Olen todellinen noviisi mopoasioissa ja yksi konkreettinen esimerkki tuli eilen kun yritin käydä tarkistamassa rengaspaineita huoltoasemalla. Skootterini on Benelli Pepe LX.
Ongelmana on se, että tavallinen auton renkaaseen tarkoitettu ilmaletku ei käykään mopon renkaaseen. Onko tämä sama juttu kaikissa merkeissä eli tarvitaanko joku adapteri, vai onko kyseessä merkkikohtainen ilmiö?
Autovenat niissä yleensä on. Fillareissa on käytössä se sekä kaksi muuta mallia. Saisitko kuvan tänne siitä?
Millä tavalla ei sovi? Minulla oli kanssa pieniä ongelmia renkaiden täytössä, kaikki toimi kumminkin kun painoin letkuliittimen tarpeeksi syvälle.
Kyllä niissä tosiaan yleensä ihan autoventtiilit ovat. Joskus venttiili voi olla sen verran matala (sisässä), että täyttäminen on hankalaa. Onnistuu kyllä pienellä letkuliittimen painelulla / pyörittelyllä.
Pitääpäs käydä kokeilemassa uudestaan vielä eri asemalla. Ehkä usko vain loppui kesken ...
Mutta jos venttiili on on liian lyhyt - uskaltaako sitä alkaa ruuvailemaan enemmän näkyväksi? Ja jos uskaltaa, niin paljon niissä on pelivaraa ettei koko systeemi vaurioidu. Pitää varmaankin käydä ensin ottamassa mitat ulosnäkyvästä osasta.
Toisella huoltoasemalla onnistui. Siellä olikin selkeästi paremmat vehkeet. Usko tosiaan loppui kesken ensimmäisellä kerralla. Nyt täyttö onnistui kun suostui ensin uskomaan että siellä takarenkaassa on painetta tosiaan vain 1 bar. Nyt sitten täytinkin pari pykälää suositusten yli eli 2.2 eteen ja 2.7 taakse.