien vaihto/kelpoisuus
Kirjoitti: Coastside - 17.09.09 - klo:23:08
http://www.ake.fi/AKE/Katsastus_ja_ajoneuvotekniikka/Ajoneuvon+rakenne++ja+varusteet/Mopojen+ja+moottoripyörien+rakennemuutokset/Jarrulaitteen+pakoputken+ja+äänenvaim.htm

Se E - merkintä on stanssattu enemmän tai vähemmän hyvässä uskossa ja sitä valvotaan vain satunnaisesti. Sen puute toisaalta voi olla peruste viedä kilpi.

Merkinnän maakoodit:
e1    -  Germany
e2    -  France
e3    -  Italy
e4    -  Netherlands
e5    -  Sweden
e6    -  Belgium
e9    -  Spain
e11  -  United Kingdom
e12  -  Austria
e13  -  Luxembourg
e17  -  Finland
e18  -  Denmark
e21  -  Portugal
e23  -  Greece
eIRL -  Ireland

Yleiseksi neuvoksi se että ei kannata vaihtaa kovaääniseen putkeen. Sillä saa niin helposti vihamiehiä, jotka voivat alkaa vainoamaan.
Otsikko: Vs: Pakoputkien vaihto/kelpoisuus
Kirjoitti: skodesti - 18.09.09 - klo:08:18
Lainaus käyttäjältä: Kanisteri - 17.09.09 - klo:22:51
moro!

Osaako kukaan sanoa, mitä tarkottaa jos tehoputki on E-hyväksytty? (putkessa on kuristin?)
Saako sillä ajaa tiellä? Itse en nopeutta edes halua lisää kulkee kyllä tarpeeksi, mutta en tykkää neo`sin äänistä. :) Joku halpa tehoputki joka on vakioputken näköinen olisi hyvä.
Esim. Gianelli Go. Lähes saman näköinen kuin Neo`sin vakioputki, mutta ääni muuttuu varmaankin.
Rajoitinta ei olisi tarkoitus poistaa putkesta ollenkaan.

En tiedä onko mitään järkä vai ei. ;D 

Tulkinta kysymys, omalla kohtaa on sellanen tieto että jos se putki herättää huomiota,poliisi puuttuu siihen. Enemmän kuulemma niitä kiinnostaa se kuinka kovaa se peli kulkee...Itsellekkin on tulossa viri putki ilman E merkintää..... Sakottakoon tai tehköön sitten mitä haluaa jos ja kun jään kiinni siitä  ;D
Otsikko: Vs: Pakoputkien vaihto/kelpoisuus
Kirjoitti: A_sentaja - 18.09.09 - klo:08:50
Näin on, ainakin täällä maalla. poliisi ei ole koskaan tullut sanomaan, että putki vaihtoon.. ;) kunhan äänet on tarpeeksi hiljaiset, niin voi ajella huoletta. Esim juuri putket jotka ovat jo kaupasta ostettaessa ääniltään, kuin betonimiehen poravasara, kiinnittää takuulla huomiota. sellaiseenkin putkeen kun vaihtaa kelpo vaimentimen, niin hyvä tulee, ei se mopo kulje yhtään kovempaa vaikka se huutaisi kuin sika lahdatessa.... ;D ;D En ymmärrä miksi nuorisolla on juuri päinvastainen mielikuva, kait ne äänet antaa lisätehoa....
Otsikko: Vs: Pakoputkien vaihto/kelpoisuus
Kirjoitti: Coastside - 18.09.09 - klo:13:39
Äänellä saavuttaa huomiota hyvin tehokkaasti kun se kuuluu kulman taakse ja rakennuksen sisälle. Tavoitellaan myönteistä huomiota mutta valtaosa suhtautuukin vihamielisesti ja osa heistä voi puuttua asiaan hyvin aktiivisesti joko hyökäten tai parjaten tai ilmiantaen.
Nuori ei vielä hahmota tuota kokonaisuutta vaan keskittyy mielikuvaan myönteisestä vaikutuksesta. Vanhemmiten ärsytyskynnys alenee häiriöiden suhteen, joiksi liikennemelukin luetaan. Sen rinnalla kilpa-ajokkia jäljittelevä olemus ei paina mitään.
Otsikko: Vs: Pakoputkien vaihto/kelpoisuus
Kirjoitti: Kanisteri - 18.09.09 - klo:14:19
Ei tämä kyseinen putki todellakaan pitäisi herättää huomiota ainakaan ulkonäön kannalta (näyttää vakiolta)
Eikä äänikään varmasti kovin paha ole.
Mutta pitääkö skootteri katsastaa jos vaihtaa putken?
Otsikko: Vs: Pakoputkien vaihto/kelpoisuus
Kirjoitti: A_sentaja - 18.09.09 - klo:21:54
Ei tarvitse, lyöt putken paikoilleen ja kovaa ajoa vaan, muista jos otat holkin pois niin pääsuutin 10-15 prossaa isommaksi..
Otsikko: Vs: Pakoputkien vaihto/kelpoisuus
Kirjoitti: Kanisteri - 19.09.09 - klo:16:21
Rajoitinta en olisi ottamassa pois ollenkaan.
Ei sen niin hirveän kovaa tarvitse kulkeakkaan. :P
Eli tarkoitettiinko tässä, että E-hyväksytyllä putkella saa ajaa laillisesti tiellä, kunhan pitää rajoittimen kiinni? Ilman että tulee sinivuokoilta mitään sanomisia?  :)
Otsikko: Vs: Pakoputkien vaihto/kelpoisuus
Kirjoitti: A_sentaja - 19.09.09 - klo:16:57
kyllä..
Otsikko: Vs: Pakoputkien vaihto/kelpoisuus
Kirjoitti: tommi - 19.09.09 - klo:18:25
Niin siis putkeahan ei saa vaihtaa muuhun kuin alkuperäistä vastaavaan. Laki on niin kuin se luetaan. Jos putki ei täytä tätä kriteeriä niin poliisilla on oikeus viedä kilvet, oli siinä putkessa sitten vaikka kissan korkuisilla kirjaimilla E-merkintä. Eri asia on sitten kuinka usein poliisit alkavat pilkkua viilaamaan tämän suhteen. Mutta kannattaa varautua tähänkin. Näitä kiinalaisten pönttöjähän saa ostettua monestakin paikasta joten selitykseksi ei kelpaa "en löytänyt mistään samanlaista"..
Otsikko: Vs: Pakoputkien vaihto/kelpoisuus
Kirjoitti: A_sentaja - 19.09.09 - klo:21:57
Näin se menee, maaseudun poliisilta olen itse asiaa henkkohtaisesti tienpäällä kysynyt. Vastaus oli, että kunhan äänitaso on siedettävällä tasolla ja mopo muutenkin täyttää tieliikennekelpoisuuden, niin putkella ei ole merkitystä. tietysti joku stadin virkaintoinen sinivuokonalku voi olla asiasta eri mieltä,, se on tulkintakysymys ja riippuu poliisin omasta harkinnasta.
Otsikko: Vs: Pakoputkien vaihto/kelpoisuus
Kirjoitti: Pyrres - 20.09.09 - klo:11:02
Itseasiassa ei täällä stadissa paljoa taideta välittää noista virimopoista. Täällä kun ei noita mankeja, pv:itä tai muita vanhempia ym "tappovehkeitä" ole niin poliisi harvemmin puuttuu ellei ole oikeasti selkeä tapaus. Sitten jos tietenkin on joku teharilla ja ilman äänenvaimentajaa ja katteet hajalla, kilpi keulittu poikki ym romun näköinen niin sitten pysäytellään.
Otsikko: Vs: Pakoputkien vaihto/kelpoisuus
Kirjoitti: -Jarkko- - 05.02.10 - klo:21:20
Kysytääs äänenvaimentajista, TK racing -merkki kauppaa kahta eri vaimenninmallia, toinen EI tieliikenteeseen ja toinen ON.
Päällepäin näitä erottaa ulostulo joka tieliikenteeseen sallitussa mallissa on käyrä.
Kellään tietoa kuinka hyvin tuollainen vaimentaa? Eli Onko alkuperäistä vastaava kun kerran liikenteessä sallitaan?

http://www.motozone.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=1509

http://www.motozone.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=1512

Vaimentajaa vailla, on kaivettu nettiä mutta mopon/skootterin/mönkijän/kevarin vakioputken pyöreää vaimentajaa ei kellään näytä olevan myynnissä ja jos on niin hinta on uuden hinta.



Otsikko: Vs: Pakoputkien vaihto/kelpoisuus
Kirjoitti: karkulainen - 05.02.10 - klo:21:31
Nuo turbokitin putket ja vaimentajat ei ole hiljaisimmasta päästä. Turbokit tekee tosiaan kahta erilaista vaimenninta, melkeimpä sama kumman ottaa, racingilla saa äänen kuuluviin. Aika pieniä nuo vaimentimet, saattaa näyttää hassulta jos sellainen on skootterissa johon mielletään isompi vaimennin.
Otsikko: Vs: Pakoputkien vaihto/kelpoisuus
Kirjoitti: Coastside - 05.02.10 - klo:21:45
Peugeot v-clic putki on hyvin virtaava mutta voi ruostua herkästi. Saatavuutta en tiedä mutta maahantuoja on tunnettu.
Otsikko: Vs: Pakoputkien vaihto/kelpoisuus
Kirjoitti: -Jarkko- - 06.02.10 - klo:13:04
Nyt olis derpi sendan vakio äänenvaimennin tiedossa, vielä kun saan hieman ulkomittoja niin katotaan jos saataisiin kaupat lukkoon.
Uusissa keewayn ja soliferin malleissa on teharin näköinen putki vakiona eli äänenvaimennin on pakoputken päällä.
Alkuviikosta meen käymässä tuossa eräässä mönkijäpurkaamossa kattomassa miltä 50cc mönkijän vaimennin näyttää.

Tätä siis sovitellaan tuohon kymcoon: http://s7.photobucket.com/albums/y275/agentti76/Palikkaa/?action=view&current=IMG_3085.jpg
Käyrän laippa pitää tehdä uusi, reikäväli heittää 10mm ja pitää tuota käyrää muutenkin hieman muokata, kotitallissa heftaan migillä kasaan ja töissä saa työkaveri tigillä viimeistellä. Tuossa äänenvaimennin tulee putken alapuolelle mutta katotaan nyt pitääkö se kääntää yläpuolelle.
Kun hitsaukset on valmiit niin putki menee naapurifirmaan polttomaalaukseen, nykyään on jokin pulverimaali joka kestää lämpöä.

Otsikko: Vs: Pakoputkien vaihto/kelpoisuus
Kirjoitti: -Jarkko- - 31.03.10 - klo:12:32
Nyt olis Metrakit tehari sovitettu kymcoon, laippa piti tehdä uus, reikäväli heitti 10mm, käyrää hieman jatkaa.
Vaimentajana on keewayn vakioputken vaimennin mutta kyllä tuo silläkin räpättää mutta ei häiritsevästi.
Otsikko: Vakioputken korvaavien "tehoputkien" äänet
Kirjoitti: -Jarkko- - 22.06.10 - klo:17:24
Kymcon alkuperäinen pakoputki alkaa olla aika ruosteessa alkupäästä, sain siihen nyt kuitenkin uusittua pahimman kohdan.
Painoa tuolla putkella on 5.6kg joka on aika reilusti enemmän verrattua "tehoputken" näköiseen keewayn/soliferin vakioputkeen jolla painoa oli hieman yli 3kg vaimentajineen.

Eli millaista meteliä pitää nämä tieliikenteeseen myytävät korvausputket joita löytyy ainakin Giannelli Go & Metrakit Street malleina?
Kymcoon olis Giannelli saatavissa edullisesti.
Jos vaikka joku laittais youtubeen ääninäytteen...... ::)

Putkellakin on merkitystä äänneen eli onko paisuntakammio tyhjä vai välilevytetty, tuo metrakit joka mulla hetken oli kiinni, huuti samaan tyyliin vakiolla äänenvaimentajalla kuin yleismallisellakin.
Otsikko: Vs: Vakioputken korvaavien "tehoputkien" äänet
Kirjoitti: jonik - 22.06.10 - klo:18:00
Giannelli Go:lla ei ole pahat äänet, vastaa melko paljon vakioputkea. 70cc sylkän kanssa äänet on vähän vakiota kovemmat. Kurin kannattaa ottaa heti pois, löytyy prikka alkukäyrästä parilla hitsipisteellä. Metrakittiä ei ole ikinä ollut.
Otsikko: Vs: Vakioputken korvaavien "tehoputkien" äänet
Kirjoitti: -Jarkko- - 23.06.10 - klo:11:52
No ääninäytettä ääninäytettä..... :o
Otsikko: Tehoputki
Kirjoitti: juhsav - 25.09.10 - klo:08:18
Jep jep Eilen sitte vein pajalle pösön tehoputken laittoa varten heti aamusta. Noo ovesta sisään ja tiskille ensin kysyttiin,että onko kuristettu putki vai kuriton,no minä siihen,että kuristettu,mutta jos suostuvat ottamaan kurin pois niin sitten ei laiteta kuristettua. Onnistuu sanottiin tiskintakana.Olin itse ottanut pois alkuperäisen kurin ja tehnyt uuden tilalle jossa oli 3mm isompi reiänhalkaisia,mutta ruokahalu kasvoi syödessä ja ei kun kaikki kurit pois!(kehuivat ,että ei huomannut tehdaskuriin ulkonaisesti mitään eroa)No myyjä sitten sanoi,että takuu loppuu siihen sitten kun putki laitetaan kiinni(1v jäljellä takuuta)no tottakai sen tiesin ja sanoin ok. No olin tilaillut edellisen pösön kanssa pelaillessani suuttimia ja kyselin kävisikö niistä jokin tapaukseen no oli 1 niin lähelle hänen mielestään osuva,että sen laittoivat elikkä 62 numeroa(alkuperäinen 54) sanoivat,että muuten kone leikkaa kiinni jos täyttä vinguttaa pitemmänaikaa. Klo oli 10.100 Am sanoivat,että tule hakemaan klo 14.00 Pm pois. Hän  kuulemma käy koeajamassa että toimii moitteettomasti.

No sinne sitten kivuttomasti onnistui kuulemma laitto. Kehui viellä,että ovat samoilla tilpehööreillä laittaneet useammankin laitteen. No ei kun vanha putki pakkarille kumilonkeroilla kiinni ja menoks. Joo ensin kun starttasin sairas meteli korvat soi ja kone ei käy kunnolla, ajattelin,että noh kone on vielä kylmä kyllä se siitä sit lämmettyään rupee pelittään ja shit ajelin kotioppäin siin no peli ei kulje etiäppäin kun juuri ja juuri 30km/h ja kovat on äänet ku mitkä pitäs olla varmaan korvatulpat kypärän sisällä! Sitten kun on saannu nopeutta toommoset noin 40km/h alle ja vääntää kaassua niin kyllä lähtee huh huh ja tuntuu ettei huippuja uskalla edes ottaa,mutta se meteli!! No kuka sitä kestää kuunnella  kokoajan? Ilalla duuniin ja vanha putki takasin ja kyllä oli kiva ajella vääntää alakierroksilla ihan toisella tavalla.Nyt loppu virittely maksokin 120â,¬ moinen touhu. Ei sen arvoista. Tänään vielä alkuperäinen suutin koneeseen niin sillä mennään! Että tälläinen tapaus tälläkertaa!!
Otsikko: Vs: Tehoputki
Kirjoitti: jonik - 25.09.10 - klo:12:12
Sulla on liian painavat rullat, siksi pääsee tehoalueelle vasta nuin kovassa nopeudessa. Vuotiko putki alkukäyrän/äänenvaimentimen liitoksesta? Varsinkin kun sylinterin ja alkukäyrän liitoksesta vuotaa, on äänet järjettömät. Toinen vaihtoehto on äänenvaimentimen vaimennusvillat tai niiden puute. Pienissä nopeuksissa teharilla ja vakioputkella ei ole äänissä huomattavaa eroa. Jos on, on jossain vikaa.
Otsikko: Vs: Tehoputki
Kirjoitti: A_sentaja - 25.09.10 - klo:15:29
jep, juurikin näin, ja toisekseen tuo tehoputken ääni korkeilla kierroksilla ei ole häiritsevää jos villat ja vaimennin kunnossa.. Asentajilta taisi unohtua niin tiivisteen laitto, kuin pulttien kiristyskin, sekä keventää rullia, jos kerran ovat kehuneet laittaneensa ennenkin. Olisi silloin ollut suotavaa, että kone myös toimii, mutta kyse on virittämisestä joten rahoja et saa takaisin..
Otsikko: Vs: Tehoputki
Kirjoitti: juhsav - 27.09.10 - klo:17:21
Joo koneessa vakiorullat muistaakseni 8G. Ajattelin itsekkin sitä rullan painoa,mutta sittenhän se kone vasta huutaakin jos pitää kierrokset saada viellä ylemmäksi ja äänet on jo nyt kovat! Tiiviit näytti kyllä liitokset olevan ja uusi putkihan oli kyseessä joten kyllä siel änkässä oli villat sisällä sen verran sitä kurkin,että huomasin jotain valkoista näyhtää olevan vaipan sisällä!
Muuten kun ajelin sitten testin tuolla isommalla suuttimella vakioputkenkanssa niin tuli kaasuun semmoinen ihmeellinen kuollut kohta noin neljänneskaasuun rupesi kone kakistelemaan,mutta sitten kun väänsi lisää kahvasta niin toimi taasen. Varmaan seokset oli jo sen varran pielessä sillä isommalla suutimella. No vika hävisi ,kun vaihdoin alkuperäisen suuttimen kaasariin. Nyt pelittää ja vääntää matalillakin kierroksilla ja metelikin on siedettävä joten saa olla semoisenaan! Näin sitä oppii pikkuhiljaa!  :D
Otsikko: Vs: Tehoputki
Kirjoitti: A_sentaja - 27.09.10 - klo:22:28
Eli sinulla oli kiinni jokin ns kisaputki,joissa vaimennin on lähinnä koriste.. Tehoputkikin voi olla hiljainen ja toimiva,mikä monelta mopomieheltä tahtoo unohtua.. Itse olen kokeillut mm gianellia ja leo vinceä ja ainakin nuo putket ei ääniltään juuri eroa vakiosta,,vasta kun hanat avaa kaakkoon alkaa putki ulista kivasti muuten ovat ihan kelpo pelejä. Ja säätöihin, skobon rullat ja kaasari kun on kohillaan hankittuun putkeen nähden, saat nauttia kiihtyvyydestä ja ripeästä menosta,vääntöä unohtamatta.. Esim itse aikanaan kokeilin roxissa ensin vakioputkea ilman rajoittimia, niin huiput oli 80 pintaan mutta sinne kiihtyminen otti aikansa. Noh löin vincen kiinni ja etsin rullat, sekä kaasarin säädöt kohilleen, huiput oli ed tuo 80,, mutta kiihtyvyys sinne oli ihan eri maasta, soralla veti mustaa juovaa ja ylämäkeen suun korviin.. Noh jokainen meistä taaplaa tyylillään.. :)
Otsikko: Vs: Tehoputki
Kirjoitti: juhsav - 28.09.10 - klo:17:07
Juu ei jaksa rusnata eikä ole enään paikaakaan laitella joten vakiolla pitännee ajella! Putki oli muuten Laserin X -pro. Edellisessä pösössä(speed fight2) oli samanlainen  Mutta ei  se siinä ääntänyt lähellekkään tuommoista meteliä ja siinäkin oli mulla vaki rullat eikä tuota vääntö ongelmaa ilmennyt. Tuota jetikkaa ostaessani tosin myyjä sanoi,että näissä on kovempi ääni kuin noissa muissa pösöissä johtuneeko siten äänen kovuus siitä? :o
Otsikko: Vs: Tehoputki
Kirjoitti: mirqe - 12.03.14 - klo:21:09
Morjens.

Täällä puhuttu noista putkien äänistä ym säädöistä.

Itse korvasin ruostuneen ja karstaisen vakioputken Stage6 Pro Replica (CE-hyväksynnällä) olevalla putkella. Vakioputki päästi aina komian savupilven ja "tuhauksen" sammuttaessa.  ;D Stagen kanssa ei ole enää mitään ongelmaa, kurikin on paikallaan  ::) Mutta äänet ovat aivan järkyttävät! Ei vuoda sylinterin ja alkukäyrän välistä. Sen sijaan, taitaa vuotaa änkän ja loppupillin välistä... Änkkä aina ihan öljyssä... Kattoo poliisit pahalla, nyt vielä tehovalvonta viikko meineillään.

Mitä pitää huomioida säädöissä, jos kuria lähtee ottamaan pois? Suutin reilusti isommaksi. Vakio on nyt kokoa 52. Rullat vp-ja kytkinjouset varmaan vaihtoon? Mopona siis peugeot trekker.