Uutiset:

Varsinaisen skootterini.com sivuston etusivulle pääsee takaisin tästä: www.skootterini.com
Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Akun lataamisesta

Aloittaja konenikkari, 20.09.25 - klo:20:27

« edellinen - seuraava »

konenikkari

Aina kun akkua ladataan sen paikallaan ollessa,
kannattaa irrottaa ainakin toinen akun johto, mieluusti miinus.
Siihen on useitakin syitä, jotkut lataussäätimet säätävät jännitettä
plusnavassa olevan jännitteen perusteella ja muuttavat ylimääräisen jännitteen lämmöksi, eli siis säätävät myös irtolatauslaitteelta tulevaa jännitettä. Toinen syy on se monen irtolatauslaitteen jännite sisältää myös vaihtojännite rippeliä, josta varsinkaan nykyisten ajoneuvojen elektroniikka ei tykkää ollenkaan, esim. prosessorin asetukset saattavat muuttua. Pahin on tilanne jossa akku on täysin tyhjä ja irtolaturi kytketään epähuomiossa vääränapaisesti.
Parasta on akkua ladatessa ottaa se kokonaan pois paikaltaan jolloin voi seurata esimerkiksi lämpeneekö se latauksen aikana.
Luotettavassa pikkulaturissa kannattaa ehjää akkua pitää kiinni n. kaksi vuorokautta eli 48 tuntia jos se ei lämpene ladatessa.
Täydennän tätä kirjoitusta myöhemmin ja saa muutkin täydentää.
Itse asiassa emme tiedä edes, keitä olemme ja mistä tulemme...jo 25 vuotta samalla mopolla.

Coastside

Säilytyksessä olevan akun latailun muistutus kannattaa laittaa kalenteriin.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

Coastside

#2
Lidlitä neljäs laturi. Näyttökin on seurata jännitettä ja varausta. Lataa 7 portaisella jännitteen ja virran vaihtelulla. Toivon ettei vanha risa pilannut akkua.

Tilasin akkutesterin kun ei ole kallis.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04