Skootterini.com

Merkkikohtainen moposkootterikeskustelu => Muut merkit ja Kiinalaiset merkit => Aiheen aloitti: mrek - 17.08.09 - klo:15:59

Otsikko: BN139QMB - moottorin parantaminen ja mistä osat
Kirjoitti: mrek - 17.08.09 - klo:15:59
Uutena foorumilaisena en oikein löytänyt vastauksia kysymyksiini. Siispä laitan tähän ylös mitä tietoa olisin vailla.

- mikä on rullien koko ja minkäpainoiset kannattaisi ostaa? tavoitteena on parantaa vääntöä, ei niinkään huippunopeutta
- mistä kannattaisi ostaa Tampereella / netistä?
- prikan poistaminen, tarvitaanko jotakin erikoistyökaluja?

- miten tapahtuu vaihteiston öljyn vaihto?

- onko jostakin netistä löydettävissä hyvää huolto-ohjetta?
Niin, kyseessä on MotorMania Bella!
Otsikko: Vs: BN139QMB - moottorin parantaminen ja mistä osat
Kirjoitti: Coastside - 17.08.09 - klo:16:14
http://zhongneng.en.alibaba.com/product/50802648-50027037/engine_BN139QMB.html
Valmistaja ja moottorin vähimmäistiedot. Tämän palstan kiinaosio kertoo kaiken tarvittavan ja hieman muutakin.
Otsikko: Vs: BN139QMB - moottorin parantaminen ja mistä osat
Kirjoitti: mrek - 18.08.09 - klo:14:16
Kiitos! Tämähän lähti lupaavasti...
Otsikko: Vs: BN139QMB - moottorin parantaminen ja mistä osat
Kirjoitti: -Zone- - 27.03.15 - klo:09:15
Lainaus käyttäjältä: mrek - 17.08.09 - klo:15:59
- mistä kannattaisi ostaa Tampereella / netistä?
- onko jostakin netistä löydettävissä hyvää huolto-ohjetta?
Coastside tuossa jo vastasikin että varmaan liki kaikkeen mieleen tulevaan kysymykseen on tietoa fooorumilla, mutta mä heitän nyt tähän silti.
Moottorin osalta kannattaa surffata : http://www.jm-racing.fi/ ja valita sieltä sivun alareunasta Huolto- ja korjausopas osat 1 ja 2. Varaosia saa halvimmillaan maailmalta, mutta jos kotimaan kaupankäynnin tukeminen on etusijalla niin mä itse katson saatavuuden ensin täältä: http://www.virijavara.fi/kauppa/ Siellä on kuiteskin se halvin kotomaan hinta jos vain on osaa saatavissa.
Otsikko: Vs: BN139QMB - moottorin parantaminen ja mistä osat
Kirjoitti: viisnelonen - 27.03.15 - klo:09:42
Ed:  Just joo..  Tarttis noita päiväyksiä kattella .. eli poistin..